0

همه چیز درباره سرطان پروستات

سرطان پروستات

در این پست از مجله اینترنتی جیران قصد داریم به بررسی همه چیز درباره سرطان پروستات بپردازیم.

سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های غیرطبیعی در غده پروستات به‌صورت کنترل‌نشده رشد می‌کنند و تومور بدخیم را تشکیل می‌دهند.

سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان در استرالیا و سومین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان است. تخمین زده می شود که 18110 مورد جدید سرطان پروستات در سال 2021 در استرالیا تشخیص داده شود. از هر 6 مرد یک مرد تا سن 85 سالگی به سرطان پروستات مبتلا می شود. این بیماری در مردان مسن بالای 65 سال شایع تر است و بیش از 63 درصد موارد در این کشور تشخیص داده می شود.


موارد پیشنهادی


سرطان پروستات زودرس به سلول های سرطانی اطلاق می شود که رشد کرده اند اما به نظر نمی رسد فراتر از پروستات گسترش یافته باشند.

سرطان پیشرفته پروستات دو مرحله دارد:

 • سرطان پروستات پیشرفته موضعی که در آن سرطان در خارج از پروستات به قسمت‌های مجاور بدن یا غدد نزدیک به پروستات گسترش یافته است.
 • سرطان متاستاتیک پروستات که در آن سرطان به نقاط دوردست بدن گسترش یافته است.

نرخ بقای پنج ساله برای سرطان پروستات 95٪ است.

علائم سرطان پروستات

سرطان پروستات اولیه معمولاً علائمی ایجاد نمی کند.

علائم پیشرفته سرطان پروستات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تکرر ادرار
 • درد هنگام ادرار کردن
 • خون در ادرار یا منی
 • یک جریان ضعیف
 • درد در پشت یا لگن
 • درد پاها یا پاهای ضعیف

بیماری گسترده‌تر اغلب به استخوان‌ها سرایت می‌کند و باعث درد یا کاهش وزن و خستگی بی‌دلیل می‌شود.

علل سرطان پروستات

برخی از عواملی که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند عبارتند از:

 • سن، پس از 50 سالگی به سرعت افزایش می یابد.
 • سابقه خانوادگی سرطان پروستات، پستان یا تخمدان، به ویژه جهش های ژن BRCA1 و BRCA2
 • پدر یا برادری که قبل از 60 سالگی به سرطان پروستات مبتلا شده اند.

تشخیص سرطان پروستات

اگر پزشک شما مشکوک به سرطان پروستات باشد، ممکن است یک یا چند آزمایش زیر را انجام دهید:

آزمایش خون PSA

آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) سطح PSA را اندازه گیری می کند، پروتئین هایی که توسط سلول های طبیعی و سرطانی پروستات ساخته می شوند. از آنجایی که سطح PSA می تواند متغیر باشد، معمولاً پزشک شما از نتایج بیش از یک آزمایش خون در طول زمان برای کمک به تعیین خطر ابتلا به سرطان پروستات استفاده می کند.

برخی از مردان مبتلا به سرطان پروستات دارای سطح PSA طبیعی هستند و از هر سه مردی که سطح PSA بالایی دارند، تنها یک نفر به سرطان مبتلا است. از آنجایی که این یک آزمایش قطعی نیست، آزمایش PSA معمولاً با سایر آزمایش‌ها برای تشخیص سرطان پروستات استفاده می‌شود.

معاینه دیجیتال رکتوم

معاینه دیجیتال رکتال (DRE) دیگر به عنوان یک آزمایش روتین برای مردانی که علائم سرطان پروستات را ندارند توصیه نمی شود. از آنجایی که همه سرطان‌های پروستات سطوح بالایی از PSA تولید نمی‌کنند، ممکن است قبل از انجام بیوپسی از آن برای بررسی پروستات استفاده شود.

بیوپسی

بیوپسی تکه‌های کوچکی از بافت را از قسمت‌های مختلف پروستات با کمک سونوگرافی رکتوم برای بررسی زیر میکروسکوپ برمی‌دارد. برای تشخیص بیماری و تعیین تهاجمی بودن آن استفاده می شود.

آزمایشات بیشتر

اگر سرطان در پروستات شما تشخیص داده شد، ممکن است آزمایش‌های دیگری مانند MRI، سی‌تی اسکن یا اسکن استخوان انجام دهید تا ببینید آیا این بیماری در پروستات وجود دارد یا برای کمک به مدیریت و گزینه‌های درمانی.

پس از تشخیص سرطان پروستات

بعد از اینکه متوجه شدید سرطان پروستات دارید، ممکن است احساس شوک، ناراحتی، اضطراب یا سردرگمی کنید. اینها پاسخ های عادی هستند. در مورد گزینه های درمانی خود با پزشک، خانواده و دوستان خود صحبت کنید. سوال بپرسید و هر چقدر که نیاز دارید به دنبال اطلاعات باشید. این به شما بستگی دارد که چقدر می خواهید در تصمیم گیری در مورد درمان خود مشارکت داشته باشید.

بهترین مراقبت از سرطان پروستات

درباره بهترین مراقبت از سرطان پروستات می توانید به مقاله پیشگیری از سرطان پروستات مراجعه نمایید.

درمان سرطان پروستات

درمان بستگی به وسعت سرطان دارد.

صحنه سازی

سیستم مرحله بندی مورد استفاده برای سرطان پروستات، سیستم TNM است که مرحله سرطان را از مرحله 1 تا مرحله 4 توصیف می کند. 90 درصد بیماران با بیماری موضعی مراجعه می کنند. اسکن استخوان و سی تی اسکن برای تعیین گسترش استفاده می شود.

نظارت فعال

نظارت فعال سرطان پروستات را که علائمی ایجاد نمی کند و کم خطر در نظر گرفته می شود (یعنی سرطان کوچک و کند رشد می کند و بعید است که گسترش یابد) نظارت می کند. به طور کلی نظارت فعال شامل آزمایش PSA هر 3-6 ماه، معاینه رکتوم هر 6 ماه و اسکن MRI و بیوپسی در 12 ماه و 3 سال است.

انتظار مراقب

انتظار مراقب شکل دیگری از نظارت بر سرطان پروستات است که شامل آزمایشات و معاینات منظم PSA است. انتظار هوشیارانه می تواند برای مردان مسن که احتمال بروز سرطان در طول زندگی آنها وجود ندارد، مناسب باشد.

عمل جراحی

جراحی با هدف درمانی، کل پروستات را خارج می کند. عوارض جانبی اصلی ممکن است شامل ناتوانی جنسی و بی اختیاری باشد.

پرتودرمانی (رادیوتراپی)

پرتودرمانی (رادیوتراپی) یکی از روش های درمانی است که به مردان مبتلا به سرطان پروستات زودرس ارائه می شود. همچنین در صورتی که جراحی گزینه ای نباشد، ممکن است پیشنهاد شود.

پرتودرمانی را می توان با پرتودرمانی خارجی (EBRT) یا با کاشت دانه های رادیواکتیو (براکی تراپی) انجام داد. عوارض جانبی مشابه جراحی است، اما ممکن است مشکلات روده نیز رخ دهد.

درمان محرومیت از آندروژن (هورمون درمانی)

برخی از سرطان ها برای رشد به هورمون های خاصی نیاز دارند. سرطان پروستات به تستوسترون نیاز دارد. درمان محرومیت از آندروژن یا ADT (که زمانی هورمون درمانی نامیده می شد) برای کاهش تولید تستوسترون استفاده می شود. ADT اغلب قبل، در طول و بعد از پرتودرمانی استفاده می شود و گاهی اوقات همراه با شیمی درمانی انجام می شود.

ADT را می توان با تزریق یا به شکل قرص تجویز کرد. اگرچه دیگر معمولاً مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما جراحی برای برداشتن بخشی یا تمام بیضه ها ممکن است در برخی موارد ارجح باشد.

