0

گردش در کشور ارمنستان

گردش در کشور ارمنستان

گردش در کشور ارمنستان

شاید باورتان نشود اما اگر علاقه مند به طبیعت گردی هستید تور ارمنستان گزینه بسیار مناسبی برای سفر شما خواهد بود. این کشور موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی دارد و همین باعث شده است که طبیعت بکر و عالی برای کوهنوردان و طبیعت گردان باشد. 10 مکان دیدنی را با گردش در کشور ارمنستان از بخش گردشگری سایت تفریحی جیران همراه ما باشید.

1. رصد خانه کاراهونج یا استون هنج ارمنستان

گردش در کشور ارمنستان
رصد خانه Karahunj یکی از قدیمی ترین ساخته های دست بشر هست که صاحب نظران معتقد هستند 3500 سال قبل از استون هنج انگلستان و با همان اصول ریاضی ساخته شده است. کلمه “کارا” در زبان ارمنی به معنای سنگ است و “هونج” همان “هنج” که در زبان انگلیسی به معنای ایستاده و آویزان است. در مجموعه رصدخانه کاراهونج 223 سنگ ایستاده قرار دارد که در نوع خود بینظیر است.

2. صومعه تاتو ارمنستان

گردش در کشور ارمنستان
صومعه تاتو (Tatev) بنایی مذهبی است که بر فراز دره عمیق و صخره ای جرج قرار دارد. این صومعه موقعیت مکانی بی نظیری دارد در گذشته علاوه بر محل زندگی راهبان مسیحی به عنوان دژ دفاعی نیز استفاده می شد چون چرا دو طرف صومعه مشرف به پرتگاه است و دور تا دور آن حصار سنگی کشیده شده است. جالب است بدانید نوع معماری این صومعه که تا الان نیز پویایی خود را حفظ کرده، مورد استفاده بسیاری از معماران جهت ساخت صومعه و کلیسا قرار گرفت.

3. صومعه خور ویراپ ارمنستان

گردش در کشور ارمنستان
کلمه Khor Virap به معنای “گودال عمیق” هست. این صومعه برای مسیحیان ارمنستان اهمیت زیادی دارد چون محل زندگی گریگور مقدس است که اندیشه مسیحیت را به ارمنستان آورد پس از زیارتگاه های مذهبی اصلی مردم مسیحی ارمنستان به شمار می رود.

4. صومعه یا معبد گارنی

گردش در کشور ارمنستان
این معبد در منطقه خوش و آب و هوای استان کوتایک واقع دارد به همین دلیل همیشه به عنوان ییلاق و شکارگاه شاهان ارمنستان استفاده میشد. معبد گارنی نمونه ی بی نظیر از معماری و فرهنگ هلنی در ارمنستان است که میراث اشکانیان در زمان حضورشان در فلات ایران است. این معبد به دستور مهرداد سوم برای خدای مهر ساخته شد اما بعدها پیروان مسیحیت از آن استفاده می کردند. قرار گیری معبد در کنار دره ی رود آزات (Azat River) و در میان رشته کوه گقام (Gyeghama lernasheghta) و کوه ویولن (violin) باعث جذب طبیعت گردان و گردشگران بسیاری به روستای کویتاک شده است.

5. صومعه و کلیسای گغارد

گردش در کشور ارمنستان
بنای کلیسای گغارد شبیه صومعه گارنی است که با فاصله از آن در بالای کوه به دستور گریگور روشنفکر ساخته شد. مردم محلی باورهای جالبی در خصوص این صومعه دارد. به طور مثال درختی در آن نزدیکی وجود دارد که مانند مردمان روستایی ایران به آن دخیل بسته می شود و یا آنکه اعتقاد دارند اگر به ورودی صومعه که در دل صخره ساخته شده است هفت سنگ پرتاب شود و از میان 7 عدد سه سنگ آن به زمین نخورد شخص آروزهایش برآورده می شود.

6. موزه ماتنادران ارمنستان

گردش در کشور ارمنستان
موزه Matenadaran یکی از بینظیرترین موزه های ارمنستان است که نزدیک به 17000 نسخه خطی به هفده زبان دنیا درخود جای داده است. بعد از عبور از درهای مسی موزه در بَدو ورود به سالن اصلی با مجسمه از بزرگان و فیلسوفان ارمنی روبرو می شوید که از طریق پلکانی شما را به سمت سالن محل نگه داری نسخ خطی راهنمایی می کنند. این موزه در سال 1957 میلادی توسط مارک گریکوریان طراحی شد و در ساخت آن از تمام اِلِمان های فرهنگی ارامنه از جمله داستان نبرد آوارایر و مجسمه شخصیت های برجسته ای همچون مسروپ ماشتوس استفاده شد.

7. کاسکاد ایروان یا هزار پله ارمنستان

گردش در کشور ارمنستان
کاسکاد ایروان (Yerevan Cascade) در واقع یک نوع معماری نمادین در شهر ایروان است که کار ساخت آن تا سال 1980 میلادی به مدت 9 سال طول کشید. این بنای پله ای را می توان یک نمایشگاه دو منظوره از هنر و معماری دانست. با رسیدن به بالای پله ها می توانید نمای بسیار زیبایی از شهر ایروان داشته باشید. کل ارتفاع کاسکاد 118 متر است و مرکز شهر ایروان را به پارک هافتناک (Haghtanak) و خیابان مانیومنت (Monument) پیوند می‌دهد. به جز منظره زیبای این پله ها موزه کافسجیان (Cafesjian) در این مجموعه قرار دارد.

8. بنای یادبود قتل عام ارامنه

گردش در کشور ارمنستان
بنای و موزه Tsitsernakaberd برای یاد بود قتل عام ارامنه توسط عثمانی ها درسال 1915 ساخته شد. ستون 44 متری به شکل سوزن طراحی گردید تا نمادی از زایش دوباره در ارمنستان باشد. نام بنای موزه را “قلعه پرستو ها” نامیده اند. چون در اساطیرو داستان های حماسی مردم ارمنستان اعتقاد بر آن است که پرنده پرستو در صورتی که آشیانه اش ویران شود به منزل باز میگردد. ببه دلیل موضوع ساخت بنا که یادآور خاطره تلخ در تاریخ ارمنستان است در بیشتر قسمت ها از جمله نشان یادبود و و خود موزه از رنگ مشکی و طوسی استفاده شده است.

9. کوه های آرارات

گردش در کشور ارمنستان
کوه آرارات در مرز کشورهای ترکیه، ایران، ارمنستان و منطقه خود مختار نخجوان قرار دارد. این کوه آتشفشانی در مورد این کوه افسانه های بسیاری آمده است که مشهورترین آنها به ماجرای کشتی نوح برمی گردد. بر اساس کتاب عهد عتیق کوه آرارات مکانی بود که کشتی نوح پس از طوفان بر آن نشست و از این محل بود که بازماندگان کشتی نوح به سرزمین های دیگر رفتند.

10. دریاچه سوان ارمنستان

گردش در کشور ارمنستان
سوان به معنای سرزمین دریاچه هاست. این دریاچه که مرتفع ترین دریاچه آب شیرین جهان است، منشا بسیاری از رودخانه کشور ارمنستان مانند رود هزاردان می باشد. اطراف دریاچه سوان پاتوق خوبی برای طبیعت گردان است که از مشهورترین آنها چشمه آب معدنی دلیجان یا سوئیس کوچک و تمرین ماهی گیری است. اگر از دریاچه سوان دیدن کردید حتما ماهی های قزل آلا معروف ارمنستان “ایشخان” را صید و نوش جان کنید. نزدیک ترین روستا به دریاچه سوان روستای سیمونکا است که می توانید انواع نوشیدنی های بسیار خنک در کنار آب معدنی های گوارا میل کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین و ارزان ترین ابزارهای امنیتی خانگی

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر