شهلا ریاحی درگذشت

شهلا ریاحی درگذشت

با خبر ناراحت کننده اول صبح شهلا ریاحی درگذشت از بخش اخبار هنرمندان سایت تفریحی جیران همراه باشید.


ساعاتی پیش شهلا ریاحی پیشکسوت محترم سینما، تلویزیون، تئاتر و اولین کارگردان سینمای ایران در سن 93 سالگی چشم از جهان فروبست. زنده یاد اسماعیل ریاحی کارگردان قدیمی سینما بود.

شهلا ریاحی در ۱۷ بهمن ۱۳۰۵ در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات خود را تا سیکل ادامه داد و در ۱۷سالگی، بنا به خواست و راهنمایی همسرش اسماعیل ریاحی، که خود از شیفتگان تئاتر بود، به صحنه (تئاتر تهران) راه یافت و برای اولین بار معزالدیوان فکری در نمایشنامه‌ای به نام «سیاست هارون‌الرشید» نقش اول دختر نمایش را به او داد. او با کار سوم و چهارم در دنیای محدود تئاتر آن زمان به عنوان بازیگری محبوب و سرشناس مورد توجه قرار گرفت.

او سینمای حرفه‌ای را سال ۱۳۳۰ با فیلم «خواب‌های طلایی» به کارگردانی معزالدیوان فکری تجربه کرد. ریاحی سال ۱۳۳۵ فیلم «مرجان» را کارگردانی کرد و به این ترتیب نام اولین زن کارگردان سینمای ایران را به خود اختصاص داد. گوینده رادیو و تلویزیون، مجری برنامه‌های کودک، تلویزیون بود. شهلا ریاحی هنرپیشه صدا و دوبلور بود و فیلم‌های زیاد ایرانی و خارجی را دوبله کرد از جمله فیلم‌های معروفی چون دلیجان آتش و بربادرفته را دوبله کرده‌است. وی در کنار بزرگانی همچون حسین عرفانی، منوچهر نوذری، احمد رسول زاده، ولی‌الله مؤمنی، نصرالله مدقالچی و … به کار دوبله پرداخته‌است.

روحشان شاد و یادشان گرامی


بیشتر بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 6 =

پست بعدی

مواد غذایی قاعده آور - چی بخوریم تا پریود شویم

چ ژانویه 1 , 2020
مواد غذایی قاعده آور – چی بخوریم تا پریود شویم […]
مواد غذایی قاعده آور - چی بخوریم تا پریود شویم