0

شرایط نگهداری و تکثیر گیاه کروتون

شرایط نگهداری و تکثیر گیاه کروتون

شرایط نگهداری و تکثیر گیاه کروتون

با شرایط نگهداری و تکثیر گیاه کروتون از بخش گیاهان سایت تفریحی جیران همراه باشید.

شرایط نگهداری و قلمه زدن گیاه کروتون

فارسی اصیل: تارفل(تار= سر، فل= برگ) (اشاره به معنی سر و استفاده از برگهای رنگین آن برای تاج)

فارسی رایج: کروتون(کرچک هندی)

یکی از رنگین ترین گیاهان آپارتمانی است و به خاطر رنگی بودن و فرم برگهای آن مورد توجه است. نیاز شدیدی به رطوبت دارد و به همین علت بهتر است به صورت کپه ای و مخلوط با گیاهان آپارتمانی دیگر در گلدان های بزرگ و Flower Box کاشت گردد تا از رطوبت حاصله از گیاهان دیگر بهره برد. محیط ساکت و بدون جریان هوا و گرم و یکنواخت بودن درجه حرارت از احتیاجات دیگر این گیاه زیباست. اگر چه نیاز شدیدی به آب دارد ولی باید مواظب بود سوراخ ته گلدان همیشه باز باشد تا خاک گلدان باتلاقی نگردد. زمستان گذرانی آن کمی مشکل بوده و به طور کلی با توجه به شرایط سخت زیستی بهتر است در فصل بهار و تابستان از آن استفاده گردد. رنگ و شکل برگ با توجه به واریته ها فرقهای اساسی دارد. لکه های تیره صورتی، نارنجی، قهوه ای و ارغوانی در برگهایی با زمینه سبز تیره منظره بسیار جالبی به برگها می بخشد. برگهای جدید و جوان با رنگ سبز ظاهر و به مرور لکه های رنگی در آنها بوجود می آیند.

نیازها

نور: به نور شدید احتیاج دارد. باید توجه داشت که نور مستقیم آفتاب به گلدانهای زیر دو سال صدمه وارد می نماید. سایه رنگها را از بین می برد، حتی الامکان از جابجایی گلدان خودداری گردد.

دما: سعی گردد درجه حرارت ثابت نگه داشته شود. در تابستان 27 درجه و در زمستان 15 درجه سانتیگراد و بطور معمول 20 درجه سانتیگراد بهترین شرایط حرارتی برای آن است.

آبیاری: اجازه ندهید سطح گلدان شما خشک شود 2-3 بار در هفته در تابستان و هر 4 روز یکبار در زمستان کافی است. در زمستان آبیاری با آب ولرم توصیه می گردد، جهت تأمین رطوبت بهتر گلدان را درون گلدان بزرگتری قرار دهید و حد فاصل بین دو گلدان را با خزه مرطوب پر کنید.قرار دادن تعدادی قلوه سنگ بین گلدان و زیر گلدانی در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک مؤثر است.

رطوبت: در تابش اشعه مستقیم آفتاب غبارپاشی نکنید. در تابستان احتیاج به غبار پاشی روزانه دارد. ولی در زمستان هفته ای یکبار کافی است.


حتماً بخوانید: آشنایی با گل لیلیوم


تغذیه: در فصلهای رشد(بهار و تابستان) هر دو هفته یک بار از مواد غذایی محلول همراه با آب آبیاری استفاده گردد.

خاک مناسب: بهترین خاک مخلوطی از خاک برگ، خاک باغچه وماسه شسته شده نرم است. کف گلدان باید دارای مقداری ماسه و ریگ باشد تا آب اضافی از گلدان خارج گردد.

تعویض گلدان: با توجه به مشکل بودن شرایط نگهداری حدود 90 درصد از انها قبل از اینکه احتیاج به تعویض گلدان داشته باشند از بین می روند ولی به هر صورت حجم ریشه و سنگ گیه معرف تعیین اندازه گلدان بوده و مناسب ترین زمان تعویض در فصل بهار می باشد.

تمیز نمودن برگها: برگها را هر هفته با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید. مواد براق کننده شیمیایی روزنه ها را مسدود می نماید از آنها استفاده نکنید.

تکثیر: انتخاب قلمه های جوان و کاشت در بستری از ماسه نرم و نگهداری در گلخانه گرم و مرطوب در بهار، خوابانیدن هوایی ساقه ها در بهار یا پاییز تنوع در رنگ برگها، وجود لکه های زرد و قرمز، قهوه ای در متن سبز و براق بودن آنها معرف سلامت گیاه است. در هنگام خرید به این مشخصه ها توجه فرمایید.

رطوبت: جهت تأمین رطوبت در تابستان هر روز غبارپاشی با آبفشان لازم است در زمستان هفته ای یکبار کافی است. رطوبت دایمی و پایدار با اضافه نمودن آب به زیر گلدانی سنگریزه دار تأمین می گردد دقت نمایید که ته گلدان با آب در تماس نباشد.

عوارض و درمان

 • برگها کمرنگ و رنگ سبز روشن بخود گرفته اند: محیط تاریک است گلدان را به محل روشن تری انتقال دهید.
 • برگها با لکه های قهوه ای سقوط می کند: هوای آلوده آشپزخانه یا گاز نفتی عامل آن است، علت را برطرف کنید.
 • برگها زرد رنگ شده و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل آن است. با سم کنه کش هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی نمایید. غبارپاشی در کاهش آفت مؤثر است.
 • ساقه پوشیده و برگها می ریزند: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است. در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود و سپس آبیاری کنید.
 • برگها در تمام اندازه گیاه می ریزند: تغییرات شدید درجه حرارت باعث این عارضه است. درجه حرارت را ثابت نگهدارید.
 • برگهای پایین بوته ریزش می نمایند: هوا سرد و خشک است. گلدان را به محل گرمتر منتقل و با آبفشان غبارپاشی کنید.
 • برگهای جوان خیلی ریز و کم رشد هستند: به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد طبق دستور عمل نمایید.
 • لکه های قهوه ای روی برگها ظاهر می شوند: غبارپاشی در آفتاب انجام شده این عمل را در سایه انجام دهید.
 • برگها منقبض شده اند: گیاه تشنه و هوا گرم است. گیاه را فوراً آبیاری و غبارپاشی کرده و به محل خنک تری منتقل نمایید.
 • زخمهای پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و در قاعده آنها به چشم می خورد: با پارچه آغشته به سم حشره کش آفت را از بین ببرید و یا هر 14 روز یکبار طبق دستور با سم سمپاشی نمایید.
 • برگها رنگ خود را از دست داده و روی آنها لکه هایی مشاهده می شوند: حشره آفت عامل آن است با سم حشره کش نفوذی موجود در بازار طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند.

بیشتر بخوانید: ماسک سفید کننده و نرم کننده دست 


نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − پنج =

مشاهده بیشتر