0

معرفی قویترین پایین آورنده قند خون

معرفی قویترین پایین آورنده قند خون

معرفی قویترین پایین آورنده قند خون

در این پست از مجله سلامت جیران قصد داریم به معرفی قویترین پایین آورنده قند خون بپردازیم. اگر هیپرگلیسمی دارید، به این معنی است که سطح گلوکز خون شما بسیار بالاست. اغلب در نتیجه دیابت، افزایش سطح گلوکز به این دلیل است که بدن شما انسولین کافی تولید نمی کند یا از این هورمون به درستی استفاده نمی کند. افزایش سطح قند خون می تواند تأثیر منفی بر سلامت شما به طور کلی داشته باشد و بر همه چیز از بینایی گرفته تا وزن و سلامت قلب تأثیر بگذارد.

در حالی که تغییر رژیم غذایی یا ورزش بیشتر می تواند به مدیریت قند خون بالا کمک کند، مکمل های زیادی نیز وجود دارد که ممکن است کمک کند. از نمونه های رایج می توان به ویتامین D، دارچین و منیزیم اشاره کرد.

با این حال، با توجه به انجمن دیابت آمریکا، هیچ شواهد روشنی مبنی بر فواید مکمل های گیاهی یا غیر گیاهی برای افراد مبتلا به دیابت که هیچ کمبود زمینه ای ندارند، وجود ندارد.

به خاطر داشته باشید که این مکمل ها جایگزین داروهای دیابت نیستند. کاری که آنها می توانند انجام دهند این است که به عنوان مکمل های مفید برای داروهای کاهش دهنده قند خون که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما تجویز کرده است.

در این پست به بررسی 10 گزینه اول رایج پایین آورنده قند خون خواهیم پرداخت.

آلوئه ورا

مروری بر هشت کارآزمایی بالینی در سال 2016 نشان داد که آلوئه ورای خوراکی کنترل قند خون را در پیش دیابت و دیابت نوع 2 بهبود می بخشد. با این حال، هنوز کمبود کارآزمایی‌های با کیفیت بالا، تصادفی و کنترل‌شده برای حمایت از اثرات مفید این مکمل وجود دارد.

به طور مشابه، بررسی دیگری به این نکته اشاره کرد که آلوئه ورا به ویژه در کاهش سطح قند خون برای افراد مبتلا به پیش دیابت مفید است. مانند مطالعه دیگر، که به این نتیجه رسیدند که تحقیقات و آزمایشات بالینی بیشتری برای بررسی فواید آلوئه ورای خوراکی باید انجام شود.

علاقه به آلوئه ورا به عنوان درمانی برای قند خون در افراد مبتلا به دیابت، مدتهاست که مورد توجه محققان بوده است، با مطالعه ای که در سال 1996 به بررسی اثربخشی آب آلوئه ورا انجام شد. محققان تأثیر مصرف یک قاشق غذاخوری از آبمیوه را دو بار در روز به مدت حداقل دو هفته در افراد مبتلا به دیابت بررسی کردند. آنها دریافتند که سطح تری گلیسیرید در گروه تحت درمان کاهش یافته است، اما مانند گزارش های دیگر، نشان می دهد که تحقیقات بیشتری باید انجام شود.


موارد پیشنهادی


نحوه استفاده از آلوئه ورا

آلوئه ورا در آب میوه ای است که به صورت خوراکی مصرف می شود. همچنین می‌تواند به صورت یک ژل موضعی که روی پوست اعمال می‌شود و حتی در شامپوها و صابون‌ها نیز یافت می‌شود، اما شکل خوراکی آن چیزی است که به عنوان راهی برای تنظیم قند خون مورد مطالعه قرار گرفته است.

موارد احتیاط

تحقیقات نشان داده اند که آلوئه ورا خوراکی باعث اسهال، کهیر و گرفتگی عضلات می شود. هنگام مصرف خوراکی آلوئه، بهتر است محصولاتی را انتخاب کنید که فقط از برگ داخلی یا فیله تهیه شده اند تا از هرگونه اثر ملین جلوگیری شود. این نام باید به وضوح بر روی برچسب محصول باشد.

تحقیقات نشان داده اند که آلوئه ورا به صورت خوراکی با داروهایی که سوبستراهای سیتوکروم P450 هستند تداخل دارد. مشخص شده است که آب میوه آلوئه ورا CYP3A4 و CYP2D6 را مهار می کند. داروهای ضد افسردگی و مواد افیونی از این دسته هستند.

همچنین می تواند عوارض جانبی سووفلوران، یک بیهوش کننده را تشدید کند و به طور بالقوه باعث خونریزی بیش از حد در طول جراحی شود. قبل از انجام عمل جراحی با پزشک خود مشورت کنید و ذکر کنید که از آب آلوئه ورا استفاده می کنید.

هشدار

تحقیقات نشان داده است که عصاره آلوئه ورا می تواند باعث سرطان روده شود. در سال های اخیر، عصاره برگ کامل آلوئه ورا توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان به عنوان “سرطان زا برای انسان” طبقه بندی شده است.

دارچین

دارچین از پوست درخت دارچین تهیه می شود و به شکل مکمل آن عصاره یا پودر دارچین کامل است.

یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که مصرف روزانه دارچین مکمل ممکن است سطح قند خون را در افراد مبتلا به پیش دیابت کنترل کند. این برای جلوگیری از شروع دیابت نوع دوم بسیار مهم است.

این تحقیق تاثیر سه دوز روزانه 500 میلی گرم دارچین را در طی 12 هفته بررسی کرد و 54 شرکت کننده را مورد بررسی قرار داد. همه آنها پیش دیابت داشتند که 27 نفر مکمل و بقیه دارونما دریافت کردند.

افرادی که دارونما دریافت کردند، پس از یک دوره ناشتا بودن یک شبه، سطح قند بیشتری در جریان خون خود داشتند، در حالی که سطوح در افرادی که مکمل را مصرف کردند، ثابت بود. کسانی که دارچین دریافت می کردند توانایی بهبود یافته ای در متابولیسم قند داشتند.

مطالعه دیگری به افراد مبتلا به پیش دیابت 250 میلی گرم عصاره دارچین داد. آنها دوزهای خود را قبل از صبحانه و شام در طول سه ماه مصرف کردند و کاهش 8.4 درصدی در سطح قند خون ناشتا در مقایسه با دارونما را گزارش کردند.

نحوه استفاده از دارچین

دارچین به صورت خوراکی مصرف می شود. یک مطالعه دوز توصیه شده عصاره دارچین را 250 میلی گرم دو بار در روز قبل از هر وعده غذایی ذکر می کند. 12 مکمل های غیر عصاره دارچین دارای دوز توصیه شده 500 میلی گرم دو بار در روز هستند.

دارچین کاسیا به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است و ممکن است اثرات کنترل قند خون داشته باشد. از طرف دیگر، دارچین سیلان تأثیر مشابهی را نشان نداده است.

یک راه آسان برای ادغام دارچین در رژیم غذایی تان این است که آن را روی بلغور جو دوسر یا غلات بپاشید، یا آن را در آشپزی خود استفاده کنید ، با استفاده از حدود نصف قاشق چای خوری هر روز.

موارد احتیاط

برخی از انواع دارچین ممکن است حاوی ترکیب کومارین باشند که می تواند بر عملکرد کبد در افرادی که بیماری کبدی دارند تأثیر منفی بگذارد. مثل همیشه، قبل از افزودن یک مکمل جدید به رژیم خود با پزشک خود مشورت کنید.

ویتامین دی

ویتامین D یا “ویتامین آفتاب” زمانی تولید می شود که بدن شما در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید قرار می گیرد. به تقویت استخوان های شما کمک می کند. کمبود ویتامین D می تواند اثرات منفی گسترده ای بر بدن شما داشته باشد، از جمله خطر ابتلا به دیابت نوع دوم

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که ویتامین D ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد، سطح گلوکز را کاهش دهد و خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را کاهش دهد. محققان 680 زن در برزیل را از سنین 35 تا 74 سال مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که مکمل های ویتامین D باعث افزایش سطح گلوکز می شوند. قرار گرفتن منظم در معرض نور خورشید با کاهش سطح قند خون نیز مرتبط بود.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که یک رژیم دو ماهه مصرف روزانه مکمل های ویتامین D منجر به بهبود قند خون ناشتا و سطح گلوکز خون در شرکت کنندگان شد.

مطالعه دیگری در سال 2016 این یافته ها را تکرار کرد. نویسندگان ضمن تاکید بر این که تحقیقات بیشتری باید انجام شود، به این نتیجه رسیدند که مکمل ویتامین D ممکن است اثرات مفیدی بر کنترل شاخص قند خون داشته باشد.

نحوه استفاده از ویتامین D

قبل از استفاده با پزشک خود در مورد بهترین دوز ویتامین D برای خود مشورت کنید. توصیه می شود برای اطمینان از دریافت تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن، از یک رژیم غذایی کامل و مغذی استفاده کنید.

موارد احتیاط

مکمل های ویتامین D ممکن است با داروهای مختلف تداخل داشته باشند، از جمله:

 • Xenical، Alli (اورلیستات): داروهای کاهش وزن می توانند جذب ویتامین D را در صورتی که همراه با رژیم غذایی کم چرب باشند، کاهش دهند.
 • استاتین ها: با توجه به این واقعیت که ویتامین D از کلسترول مشتق می شود، استاتین های مختلف ممکن است سنتز ویتامین D را مختل کنند. همچنین ممکن است کاهش بالقوه ای در جذب استاتین های خاص با دوزهای بالاتر ویتامین وجود داشته باشد.
 • دلتازون، رایوس و استراپرد (پردنیزون): استروئیدهایی مانند پردنیزون که برای التهاب تجویز می شوند می توانند جذب کلسیم را کاهش داده و متابولیسم ویتامین D را مختل کنند.
 • Hygroton، Lozol و Microzide (مدررهای تیازیدی): هنگامی که این دیورتیک ها با ویتامین D ترکیب می شوند، می توانند منجر به هیپرکلسمی شوند، جایی که سطح کلسیم بسیار بالا است، به ویژه در افراد مسن.

برخی از خطرات سلامتی با مصرف بیش از حد ویتامین D مرتبط است. از آنجایی که این ویتامین جذب کلسیم بدن را در دستگاه گوارش شما افزایش می دهد، ویتامین D بیش از حد می تواند منجر به هیپرکلسمی شود. علاوه بر این، ویتامین D بیش از حد می تواند منجر به نارسایی کلیه شود، اما فقط در موارد شدید این اتفاق می افتد. همچنین می‌تواند منجر به کلسیفیکاسیون بافت‌های نرم مانند دریچه‌های قلب شود و باعث ضربان قلب نامنظم و حتی مرگ شود.


موارد پیشنهادی


منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی رایج است که در تنظیم فشار خون، عملکرد ماهیچه‌ها، ریتم قلب و سطح قند خون نقش اساسی دارد.

به طور کلی، رژیم های غذایی با مقادیر بالاتر منیزیم با خطر کمتر دیابت مرتبط هستند، که نشان می دهد در متابولیسم گلوکز نقش دارد.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که مصرف مکمل های خوراکی منیزیم باعث کاهش مقاومت شرکت کنندگان به انسولین و بهبود تنظیم قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می شود.

نحوه استفاده از منیزیم

مکمل های منیزیم به اشکال مختلف وجود دارند. برخی شامل اکسید منیزیم و سیترات و همچنین کلرید هستند. توصیه می شود برای جذب بهتر منیزیم را هر روز همراه با غذا مصرف کنید.

موارد احتیاط

مکمل‌های منیزیم می‌توانند با داروها، از جمله آنتی‌بیوتیک‌ها و دیورتیک‌ها تداخل داشته باشند. با پزشک خود مشورت کنید و فهرستی از داروهایی را که در حال حاضر مصرف می‌کنید برای جلوگیری از هرگونه تداخل به او ارائه دهید.

دوزهای بالای مکمل های منیزیم می تواند باعث تهوع، گرفتگی شکم و نفخ و همچنین اسهال شود. اکسید منیزیم، کلرید، گلوکونات و کربنات اشکالی هستند که باعث اسهال و سایر مشکلات گوارشی می شوند. مصرف دوزهای زیادی از ملین ها و آنتی اسیدهای حاوی منیزیم با سمیت منیزیم مرتبط است.

خربزه تلخ

خربزه تلخ یا Momordica charantia میوه ای است که قرن ها در طب چینی و هندی برای مصارف دارویی مورد استفاده قرار می گرفته است. اغلب به عنوان یک داروی گیاهی برای دیابت استفاده می شود زیرا حاوی مواد ضد دیابت فعال است که گفته می شود سطح گلوکز خون را کاهش می دهد.

مطالعات قطعی زیادی برای بررسی تأثیر خربزه تلخ بر کاهش سطح قند خون وجود ندارد، اما گزارشی در سال 2011 این فرضیه را مطرح می‌کند که کپسول‌های خربزه تلخ حاوی حداقل یک ماده برای فعالیت بازدارنده در برابر تولید آنزیم خاص 11β-HSD1 هستند. گفته می شود که کورتیزون را به شکل فعال کورتیزول تجزیه می کند و منجر به هیپرگلیسمی می شود. نویسندگان معتقدند که این خاصیت بازدارندگی ممکن است دلیل این باشد که این میوه دارای خواص ضد دیابتی است.

حجم نمونه اکثر مطالعاتی که در یک مرور جداگانه در سال 2013 گنجانده شده بودند، بسیار کوچک بودند. به سختی می توان به طور قطعی گفت که خربزه تلخ به اندازه مکمل ها و داروهای گیاهی تایید شده برای کاهش قند خون موثر است. نویسندگان به این نتیجه رسیدند که این تحقیق دلگرم کننده است، اما نیازمند مطالعات بیشتر برای بررسی فواید خربزه تلخ است.

نحوه استفاده از خربزه تلخ

خربزه تلخ را می توان به صورت یک میوه کامل خورد یا به صورت آب میوه درآورید یا دانه های آن را برای مصرف به شکل پودر خرد کرد. عصاره خربزه تلخ نیز به عنوان مکمل گیاهی به فروش می رسد.

موارد احتیاط

برای کسانی که در نظر دارند از خربزه تلخ به عنوان مکملی برای کاهش سطح گلوکز خون استفاده کنند، میزان خوردن یا مصرف خود را محدود کنند، زیرا مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به اسهال و همچنین درد خفیف شکمی شود.

ممکن است خطر هیپوگلیسمی یا قند خون بسیار پایین در صورت مصرف با انسولین وجود داشته باشد. یک گزارش موردی نشان می‌دهد که استفاده از خربزه تلخ می‌تواند منجر به فیبریلاسیون دهلیزی حمله‌ای شود که در آن ضربان قلب سریع به طور ناگهانی شروع می‌شود و خود به خود در هفت هفته از بین می‌رود. روز.

عصاره ژیمنا

Gymnema یا Gymnema sylvestre یک درخت انگور چوبی چند ساله است که در مناطق گرمسیری هند، چین، استرالیا و بخش‌هایی از آفریقا یافت می‌شود. اغلب در طب آیورودا استفاده می شود.

تحقیقات نشان داده است که این گیاه می تواند ولع مصرف شکر را کاهش دهد. علاوه بر این، می تواند سرعت جذب قند در بدن را کاهش دهد و در درمان دیابت نقش داشته باشد.

یک مطالعه در سال 2017 به تأثیر مصرف 200 تا 400 میلی گرم اسید ژیمنمیک پرداخت. نشان داد که مصرف این ماده باعث کاهش جذب قند در روده می شود.

یک مطالعه قبلی در سال 2010 روی شرکت‌کنندگان مبتلا به دیابت نوع 2 که هر روز 500 میلی‌گرم ژیمنا به مدت سه ماه دریافت کردند، پرداختند. محققان دریافتند که سطح گلوکز شرکت کنندگان، هم قند خون ناشتا و هم سطح بعد از غذا، کاهش می یابد. همچنین، علائم دیابت مانند تشنگی و خستگی کمتر برجسته بود، سطح لیپیدها بهبود یافت و سطح نوعی هموگلوبین متصل به گلوکز به نام هموگلوبین گلیکوزیله کاهش یافت.

نحوه استفاده از Gymnema

ژیمنما را می توان به شکل عصاره، چای یا پودر مصرف کرد. همچنین می توانید برگ های خود گیاه را بجوید و ژیمنما را به صورت کپسول پیدا کنید. اگر فرم کپسولی مکمل های ژیمنما را انتخاب می کنید، باید با پزشک خود در مورد بهترین دوز برای خود مشورت کنید.

موارد احتیاط

تحقیقات کافی در مورد اینکه آیا افرادی که باردار هستند یا در دوران شیردهی باید اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهند وجود ندارد. مثل همیشه، قبل از استفاده از هر مکمل جدید، با پزشک خود مشورت کنید.

با توجه به اینکه ژیمنما می تواند سطح قند خون را در افراد مبتلا به دیابت تنظیم کند، مراقب علائم هیپوگلیسمی باشید و قند خون خود را کنترل کنید. از آنجایی که می تواند بر سطح قند خون تأثیر بگذارد، ممکن است بر کنترل قند خون در طول یک عمل جراحی و همچنین بعد از آن تأثیر بگذارد. با ارائه دهنده خود مشورت کنید و به آنها اطلاع دهید که از این مکمل قبل از هر گونه عمل جراحی استفاده می کنید.

مراقب باشید که چگونه ژیمنما ممکن است با سایر داروهای کاهنده قند خون تداخل داشته باشد. به عنوان مثال، اگر همزمان از بدنسازی و انسولین استفاده می کنید، ممکن است قند خون شما به طور بالقوه بسیار پایین بیاید.

سطح قند خون خود را بالا نگه دارید و اگر نگران هستید سطح گلوکز شما خیلی پایین است، با پزشک خود مشورت کنید. این ممکن است بر دوز توصیه شده ژیمنما یا انسولین تأثیر بگذارد.

جینسینگ آمریکایی

جینسینگ آمریکایی که Panax quinquefolius نیز نامیده می شود، گیاهی است که معمولا در طب سنتی بومیان آمریکا و چین استفاده می شود. اعتقاد بر این است که ریشه گیاه جینسینگ می تواند از عفونت ها جلوگیری کرده و بیماری هایی مانند سرطان و دیابت را درمان کند.

یک مطالعه در سال 2018 روی 39 فرد مبتلا به دیابت نشان داد که این گیاه به همراه فیبر به کاهش سطح قند خون در طول 12 هفته کمک می کند. با این حال، نویسندگان روشن کردند که تحقیقات بیشتری برای درک بهتر اثرات سلامتی این مکمل گیاهی باید انجام شود.

این نتیجه مشابه نویسندگان مروری بر ۱۶ مطالعه مختلف در سال ۲۰۱۴ بود. آن‌ها کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی شده و کنترل‌شده را که برای یک ماه یا بیشتر در میان افراد مبتلا به دیابت و بدون دیابت انجام شد، بررسی کردند. آنها دریافتند کسانی که از مکمل های گیاهی جینسینگ استفاده می کردند سطح قند خون را به میزان قابل توجهی در مقایسه با گروه کنترل بهبود بخشیدند.

نحوه استفاده از جینسینگ آمریکایی

می توانید جینسینگ را به صورت عصاره یا به صورت کپسول دریافت کنید. مانند سایر مکمل‌ها، درمان‌های گیاهی مانند جینسینگ بسیار کنترل نشده است و هیچ دوز استانداردی برای رعایت آن وجود ندارد. با پزشک خود در مورد بهترین راه ها برای گنجاندن این مکمل گیاهی در رژیم غذایی یا رژیم خود مشورت کنید.

موارد احتیاط

مشخص شده است که جینسینگ با داروهای دیابت مانند انسولین و سولفونیل اوره ها، از جمله آماریل (گلیمپیرید)، دیابتا (گلیبورید) و گلوکترول (گلیپیزید) تداخلات متوسطی دارد. این تداخلات می تواند منجر به هیپوگلیسمی شود.

محصولات جینسینگ همچنین ممکن است با کومادین (وارفارین)، یک رقیق کننده خون تداخل داشته باشد.

به طور کلی، جینسینگ یک مکمل بی خطر است، اما برخی از افراد در هنگام استفاده از این درمان گیاهی، بی خوابی، اسهال، سردرد و اضطراب را تجربه کرده اند. همچنین ممکن است قند خون را با گیاهان دیگر مانند پنجه شیطان، زنجبیل، صمغ گوار، جینسینگ پاناکس، الیوترو و شنبلیله کاهش دهد.

کروم

کروم یک ماده معدنی طبیعی است که در برخی غذاها یافت می شود. این به دو شکل وجود دارد: شش ظرفیتی (کروم 6+) و سه ظرفیتی (کروم 3+). شکل سه ظرفیتی آن چیزی است که به احتمال زیاد با آن روبرو خواهید شد و در غذاها یافت می شود. با این حال، شما باید از شکل شش ظرفیتی آن که سمی است و در زباله های صنعتی و آلودگی یافت می شود، دوری کنید.

یک بررسی در سال 2014 اثرات مطلوب مکمل کروم را بر کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نشان داد.

این موضوع سال‌ها قبل توسط یک بررسی قدیمی‌تر که به نتیجه‌گیری مشابهی رسیده بود تکرار شد، اما مانند بسیاری از مکمل‌های پوشش داده شده در اینجا، نویسندگان توصیه کردند که احتیاط کنند و تحقیقات بیشتری برای تعیین بهتر اثرات کروم بر سلامتی انجام شود.

نحوه استفاده از کرومیوم

هیچ کمک هزینه روزانه توصیه شده (RDA) برای کروم وجود ندارد. به طور کلی، مکمل های مولتی ویتامین یا مواد معدنی حاوی کروم دارای دوزهای 35-120 میکروگرم هستند. همچنین می‌توانید مکمل‌هایی را پیدا کنید که منحصراً کروم هستند که 200 میکروگرم تا 500 میکروگرم از این ماده معدنی را فراهم می‌کنند. برخی از آنها می توانند تا 1000 میکروگرم بروند، اما آنقدرها رایج نیستند.

موارد احتیاط

برخی از داروها ممکن است با مکمل های کروم تداخل داشته باشند. انسولین یکی است، زیرا مصرف آن با کروم خطر هیپوگلیسمی را افزایش می دهد. متفورمین و سایر داروهای دیابت که همراه با کروم مصرف می شوند نیز این خطر را دارند.

یک مطالعه کوچک نشان داد که مکمل‌های کروم پیکولینات که همزمان با درمان کم‌کاری تیروئید، لووتیروکسین مصرف می‌شوند، می‌توانند جذب آن دارو را بیش از شش ساعت به تاخیر بیندازند.

افراد مبتلا به بیماری کلیوی و کبدی در صورت مصرف مقدار زیادی کروم ممکن است از علائم بدتری در وضعیت خود رنج ببرند. برخی از علائم جدا شده عبارتند از کاهش وزن، کم خونی، اختلال عملکرد کبد، ترومبوسیتوپنی، نارسایی کلیه، رابدومیولیز، درماتیت و هیپوگلیسمی.

بربرین

بربرین یک ترکیب شیمیایی است که از ریشه، ساقه و پوست گیاهان استخراج می شود. این به عنوان یک عنصر در طیف گسترده ای از مکمل ها گنجانده شده است و جزء اصلی طب سنتی چینی و هندی بوده است. از آن در درمان دیابت نوع 2، فشار خون بالا و چربی خون استفاده شده است.

یک مطالعه در سال 2019، 80 نفر را که از ژانویه 2017 تا دسامبر 2017 به دلیل سندرم متابولیک در بیمارستان بستری بودند، مورد بررسی قرار داد. آنها به دو گروه کنترل و گروه مشاهده تقسیم شدند، گروه کنترل با درمان‌ها و داروهای غربی و گروه مشاهده، تحت درمان قرار گرفتند. با درمان مبتنی بر بربرین محققان به این نتیجه رسیدند که کاربرد ترکیبی بربرین در بیماران مبتلا به سندرم متابولیک می تواند به طور موثر قند خون و چربی خون را تنظیم کند، مقاومت به انسولین را کاهش دهد و سطح پاسخ التهابی را در بدن کاهش دهد.

نشان داده شده است که بربرین به طور باورنکردنی مؤثر است و به طور بالقوه مشابه گزینه های درمانی سنتی تر است. یک متاآنالیز در سال 2014 به این نتیجه رسید که بربرین آنقدر مؤثر است که ممکن است جایگزین خوبی برای طب سنتی باشد. نویسندگان به این نتیجه رسیدند که این مکمل گزینه خوبی برای درمان بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 در افراد با وضعیت اجتماعی-اقتصادی پایین تر است، زیرا هزینه نسبتاً پایینی دارد و بدون عوارض جانبی جدی موثر است.

مانند سایر مکمل های گیاهی، تحقیقات بیشتری در مورد فواید بربرین باید انجام شود.

نحوه استفاده از بربرین

مصرف 500 میلی گرم بربرین دو تا سه بار در روز تا سه ماه می تواند راه موثری برای کنترل سطح قند خون باشد.

موارد احتیاط

بربرین برخی از تداخلات با داروهایی که ممکن است در حال حاضر مصرف می کنید دارد. به خاطر داشته باشید که این یک لیست جامع نیست و ممکن است تعاملات دیگری نیز وجود داشته باشد:

 • نئورال، ساندیمیون (سیکلوسپورین): بربرین ممکن است سرعت تجزیه این دارو را در بدن کاهش دهد، که می تواند باعث ایجاد آن و تشدید عوارض جانبی شود.
 • داروهای دیابت: بربرین ممکن است سطح قند خون شما را کاهش دهد و هنگامی که با سایر داروهای کاهش دهنده گلوکز همراه شود، ممکن است در معرض خطر هیپوگلیسمی باشید.
 • Robitussin DM (دکسترومتورفان): بربرین می تواند توانایی بدن شما برای تجزیه سریع دکسترومتورفان را کاهش دهد.
 • رقیق کننده های خون (ضد انعقادها یا ضد پلاکت ها): با توجه به اینکه بربرین ممکن است لخته شدن خون را کند کند، مصرف آن همراه با رقیق کننده های خون ممکن است این روند را تشدید کند و خطر خونریزی و کبودی را افزایش دهد.

بربرین می تواند باعث برخی مشکلات گوارشی مانند اسهال، گرفتگی عضلات یا یبوست شود. استفاده از این مکمل برای نوزادان بی خطر است و افرادی که باردار هستند یا در دوران شیردهی هستند باید از مصرف این مکمل خودداری کنند.

آلفا لیپوئیک اسید

اسید آلفا لیپوئیک ترکیبی است که در هر سلول بدن انسان یافت می شود. گلوکز شما را از طریق اکسیژن به انرژی تبدیل می کند. به این متابولیسم هوازی می گویند.39

یک مطالعه در سال 2012 بر روی 38 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 انجام شد که روزانه 300، 600، 900 و 1200 میلی گرم اسید آلفا لیپوئیک را طی شش ماه دریافت کردند. پس از درمان، شرکت کنندگان از نظر وضعیت گلوکز و بیومارکرهای اکسیداتیو تحت نظر قرار گرفتند. محققان دریافتند که سطح قند خون ناشتا و A1C این افراد با افزایش دوز کاهش می یابد.

بررسی دیگری در سال 2011 که به نحوه استفاده از اسید آلفا لیپوئیک برای درمان دیابت می پردازد، به تأثیر این ترکیب بر سطح گلوکز اشاره کرد، اما بیشتر بر نقش آن به عنوان یک آنتی اکسیدان تمرکز داشت. بیشتر تحقیقات موجود بر روی آن عنصر اثربخشی مکمل متمرکز شده است

یک بررسی در سال 2019 مجموعه ای از مطالعات را در مورد اثربخشی آلفا لیپوئیک اسید مورد بررسی قرار داد. تجزیه و تحلیل یک کیسه ترکیبی ارائه می دهد – در حالی که برخی از تحقیقات تشویق کننده بودند، برخی دیگر نشان دادند که اسید آلفا لیپوئیک موثرتر از دارونماهای تجویز شده برای شرکت کنندگان نیست. به طور کلی، نویسندگان پیشنهاد کردند که در حالی که برخی از تحقیقات دلگرم‌کننده هستند، باید مطالعات بیشتری با حجم نمونه بزرگ‌تر انجام شود تا تصویری قطعی‌تر از این مکمل ارائه شود.

نحوه استفاده از آلفا لیپوئیک اسید

دوز آلفا لیپوئیک اسید بسیار متفاوت است. یک مطالعه محدوده دوز را از 600 میلی گرم تا 1200 میلی گرم در روز قبل از غذا ذکر کرد.

موارد احتیاط

اسید آلفا لیپوئیک می تواند با برخی از داروها از جمله داروهای دیابت، داروهای شیمی درمانی، داروهای تیروئید و ویتامین B1 تداخل داشته باشد. مثل همیشه، قبل از افزودن هر مکمل جدیدی به رژیم درمانی خود، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

به طور کلی، مصرف آلفا لیپوئیک اسید نسبتاً بی خطر است و عوارض جانبی آن نادر است. در افراد باردار یا شیرده مورد مطالعه قرار نگرفته است. عوارض جانبی شناخته شده عبارتند از: خستگی، اسهال، بثورات پوستی و بی خوابی. با توجه به اینکه اسید آلفا لیپوئیک قند خون را کاهش می دهد، افرادی که قبلاً سطح قند خونشان پایین است و دیابت دارند باید قبل از افزودن این ماده به رژیم درمانی خود با پزشک خود مشورت کنند.

نتیجه گیری

قبل از شروع هر گونه دارو یا مکمل های گیاهی و درمان های جدید، مطمئن شوید که با پزشک خود در مورد عوارض جانبی یا تداخلات احتمالی مشورت کرده اید.

در حالی که نشان داده شده است که همه این مکمل‌ها در کاهش سطح قند خون مفید هستند، مطمئن شوید که از راه‌های دیگری که می‌توانند بر سلامت کلی شما یا درمان‌های شما برای سایر بیماری‌ها تأثیر بگذارند آگاه باشید. حتماً با پزشک خود صحبت کنید که بهترین روش درمانی برای شما چیست.

 

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر