0

زبان برنامه نویسی پایتون Python چیست؟

زبان برنامه نویسی پایتون Python چیست؟

پایتون چیست؟

python یا پایتون یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده، شی گرا و سطح بالا با معناشناسی پویا است که توسط Guido van Rossum توسعه یافته است. این نام در ابتدا در سال 1991 منتشر شد. نام “پایتون” که برای آسان و سرگرم کننده طراحی شده است، اشاره ای به گروه کمدی بریتانیایی مونتی پایتون است. پایتون به عنوان یک زبان مبتدی پسند شهرت دارد و جایگزین جاوا به عنوان پرکاربردترین زبان مقدماتی شده است، زیرا بسیاری از پیچیدگی ها را برای کاربر مدیریت می کند و به مبتدیان اجازه می دهد تا بر درک کامل مفاهیم برنامه نویسی به جای جزئیات جزئی تمرکز کنند.

پایتون برای توسعه وب سمت سرور، توسعه نرم‌افزار، ریاضیات و اسکریپت‌نویسی سیستم استفاده می‌شود و برای توسعه سریع برنامه‌ها و به‌عنوان یک زبان برنامه‌نویسی یا چسب برای پیوند دادن اجزای موجود به دلیل ساختارهای داده داخلی و سطح بالا، محبوب است. تایپ پویا و صحافی پویا. هزینه های نگهداری برنامه با پایتون به دلیل نحوی که به راحتی آموخته می شود و تاکید بر خوانایی آن کاهش می یابد. علاوه بر این، پشتیبانی پایتون از ماژول ها و بسته ها، برنامه های ماژولار و استفاده مجدد از کد را تسهیل می کند. پایتون یک زبان جامعه منبع باز است، بنابراین برنامه نویسان مستقل متعددی به طور مداوم کتابخانه ها و قابلیت هایی برای آن می سازند.

موارد استفاده پایتون

 • ایجاد برنامه های کاربردی وب روی سرور
 • ایجاد گردش کار که می تواند همراه با نرم افزار استفاده شود
 • اتصال به سیستم های پایگاه داده
 • خواندن و اصلاح فایل ها
 • انجام ریاضیات پیچیده
 • پردازش کلان داده
 • نمونه سازی سریع
 • توسعه نرم افزارهای آماده تولید

از نظر حرفه ای، پایتون برای توسعه وب پشتیبان، تجزیه و تحلیل داده ها، هوش مصنوعی و محاسبات علمی عالی است. توسعه دهندگان همچنین از پایتون برای ساخت ابزارهای بهره وری، بازی ها و برنامه های دسکتاپ استفاده می کنند.

ویژگی ها و مزایای پایتون

سازگار با انواع پلتفرم ها از جمله ویندوز، مک، لینوکس، رزبری پای و غیره
از یک نحو ساده قابل مقایسه با زبان انگلیسی استفاده می کند که به توسعه دهندگان اجازه می دهد از خطوط کمتری نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی استفاده کنند.
بر روی یک سیستم مفسر کار می کند که به کد اجازه می دهد تا بلافاصله اجرا شود، نمونه سازی سریع ردیابی می شود
می تواند به روشی رویه ای، شی گرا یا عملکردی مدیریت شود

Python Syntax

تا حدودی شبیه به زبان انگلیسی، با تأثیر ریاضی، پایتون برای خوانایی ساخته شده است
برخلاف سایر زبان‌ها که از نقطه ویرگول و/یا پرانتز برای تکمیل یک دستور استفاده می‌کنند، پایتون از خطوط جدیدی برای همان تابع استفاده می‌کند.
محدوده (به عنوان مثال، حلقه ها، توابع، کلاس ها) را با تکیه بر تورفتگی، با استفاده از فضای خالی، به جای پرانتز (معروف به براکت های مجعد) تعریف می کند.

انعطاف پذیری پایتون

پایتون، زبانی که به صورت پویا تایپ می‌شود، به‌ویژه انعطاف‌پذیر است، قوانین سخت را برای ساختن ویژگی‌ها حذف می‌کند و انعطاف‌پذیری بیشتری در حل مسئله با روش‌های مختلف ارائه می‌دهد. همچنین به استفاده‌ها اجازه می‌دهد تا برنامه‌ها را تا یک ناحیه مشکل‌ساز کامپایل و اجرا کنند، زیرا از بررسی نوع زمان اجرا به جای بررسی زمان کامپایل استفاده می‌کند.

بخش های کمتر عالی پایتون

از طرف دیگر، پایتون برای نگهداری آسان نیست. یک دستور بسته به زمینه می تواند معانی متعددی داشته باشد زیرا پایتون یک زبان تایپ پویا است. و حفظ یک برنامه پایتون با افزایش اندازه و پیچیدگی آن می تواند به طور فزاینده ای دشوار باشد، به ویژه یافتن و رفع خطاها. کاربران برای طراحی کد یا نوشتن تست های واحد که تعمیر و نگهداری را آسان تر می کند، به تجربه نیاز دارند.

سرعت یکی دیگر از نقاط ضعف پایتون است. انعطاف پذیری آن، به دلیل اینکه به صورت پویا تایپ می شود، نیاز به مقدار قابل توجهی ارجاع به فرود در یک تعریف صحیح دارد و عملکرد را کاهش می دهد. این را می توان با استفاده از پیاده سازی جایگزین پایتون (به عنوان مثال PyPy) کاهش داد.

پایتون و هوش مصنوعی

محققان هوش مصنوعی از طرفداران پایتون هستند. Google TensorFlow و همچنین سایر کتابخانه ها (scikit-learn، Keras)، به دلیل قابلیت استفاده و انعطاف پذیری که به کاربران پایتون ارائه می دهد، پایه ای برای توسعه هوش مصنوعی ایجاد می کنند. این کتابخانه‌ها و در دسترس بودن آن‌ها حیاتی هستند، زیرا توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازند تا روی رشد و ساختن تمرکز کنند.

خوب است بدانید

ایندکس بسته پایتون (PyPI) مخزن نرم افزاری برای زبان برنامه نویسی پایتون است. PyPI به کاربران کمک می کند تا نرم افزارهای توسعه یافته و به اشتراک گذاشته شده توسط انجمن پایتون را پیدا و نصب کنند.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر