0

نکات مهم در مورد تردمیل

نکات مهم در مورد تردمیل

نکات مهم در مورد تردمیل

با نکات مهم در مورد تردمیل از بخش ورزشی سایت تفریحی جیران همراه باشید.

نکات مهم در مورد تردمیل

تردمیل یک وسیله ورزشی است که به نامهای دو برقی, دو درجا یا دو ثابت هم شهرت یافته است, وسیله ای است که امکان دویدن را در فضای بسته فراهم می نماید دستگاه تردمیل که اکثراً موتوردار است, شامل تسمه پهنی است که با چرخش به دور غلطکها بر روی صفحه اصلی امکان راه رفتن و دویدن با سرعت های موردنظر را ایجاد می نماید تردمیل در حقیقت شرایط انجام ورزش دو, مادر ورزشها, را در خانه و فضاهای بسته فراهم می نماید.

تردمیل می تواند جهت تمرینات قهرمانی باشگاهی، حرفه ای و خانگی استفاده گردد. قدرت موتور، کمترین و بیشترین سرعت، مدت کارکرد، شیب برقی و دستی و حداکثر وزن قابل تحمل شرایط و نوع تردمیل را تعیین می نماید. اکثر تردمیل ها دارای سیستم نمایشگر دیجیتالی هستند که ضربان قلب، مسافت، کالری، سرعت و زمان را نمایش می دهد. تست ورزش تردمیل پیشرفته ای است که طبق برنامه های تعیین شده ورزش می دهد و با الکتروکاردیوگراف کامپیوتری شرایط سلامت قلب و عروق را بررسی می نماید.

تردمیل در بیشتر باشگاه های ورزشی، که در کنار سایر انواع دستگاه های ورزشی می باشد. تردمیل یک تسمه دارد که چرخش آن باعث به حرکت درآمدن صفحه این دستگاه می شود. به این ترتیب، شما می توانید روی آن راه بروید یا حتی بدوید. تردمیل یکی از بهترین و پر کاربردترین وسایل ورزشی برای کاهش وزن می باشد.

نحوه کار تردمیل

تردمیل ممکن است موتور داشته یا نداشته باشند. اگر نوع بدون موتور را انتخاب کرده باشید، در واقع، نیروی وزن و فشار پاهای شما است که باعث به حرکت درآوردن صفحه تردمیل می شود. این نوع تردمیل، دستگاهی سبک است و اگر هزینه مختصری برای خرید این دستگاه در نظر گرفته باشید، می توانید همین نوع را برای ورزش در منزل خودتان انتخاب کنید.

اما نوع موتوردار تردمیل، تکنولوژی پیشرفته تری دارد و موتوری که در آن کار گذاشته شده است به کمک عضلات شما می آید و به این ترتیب، شرایط گوناگونی برای دویدن یا راه رفتن برای شما به وجود می آورد. این تردمیل ها معمولاً یک مانیتور کامپیوتری دارند که با سیم های مخصوصی به بدن وصل می شوند و می توانند ضربان قلب را نشان دهند تا ورزشکار متوجه شود که آیا شدت حرکت هایش روی تردمیل کافی است و موجب کاهش وزنش می شود یا نه. اگر به صفحه مانیتور این تردمیل ها نگاه کنید، برنامه های از پیش تعیین شده ای را خواهید یافت که به کمک آن ها می توانید الگوی راه رفتن یا دویدن خودتان را روی تردمیل تنظیم کنید.

استفاده صحیح از تردمیل

هدف بیشتر افرادی که تردمیل تهیه می کنند معمولاً یکی از موارد زیر است:

کار با تردمیل هم باعث سوختن چربی و هم ساختن عضله می شود. می توان با برنامه های تمرینی متنوع و منظم ۳ ماهه روی تردمیل تمرین کرد و خسته نشد و با عضله سازی از تناسب اندام خوبی بهره مند شد. کار کردن درست و منظم با تردمیل باعث:

 • تقویت عضلات داخل و خارج ران و باسن
 • کاهش وزن
 • بدنسازی وتناسب اندام
 • بالا بردن انرژی بدن
 • بهبود فعالیت ورزشی
 • بهبود مقاومت بدن وقدرت قلب وعروق
 • حفظ وزن ایده آل بدن
 • تصحیح برنامه خواب و کاهش استرس

و در نتیجه باعث شادابی و سلامت جسمی و همچنین روحی و روانی خواهد شد.


بیشتر بخوانید: رژیم غذایی بدنسازی برای افراد مبتدی


آیا تردمیل برای زانو مضر است؟

دویدن، جزء ورزش های با فشار بالا (High Impact) بر روی مفاصل تحمل کننده وزن (Weight Bearing) خصوصا زانو ومچ پا است و این موضوع با بالا تر بودن وزن شخص شدید تر می شود. بنابراین دویدن بر روی هر سطحی چه روی زمین باشد یا بر روی تردمیل، در شرایطی مناسب نخواهد بود که شخص، آرتروز یا ساییدگی غضروفی و ستون فقرات داشته یا وزن بالایی دارد.

همچنین در شرایطی که فرد آسیب دیدگی زانو یا سابقه جراحی داشته باشد یا آسیب دیدگی های درمان نشده در رباط های صلیبی زانو داشته باشد، استفاده از تردمیل مناسب نیست.

زانوهایی که شدیدا پرانتزی هستند، افرادی که تحت عمل جراحی دیسک کمری و تحت درمان های تعویض مفصل قرار گرفته اند و افرادی که سابقه پیچ خوردگی مکرر مچ پا دارند نیز نباید از این دستگاه استفاده کنند. به این ترتیب در صورتی که فردی دارای یک زانوی طبیعی باشد، با رعایت اصول و داشتن کفش مخصوص، دویدن چه بر روی تردمیل و چه بر روی زمین منعی ندارد.

خطرات تردمیل

کسانی که به استفاده از تردمیل عادت ندارند و مبتدی و تازه کارند یا به علل گوناگون، به انواع سرگیجه و نداشتن تعادل دچارند، در هنگام کار با تردمیل، ممکن است از روی دستگاه سقوط کنند و دچار عوارض ثانویه شوند.

کسانی که با تردمیل کار می کنند، به علت اینکه در فضای بیرون از منزل و فضای آزاد نیستند، ناخودآگاه مراقب رطوبت و گرما و میزان تعریق خود نیستند و این موضوع ممکن است موجب بروز شوک گرمایی یا افت فشار خون شود. دمای اتاق هم باید برای حرکت روی تردمیل مناسب باشد، چون اگر فضای اتاق از لحاظ میزان اکسیژن فقیر باشد، فرد دچار حملات قلبی خواهد شد و در آخر لباس فرد هم باید لباس مناسبی باشد، چون در غیراین صورت تهویه پوستی درست انجام نمی گیرد.

در ضمن، هنگامی که شیب یا سرعت تردمیل مناسب نباشد، ممکن است با فشار بر دستگاه قلبی عروقی، موجب بروز عوارض قلبی مانند اختلال خونرسانی به قلب و حتی سکته قلبی شود که این عوارض، کم مشاهده نمی شود. همچنین سرعت زیاد نامناسب با وضعیت آمادگی جسمانی فرد استفاده کننده، موجب زمین خوردن و یا بدتر شدن وضعیت بیماری قلبی او می شود.

راهنمای خرید تردمیل

فاکتورهایی که باعث انتخاب مدل خاصی از تردمیل از طرف شما می شود عبارتند از: وزن، قد، استطاعت مالی و فضای در نظر گرفته در ادامه به برخی از این موارد می پردازیم:

بدنه

بدنه اکثر تردمیلهای موجود در بازار از فولاد مخصوص ساخته شده و در بعضی از تردمیل ها از آلومینیوم مقاوم هم استفاده شده است که میزان استحکام بدنه تردمیل ارتباط مستقیمی با تحمل وزن در این دستگاه دارد.