مراقبت تسکینی

در برخی موارد سرطان پروستات، تیم پزشکی شما ممکن است در مورد مراقبت تسکینی با شما صحبت کند. هدف مراقبت تسکینی بهبود کیفیت زندگی شما با کاهش علائم سرطان است.

علاوه بر کاهش سرعت گسترش سرطان پروستات، درمان تسکینی می تواند درد را تسکین داده و به مدیریت سایر علائم کمک کند. درمان ممکن است شامل پرتودرمانی، شیمی درمانی یا سایر درمان های دارویی باشد.

تیم درمان

بسته به نوع درمان شما، تیم درمانی شما ممکن است متشکل از تعدادی متخصص سلامت مختلف باشد، مانند:

 • پزشک عمومی – از سلامت عمومی شما مراقبت می کند و با متخصصان شما برای هماهنگی درمان همکاری می کند.
 • متخصص اورولوژی – متخصص در درمان بیماری های دستگاه ادراری (مرد و زن) و دستگاه تناسلی مردان
 • انکولوژیست پرتو – درمان پرتودرمانی را تجویز و هماهنگ می کند.
 • رادیولوژیست – اسکن های تشخیصی (شامل CT، MRI و اسکن PET) را تفسیر می کند.
 • انکولوژیست پزشکی – دوره شیمی درمانی را تجویز و هماهنگ می کند.
 • هماهنگ کنندگان مراقبت از سرطان – مراقبت شما را هماهنگ می کنند، با تیم چند رشته ای ارتباط برقرار می کنند و از شما و خانواده تان در طول درمان حمایت می کنند.
 • پرستاران سرطان – در درمان کمک می کنند و اطلاعات و پشتیبانی را در طول درمان ارائه می دهند.
 • پرستار اورولوژی – از افرادی که مدیریت مثانه و روده را قبل و بعد از درمان سرطان دارند پشتیبانی می کند.
 • درمانگر جنسی – مشاور واجد شرایط که برای کمک به بیماران در مدیریت نگرانی های جنسی آموزش دیده است.
 • سایر متخصصان بهداشتی متحد مانند مددکاران اجتماعی، داروسازان و مشاوران..

غربالگری سرطان پروستات

هیچ آزمایشی با دقت کافی برای غربالگری جمعیت مردان از نظر علائم اولیه سرطان پروستات وجود ندارد. با این حال، تشخیص زودهنگام و درمان می تواند به طور قابل توجهی بقای سرطان پروستات را بهبود بخشد.

آزمایشی که معمولاً برای کمک به تشخیص زودهنگام سرطان پروستات استفاده می شود، آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) است. این یک آزمایش تشخیصی نیست زیرا فقط می تواند تغییرات در پروستات را نشان دهد. اگر در مورد سرطان پروستات نگران هستید، باید با پزشک خود صحبت کنید و با توجه به خطرات و مزایای احتمالی، یکی از آزمایش‌های طراحی شده برای یافتن علائم اولیه سرطان پروستات را انجام دهید یا خیر.

پیشگیری از سرطان پروستات

هیچ اقدام اثبات شده ای برای پیشگیری از سرطان پروستات وجود ندارد ولی خوردن بعضی غذاها شاید بتوانند باعث پیشگیری از سرطان پروستات شوند.

پیش بینی سرطان پروستات

پیش بینی دقیق روند بیماری برای پزشک امکان پذیر نیست، زیرا این امر به شرایط فردی هر فرد بستگی دارد. با این حال، پزشک ممکن است بر اساس نوع سرطان پروستات، نتایج آزمایش، سرعت رشد تومور، و همچنین سن، تناسب اندام و سابقه پزشکی، پیش آگهی، نتیجه احتمالی بیماری را به شما بدهد.

سرطان پروستات اغلب به کندی رشد می کند و حتی انواع تهاجمی تر نسبت به سایر انواع سرطان کندتر رشد می کنند. اگر سرطان پروستات زود تشخیص داده شود، یکی از بالاترین میزان بقای پنج ساله را دارد.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر