0

ارتباط چاقی و سن بلوغ

ارتباط چاقی و سن بلوغ

ارتباط چاقی و سن بلوغ

رشد زودرس خطی تغذیه کودکی بر الگوهای رشد خطی تأثیر می گذارد ، و برخی شواهد نشان می دهد که این الگوها ممکن است مربوط به زمان بلوغ جنسی باشد. ارتباط چاقی و سن بلوغ را از بخش رژیم و تغذیه سایت تفریحی جیران همراه ما باشید.

 

ارتباط چاقی و سن بلوغ

یک مطالعه آینده نگر از 2،083 دختر برزیلی نشان داد که افراد با رشد سریع در سنین 19 تا 43 ماهگی، پس از تنظیم عوامل جامعه شناختی و خصوصیات مادر 42٪ به طور قابل توجهی بیشتر از دختران با رشد آهسته تر از 12 سالگی دچار menarche می شوند.


موارد پیشنهادی


در آن مطالعه، رشد سریع به عنوان تغییری در نمره Z-قد در سن -0.67 defined تعریف شده است. به همین ترتیب، دختران انگلیسی با بالاترین نرخ رشد از 2 تا 7 سال، زودترین حالت را داشتند. در مطالعات اندکی، این ارتباط در پسران مورد بررسی قرار گرفته است. در میان 770 پسر فیلیپینی، آنهایی که در بالاترین سطح سرعت رشد قد از بدو تولد تا 6 ماهگی قرار دارند، طبق سن بلوغ موهای برنزه، زودتر به بلوغ رسیده بودند و طبق تست صحنه برنزه موی سر، سطح تستوسترون بالاتری داشتند و در 15 تا 16 سالگی سطح تستوسترون بالاتری داشتند. با این وجود این نتایج می تواند با تعدیل سرعت در ارتفاع از 6 تا 24 ماهگی مغایر باشد. از این مطالعات نمی توان تعیین کرد که آیا رشد خطی اولیه به خودی خود مربوط به زمان بلوغ جنسی است. سرعت رشد خطی بالا شامل چندین مکانیسم ناهمگن (به عنوان مثال، رشد چشمگیر در مقابل رشد سریع) است و می تواند نتیجه بسیاری از تأثیرات مختلف محیطی باشد. رشد قد می تواند در مسیر علت و معلولی از عقب ماندگی رشد زودهنگام قرار داشته باشد یا می تواند یک نماینده برای قرار گرفتن در معرض مختلف (به عنوان مثال، رژیم غذایی، عفونت ها) با توزیع های مختلف در جمعیت باشد. علاوه بر این، ارتباط بین سرعت رشد خطی و زمان رشد جنسی می تواند نتیجه علل شایع ژنتیکی باشد.

چاقی دوران کودکی

تأثیر بالقوه تعادل انرژی اولیه زندگی بر زمان رشد جنسی برای اولین بار در آزمایشات حیوانات انجام شده در دهه 1960 مشاهده شد. در دهه 1970، فریش و همکاران. متذکر شد که در حالی که سن منارچه در بین جمعیت بسیار متغیر بود، اما وزن در منارک نسبتاً همگن به نظر می رسید. تحقیقات بیشتر آنها را به این فرضیه سوق داد که شروع بلوغ در دختران تنها هنگامی آغاز می شود که چربی کل بدن به حدود 17٪ برسد. اگرچه این فرضیه بحث و جدال ایجاد کرد، مطالعات بیشتر اپیدمیولوژیک نقش توازن انرژی، همانطور که در اندازه بدن در دوران کودکی منعکس می شود، در زمان رشد جنسی حمایت می کردند.

در دختران، مطالعات حاکی از پیوند مداوم بین چاقی بالاتر در دوران کودکی و بلوغ زودرس است. به عنوان مثال، وانگ و همکاران. 856 کودک از مطالعه تغذیه شیرخواران کارولینای شمالی را دنبال کرد و دریافت که افزایش وزن بالاتر در فواصل 0 تا 2 سال در مقایسه با افزایش وزن کمتر با منارک زودرس همراه است. به طور مشابه، لی و همکارانش نشان دادند که نمرات BMI z و تغییر در BMI z- نمرات سن از 36 ماهگی به 6-7 سالگی در دختران از ایالات متحده با بلوغ زودرس همراه بودند. چاقی کودکی ممکن است به پیشرفت سریع رشد جنسی نیز مربوط باشد، اما شواهد موجود در یک مطالعه نسبتاً کوچک توزیع شده است.

تاثیر رابطه بین زن و شوهر در کودکی بر بلوغ جنسی

در بین پسران، رابطه بین زن و شوهر در کودکی و بلوغ جنسی بحث برانگیز است. در حالی که برخی از مطالعات ارتباط مثبت بین BMI در اوایل زندگی و شروع بلوغ داشتند، برخی دیگر برعکس آن را نشان دادند. یک مطالعه طولی و نمایشی جمعیتی کودکان سوئدی نشان داد که هر واحد BMI مربوط به سن اولیه 0.6 سال با سرعت اوج ارتفاع (APHV) در پسران است. با این حال، یک مطالعه روی 705 پسر از ایالات متحده نشان داد که افراد با سریعترین مسیر BMI از سنین 2 تا 11.5 سال، احتمالاً در طول پیگیری، طبق سن رشد تناسلی به صورت عینی مرحله بلوغ، به بلوغ نرسیده اند. یکی از توضیحات بالقوه برای این اختلافات این است که رابطه بین BMI و بلوغ می تواند غیرخطی باشد. به عنوان مثال، اضافه وزن ممکن است با بلوغ زودرس همراه باشد، در حالی که چاقی شدیدتر ممکن است مربوط به اواخر بلوغ باشد. تعصب اطلاعاتی همچنین می تواند این ناسازگاری ها را توضیح دهد زیرا ارزیابی شروع بلوغ در پسران نسبت به دختران قابل اعتماد نیست، به ویژه هنگامی که این اقدامات خود گزارش داده شده است. اثر بالقوه می تواند مربوط به توسعه چاقی در دوره های خاص کودکی باشد که ممکن است در تمام مطالعات مورد بررسی قرار نگرفته باشد. سرانجام، تعاریف اضافه وزن، چاقی و چاقی در اوایل زندگی بسیار متغیر بوده است.

فرضیه فریش نیز می تواند در زمینه سطح پایین چربی مورد توجه قرار گیرد. دختران و پسرانی که تحت تمرینات بدنی شدید قرار می گیرند ، درصد کمتری از چربی بدن و BMI دارند و نسبت به کودکانی که چربی بیشتری از بدن دارند، شروع بلوغ دیرتری دارند. ژیمناست های نخبه و رقصندگان باله تمایل دارند که دیرتر از جمعیت عمومی، منارک را تجربه کنند. اگرچه مطالعات در میان مردان وجود ندارد، اما رابطه بین چربی بدن و زمان بلوغ ممکن است در پسران متفاوت از دختران باشد. یک بررسی نشان داد که، در حالی که درصد چربی بدن در مقایسه با سن زنان و سن زایمان همسن، در بین ژیمناستیک های مرد پایین تر است، اما هیچ تفاوتی در مرحله تناسلی مو یا تناسلی وجود ندارد. با این حال، در این مطالعه، درصد چربی بدن در زمان ارزیابی لزوماً با درصد چربی پیش از بلوغ بدن مطابقت ندارد.

يكي از مكانيسم هاي بالقوه براي تبيين محرك بلوغ با تجمع مقدار حساس چرب مي تواند مربوط به لپتين باشد. لپتین، آدیپوکین تولید شده توسط بافت چربی، می تواند بیان کوسپپتین، یک نوروپپتید که در آزادسازی محدودیت پیش از تولد در تولید کننده پالس GnRH نقش دارد القا کند. مکانیسم بالقوه دیگر هنگامی مشاهده می شود که در شروع بلوغ، سیگنال های مربوط به چربی شامل فاکتور رشد مانند انسولین IGF ، انسولین ، لپتین ، آدیپونکتین و پروتئین واکنش C به طور کلی عمل می کنند و می توانند بیان هورمون جنسی را تحت تأثیر قرار دهند. پیگیری طولانی مدت کودکان شرکت کننده در مداخلات تصادفی به منظور جلوگیری از افزایش وزن بیش از حد و یا ترویج کاهش وزن می تواند شواهد مهمی در مورد اثر علّی زایمان زودرس در زمان بلوغ جنسی فراهم کند.


بیشتر بخوانید: عوارض آرایش صورت دختربچه


پروتئین کودک

مطالعات اولیه درباره میزان پروتئین کل در رابطه با شروع بلوغ تهی بود. با این حال، مطالعات بیشتر در مورد منابع خاص پروتئین بینشی در مورد اثرات احتمالی این عناصر مغذی در زمان بلوغ جنسی ارائه داد. اثرات ممکن است با توجه به منابع پروتئین متفاوت باشد.

برخی از شواهد نشان می دهد که مصرف پروتئین حیوانی در دوران کودکی ممکن است مربوط به آغاز زودرس بلوغ باشد. در یک مطالعه کوچک دختران از ایالات متحده، میزان کل پروتئین حیوانی در سن 8-8 سالگی مربوط به منارچه قبلی و APHV بود، در حالی که در بین پسران و دختران آلمانی، میزان پروتئین کل و حیوانی در سن  5-6 ،افراد مربوط به ابتلا به APHV اولیه، منارک در دختران و قطع صدا در پسران بود.

گروه های خاص غذایی برای حیوانات که در رابطه با زمان بلوغ جنسی مورد بررسی قرار گرفته اند شامل محصولات لبنی و گوشت هستند. گونتر و همكاران گزارش دادند كه ميزان پروتئين از شير گاو و ساير لبنيات مربوط به جوانه هاي رشد قبلي و APHV در ميان 112 دختر و پسر آلماني است. به طور مشابه، در یک مطالعه آینده نگر از 134 دختر ایرانی، کسانی که شیر مصرفی آنها 34 گرم در روز در 9 سالگی بود، احتمال ابتلا به نارسایی زودرس در سن 12 سالگی یا قبل از سن 12 سالگی نسبت به دختران با مصرف شیر <34 گرم در روز است. ویلی و همکاران با استفاده از داده های بررسی ملی بهداشت و آزمایش تغذیه دریافت که مصرف شیر بالاتر در سنین 5 تا 12 سال در بین 2،057 دختر از ایالات متحده با سن قبلی در منارک همراه بود. در مطالعات دیگر، مصرف لبنیات با شروع بلوغ ارتباطی نداشته است.

مصرف گوشت نیز در زمان بلوغ نقش داشته است. در میان 3،298 دختر از جنوب غربی انگلستان که در مطالعه طولی والدین و فرزندان ایوان شرکت کرده اند، (ALSPAC) ، کسانی که بیشترین میزان مصرف گوشت را در سن 3 و 7 سال داشتند، در مقایسه با دختران کمترین گوشت، بیشترین خطر منارچه را دارند. در کوهورت كودكان مدرسه بوگوتا، مصرف گوشت قرمز در سن 8 سال، به طور متوسط ​​با 456 دختر رابطه معكوس با سن در سن منارك داشت. دخترانی که حداقل دو بار در روز گوشت قرمز مصرف می کردند، از نظر آماری معنی دار بودند که احتمالاً 64٪ بیشتر از آن در هنگام پیگیری نسبت به دخترانی که فرکانس مصرف گوشت قرمز را داشتند کمتر از 4 بار در هفته بود. به طور مشابه، در یک مطالعه مقطعی از 422 کودک کره ای، پیروی از یک الگوی رژیم غذایی “صدف و گوشت فرآوری شده” به طور معنی داری با مرحله رشد پستان پس از تنظیم سن، چربی بدن و مواد معدنی استخوان ارتباط معنی داری داشت. تحقیقات دیگر نشان داد که دخترانی که در سنین 9 تا 15 سال گوشت مصرف می کردند به طور متوسط ​​6 ماه زودتر از دختران با رژیم گیاهی در دوران کودکی به منارچه رسیدند، اگرچه برآوردهای لازم برای مخدوش کردن احتمالی نبود. هیچ ارتباطی بین میزان مصرف گوشت دوره بلوغ و سن در منارک در 5 هزار و 583 دختر از ایالات متحده، پس از تنظیم برای مخلوقات احتمالی جامعه‌شناختی و تغذیه ای گزارش نشده است.


جالب است بدانید: رابطه ژیمناستیک و قد کودکان


دلایل بسیاری می تواند اختلافات در مطالعات را توضیح دهد. یکی از دلایل بالقوه سن ارزیابی میزان مواجهه است. برخی محققان پیشنهاد كردند كه میزان پروتئین حیوانی در سنین كودك ممکن است بلوغ زودرس را پیش بینی کند، در حالی که ممکن است مصرف پیش از بلوغ کمتر مرتبط باشد. با این حال، مکانیسم های توضیح این اثرات مواجهه با سن خاص ناشناخته است. تفاوت در روشهای ارزیابی رژیم غذایی مورد استفاده ممکن است توضیحی دیگر باشد.

تأثیرات احتمالی غذاهای حیوانی، به ویژه لبنیات، بر زمان بلوغ به تحریک ترشح IGF-1 به پروتئین واسطه داده شده است. سطح گردش خون بالاتر این هورمون در دوران کودکی در برخی از مطالعات با شروع زودرس بلوغ مرتبط بوده است. با این وجود، غذاهای حیوانات همچنین منبع سایر مواد مغذی، به ویژه برخی عناصر ریز مغذی و اسیدهای چرب هستند که ممکن است در زمان بلوغ جنسی نیز نقش داشته باشند. شواهد موجود در بخش های زیر مرور می شود.

برخلاف مطالعات حاکی از نقش منابع پروتئین حیوانی در رشد جنسی زودرس، مصرف منابع پروتئین گیاهی در دوران کودکی با تأخیر در شروع بلوغ مرتبط بوده است. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل از مطالعه طولی و مغذی طراحی دورتموند نشان داد که کودکان در کمترین میزان مصرف پروتئین گیاهی در 4-3 سالگی، دارای APHV زودتر از کودکان در بالاترین حد بودند. به همین ترتیب، برکی و همکاران نشان داد كه ميزان پروتئين هاي گياهي با سن بلوغ و APHV با سن ارتباط دارد. در تحقیقات دیگر، دختران در کوارتیل فوقانی آجیل، غلات و حبوبات در ابتدا، سن بلوغ دیرتر از دختران در كمترین میزان دریافت مصرف داشتند.

با وجود قوام نتایج در طول مطالعات، ما نمی توانیم نتیجه بگیریم که ارتباط بین مصرف پروتئین گیاهی و شروع بلوغ علّی است. اختلال در مصرف فیبر یا سایر مواد مغذی، از جمله ایزوفلاونها، همچنین می تواند این یافته ها را توضیح دهد. ایزوفلاوونهای سویا اثرات استروژن ضعیفی دارند که می توانند بر رشد بلوغ تأثیر بگذارند. چنگ و همکاران گزارش داد كه مصرف ایزوفلاوون دوران كودكی مربوط به سن بلوغ در دختران آلمانی بود، اگرچه تخمین ها برای ترکیب بدن پایه، یك واسطه بالقوه تنظیم می شد. در مقابل، یک مطالعه طولی از 2،920 دختر انگلیسی، ارتباط معکوس بین مصرف شیرخشک سویا و سن بلوغ را نشان داد. در یک بررسی مقطعی از 339 دختر روزه هفتم Adventist، مصرف کل سویا، جایگزین های گوشت حاوی سویا، غذاهای سنتی توفو و یا نوشیدنی سویا مربوط به سن در منارک نبوده، اما تخمین ها برای BMI تنظیم شده است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 4 =

مشاهده بیشتر