معرفی روستای سحر انگیز تخت سلیمان

معرفی روستای سحر انگیز تخت سلیمان

تخت سلیمان که در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی تَکاب و روستای تخت سلیمان، واقع شده، محوطه ای باستانی که مهم ترین آثار بجا مانده آن، آتشکده آذرگشنسب و تالارهای دوره ساسانی است. معرفی روستای سحر انگیز تخت سلیمان را از بخش گردشگری سایت تفریحی و سرگرمی جیران همراه ما باشید.

تخت سلیمان با دریاچه ای زیبا به عنوان بزرگترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان در قبل از اسلام به شمار می رفته است. در دوران اسلامی بر روی ویرانه های تخت سلیمان مسجدی بنا شد که آن نیز بعدها ویران شد و تنها کاشی هایی با نقوش و خط برجسته از آن به جا ماند.


موارد پیشنهادی


«کاشی زرین فام تخت سلیمان» که هم اکنون در موزه رضا عباسی نگهداری می شود از جمله آنهاست. قدمت این منطقه از لحاظ سکونت گاه انسانی به ۳ هزار سال پیش برمی گردد و چهارمین اثر ایران در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

از کجا معلوم که این قدمت تنها به این دوره ها محدود باشد. قلعه ی تاریخی تخت سلیمان که یر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده از دوره ساسانیان به جای مانده است بخش‌های مختلفی مثل آتشکده ی آذر گشسب، آتشکده ی شاهی و جنگ آوران، ایوان خسرو، دروازه ها و دیوارهای مستحکمی در خود دارد و از مهم ترین آثار تاریخی جهان است. همه ی آثار این مجموعه در داخل یک حصار بیضی شکل ساخته شده اند و دشتی گسترده دور تا دور آن را در بر گرفته است.

در داخل این حصار بیضی شکل، دو مربع هم محور ولی مختلف المرکز وجود دارد که دریاچه ای در مرکز مربع جنوبی و آتشکده ای در مرکز مربع شمالی قرار گرفته و دورتادور مربع را حصار مستطیلی به همراه برج های مدور احاطه کرده است.

در سمت شمال غربی دریاچه ی تخت سلیمان، ایوان رفیع قرار گرفته است که از آجر قرمز و ملاط ساروج ساخته شده است و به ایوان خسرو معروف است.

ایوان به دو اتاق یا حوض خانه ی هفت گوش راه پیدا می کند که متعلق به دوره ی ایلخانیان است. در بیرون تخت سلیمان در قسمت جنوب غربی یک جوی سنگی به طول ۳۰۰ متر و ارتفاع ۴ متری وجود دارد که محلی ها به آن اژدهای سنگی نیز می گویند.

برای دیدن بناهای تاریخی در تخت سلیمان باید به در اطراف چشمه رسوبی در اطراف این دریاچه بروید. این دریاچه، آبش از عمق بیش از ۱۲۰ متری درون زمین به سطح می ‌آید و آن قدر املاح زیادی دارد که برای آشامیدن و کشاورزی استفاده نمی شود.

همانطور که گفتیم، آثار تاریخی ای که در این محل پیدا می شود متعلق به دوره اشکانی، ساسانی و ایلخانان مغول است که مهم ترین آن ها آتشکده و تالارهای دوره ساسانی است.

گنجی که در دوران مختلف، افراد جسور و ماجراجوی زیادی را به دریاچه کشانده و دریاچه همه آنها را بلعیده و حتی جسد آنها نیز به خشکی بازنگشته است! عده ای دیگر از مردم نیز بر این باور هستند که این دریاچه محل تولد”زرتشت پیامبر” است.

افسانه تاریخی که می گوید که “کوروش کبیر” پس از پیروزی بر پادشاه “لیدیه” که ثروتی افسانه ای داشت، تمام خزانه او را به عنوان نذر در این دریاچه ریخته است و پس از آن ساکنان این منطقه همیشه غنیمت های جنگی را نذر این دریاچه می کردند!


بیشتر بخوانید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 2 =

پست بعدی

لکه های قهوه ای صورت در تابستان

ج ژوئن 26 , 2020
لکه های قهوه ای صورت در تابستان در فصل تابستان […]
لکه های قهوه ای صورت در تابستان