موتور تردمیل

موتور تردمیل یکی از نکاتی است که باعث تفاوت قیمت در تردمیل های مختلف می شود.

موتور تردمیل نیروی لازم را به تردمیل انتقال می دهد تا تسمه به حرکت درآید. معمولا هر چه قدرت موتور بیشتر باشد قیمت تردمیل گران تر می شود. در تردمیل های خانگی اکثرا از موتور های (DC ) استفاده می شود که این موتور ها از جریان مستقیم برق استفاده می کنند و جریان مستقیم همان مثبت و منفی است، مثل برق و باطری. نوع دیگر از موتور که بیشتر تردمیل های باشگاهی استفاده می شود (AC) است که از جریان متناوب برق استفاده می کند.

سرعت تردمیل

حداکثر سرعتی که از تردمیل استفاده می کنید چقدر است ؟ می خواهید بر روی تردمیل راه بروید یا بدوید ؟ یا هر دو ؟ این ها چیزهایی است که باید قبل از خریدن تردمیل از خود بپرسید. سرعت تردمیل های مختلف بانی اسپرت را می توانید با کلیک بر روی ادامه ی توضیحات هر کالا مشاهده نمایید. در اقلب موارد سرعت مورد استفاده بین ۳ تا ۷ کیلومتر در ساعت است و برای دویدن بین ۶ تا ۱۰ کیلومتر بر ساعت می باشد و بیشتر از این سرعت برای دونده های حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

تحمل وزن

اگر برای منزل می خواهید تردمیل تهیه کنید باید بالاترین وزن اعضای خانواده را در نظر بگیرید و نسبت به آن تردمیل تهیه کنید و تحمل وزن دستگاه انتخابی شما باید بالاتر از وزن سنگین ترین مصرف کننده باشد.

ایمنی در حرکت

بعضی از تردمیل ها دارای گیره ای هستند که با اتصال به لباس ایمنی شما را در حین حرکت تضمین می کنند، به طوری که اگر در هنگام راه رفتن یا دویدن تعادل خود را از دست بدهید با تکان ناگهانی شما گیره از لباس کنده شده و دستگاه به طور اتوماتیک خاموش می شود. در ضمن این قطعه به عنوان قفل کودک هم مورد استفاده قرار می گیرد و اگر بر روی دستگاه نباشد، موتور تردمیل حرکت نمی کند.

SDS یا اثر ضربه گیر

برخی از تردمیل های جدید دارای قابلیتی است که مانع از آسیب به زانو و مفاصل هنگام استفاده از آن می شود. این قابلیت برای افرادی که دارای زانو درد یا درد مفاصل هستند حایز اهمیت است. در اکثر تردمیل ها ضربه گیر وجود دارد که این قسمت به صورت لاستیک های منعطف زیر تخته تردمیل تعبیه شده است و باعث می شود تا به مفاصل زانو و کمر فشار کمتری وارد شود.

نمایشگر تردمیل

این قسمت به صورت LCD که همان صفحه طوسی یا مشکی رنگ است مانند صفحه ماشین حساب ،اعداد به رنگ مشکی روی آن نمایش داده می شود که نمایشگر : سرعت، مسافت ،کالری ،ضربان قلب و برنامه در حال اجرا را دارد .

تمامی تردمیل ها در حالت استاندارد باید کلید ایمنی داشته باشند که بدون این وسیله روشن نمی شوند و در هنگام استفاده اگر از روی مانیتور برداشته شود بلافاصله موتور تردمیل از حرکت می ایستد. و به صورت کشویی، آهنربایی و شاخکی بر روی مانیتور ها دیده می شود.

دکمه های مانیتور به حالت لمسی ، میکروسوئیچ و فشار بر روی مانیتور تردمیل استفاده می شود که هر کدام مزایایی دارد ولی نمی توان دقیق گفت کدام بهتراست.

بر روی مانیتور تردمیل برنامه هایی به صورت استاندارد تعبیه شده که در مدت زمانهای مختلف با استفاده از کم و زیاد کردن سرعت و شیب برنامه مناسب برای اهداف گوناگون را پیگیری می کنند که اگر بیشتر باشد بهتر است و تقریبا از ۴ تا ۱۲ برنامه یا بیشتر می باشد.

برخی از تردمیل ها بر روی دسته، کلید سرعت دارند که برای کند یا تند شدن سرعت مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین در تردمیل هایی که شیب برقی دارند بر روی دسته هم این امکان وجود دارد که شیب را کم یا زیاد کنند .

فضای منزل شما

اگر دارای محدودیت در فضای منزل هستید، از تردمیل هایی استفاده کنید که دارای قابلیت تاشو هستند، با اینکار تردمیل شما تا ۷۰% فضای کمتری اشغال می کند.

قیمت

البته قیمت همیشه تعیین کننده نیست، پیشنهاد می کنیم به جای دیدن قیمت های مختلف، پارامتر های بالا را در نظر گرفته و بر روی مشخصات دستگاهی که مناسب شماست تمرکز نمایید. ممکن است با دیدن همه مدل های تردمیل در بانی اسپرت، بتوانید گزینه مناسب تر با قیمت بسیار کمتر را بیابید و مابقی مبلغی را که در نظر گرفته اید، ذخیره نموده یا صرف خرید ماساژور یا دستگاه ورزشی دیگری کنید که در کنار تردمیل استفاده نمایید.


بیشتر بخوانید: ورزش کگل


نکات مهم برای دویدن بر روی تردمیل

۱- هرگز با پاهای برهنه بر روی تردمیل پیاده روی نکنید و یا ندوید و حتما باید کفش های مخصوص دویدن را پوشیده باشید، چراکه خطر بالای آسیب دیدگی را در بر خواهد داشت.

۲- شروع حرکت و پایان حرکت بر روی تردمیل همواره با سرعت بسیار آهسته انجام شود.

۳- همواره گیره ایمنی دستگاه را به خود متصل کنید.

۴- در صورتی که حین دویدن احساس سرگیجه و یا سیاهی رفتن چشم ها را دارید، بلافاصله تمرین را متوقف کنید.

۵- همواره گرم کردن (Warm Up) و سرد کردن (Cool Down) با سرعت های پایین صورت بگیرد.

۶- هنگام دویدن از گرفتن دستگیره خودداری کنید، چرا که باعث افزایش شانس آسیب دیدگی شما می شود. در صورتی که نمی توانید بدون گرفتن دستگیره بدوید، سرعت شما نامناسب است.

۷- از اشتباهات شایع در حین دویدن روی تردمیل، کوتاه کردن قدم ها و تند تر کردن سرعت قدم ها (Over Striding) به علت استرس ناشی از افتادن از روی دستگاه است که باید از آن اجتناب کرد.

۸- همواره سعی شود که فرود پا بجای پاشنه بر روی سینه پا باشد.

۹- از آنجا که جهت حرکت تردمیل به سمت عقب و جهت حرکت پای شما به سمت جلو است، همواره سعی کنید برای جلوگیری از ایجاد نیروی مخالف (Shearing Force) روی مچ و زانو ها، فرود پا ها تقریبا در زیر مرکز ثقل بدنتان باشد و خیلی جلو تر از بدن، پا هایتان فرود نیاید.

۱۰- مرتباً برنامه سرعت و شیب دستگاه را تغییر دهید تا بدنتان به یکنواختی دستگاه عادت نکند.

۱۱- هرگز به طور ناگهانی در حین دویدن، از دستگاه پایین نیایید.

۱۲- از دویدن طولانی مدت بر روی شیب های بالا تر از ۶ تا ۷ خودداری کنید و حتما بعد از حدود ۵ دقیقه، شیب را کاهش دهید تا از فشار مضاعف بر روی کمر و زانو ها خودداری کنید. البته پیاده روی های قدرتی بر روی شیب های بالا مشکلی در پی نخواهد داشت.


حتماً بخوانید: درمان استرس با طب سنتی


 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =

مشاهده بیشتر