0

شرایط نگهداری فیکوس بنجامین +درمان

شرایط نگهداری فیکوس بنجامین +درمان

شرایط نگهداری فیکوس بنجامین +درمان

آشنایی با شرایط نگهداری فیکوس بنجامین +درمان را از بخش گیاهان سایت تفریحی جیران همراه ما باشید.

شرایط نگهداری فیکوس بنجامین +درمان
فارسی اصیل: انجیل (اشاره به خانواده آن انجیر)

فارسی رایج: فیکوس بنجامین

نام انگلیسی: انجیر مجنون (Weeping fig)

یکی از موفق ترین و زیباترین گیاه آپارتمانی در سازش با محیط مکانهای سرپوشیده است. از خانواده انجیر موراسه، برگها سبز روشن و بیضی شکل نوک تیز، شاخه ها خاصیت ارتجاعی و آویزان و مجنون دارند. در هوای آزاد ارتفاع آن به 5 متر می رسد. نسبت به کم آبی بخصوص در هوای سرد حساس است و به خزان برگها مبتلا می گردد. نور باید کافی ولی غیر مستقیم باشد. واریته های ابلق با برگهای سبز  و سفید کرمی اخیراً در ایران پرورش می یابد. کارهای هنری جالبی نظیر بافتن ساقه ها به شکل گیس روی آن انجام و زیبایی آنرا دو چندان نموده اند. گیاهان جوان تر احتیاج به قیم دارند. ارتجاع پذیری و آویزان بودن واریته ابلق بیشتر و توسعه ریشه در آنها کمتر از واریته سبز برگ است به همین علت ابلق ها را همیشه روی برگ سبزها پیوند می زنند.


موارد پیشنهادی


نیازها

نور: به نور بیشتری احتیاج دارد. اما تابش مستقیم نور آفتاب بخصوص از پشت شیشه به برگها صدمه وارد می نماید.

دما: حداقل درجه حرارت در زمستان 15 درجه سانتیگراد و در تابستان حداکثر 24 درجه می باشد.

آبیاری: آب باید فاقد املاح باشد، استفاده از آب ولرم برای این گیاه مطلوب تر است. در تابستان حداکثر هفته ای دوبار و در زمستان هر ده روز یکبار آبیاری کافی است.

رطوبت: عمل غبارپاشی باید هر دو روز انجام گیرد به جز در مواقعی که درجه حرارت 15 درجه است.

تغذیه: در فصل بهار و تابستان هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کود شیمیایی محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی برای این گیاه لازم است. طبق دستور مندرج روی بسته عمل نمایید.

خاک مناسب: بهترین خاک کمپوست و یا خاک لیمونی است.

تعویض گلدان: تا هنگامی که گیاه جوان است هر ساله احتیاج به تعویض گلدان دارد، زمانی که گلدان به حداکثر حجم خود رسیده باشد تعویض خاکهای سطحی گلدان با خاک نو  توصیه می شود.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی برای تمیز شدن برگها کافی است. از مواد براق کننده استفاده نکنید. در صورت لزوم هر ماه یکبار.

تکثیر: کاشت قلمه هایی که میان گره آنها کوتاهو حداقل یک برگ همراه دارد. خوابانیدن هوایی شاخه هایی که برگهای پایین خود را در بهار از دست داده اند. پیوند واریته های ابلق روی پایه های برگ سبز.

اگر چه بعلت ضخیم بودن نسبی برگها نسبت به خشکی هوا مقاوم است ولی بهتر است در هوای خشک با غبارپاشی گیاه را شاداب نگهدارید. از خرید گیاهانی که قاعده ساقه آنها لخت و فاقد برگ است خودداری نمایید. در جابجایی و حمل گلدان از فروشگاه تا منزل گیاه را در اتومبیل رو باز قرار ندهید.

نصب قیم: فیکوسهای جوان و یا با عمر متوسط که هنوز ساقه خود را چوبی و سخت ننموده اند مخصوصاً در زمان حمل و جابجایی احتیاج به قیم دارند، از بندهای پلاستیکی بعنوان نخ قیم استفاده نکنید و در محل تماس بند یا ساقه یک قطعه کوچک لاستیک قرار دهید.

عوارض درمان

 • برگها رنگ پریده و لکه های قهوه ای در زیر آنها و ساقه مشاهده می شوند: با پنبه آغشته به سم حشره کش جذبی لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یک بار طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم بطرف گردند.
 • لکه های پهن و آبکی و سیاه روی برگهاست: قارچ عامل این بیماری است. خیس نمودن لکه ها با پنبه آغشته با آب صابون درمان این بیماری است.
 • برگها زرد شده و می ریزند: آبیاری زیاد از اندازه است. فاصله بین دو آبیاری را زیادتر کنید. اگر خاک گلدان باتلاقی شده زهکش را باز کنید.
 • برگها زرد رنگ و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است: کنه قرمز ریز عامل آن است. با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علایم گیاه را سم پاشی کنید. تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.
 • برگها سیاه شده اند: تماس با شیشه سرد پنجره باعث آن است. گلدان را از تماس با شیشه رها کنید.
 • برگها سالم و سبز هستند ولی سقوط می کنند: نور کم است. گلدان را به روشنایی ببرید. کم آبی هم باعث این عارضه است آبیاری را تنظیم کنید. بعضی مواقع سرد شدن ناگهانی اتاق و آبیاری با آب سرد علت ریزش برگ سبز است.
 • برگها خشک و شکننده هستند: هوای محیط گرم و خشک است. آبیاری را بیشتر کرده و غبارپاشی روزانه را فراموش نفرمایید.
 • برگهای جدید ریز و گیاه مریض به نظر می رسد: ریشه ها را بازدید نمایید. ممکن است احتیاج به گلدان بزرگتر داشته باشد. در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و تعویض خاکهای سطحی گلدان با خاک نو در رفع این عارضه کمک موثری می نماید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با مکانهای دیدنی گرجستان


 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 14 =

مشاهده بیشتر