0

انواع سانسوریا و تکثیر و درمان

انواع سانسوریا و تکثیر و درمان

انواع سانسوریا و تکثیر و درمان

نام علمی: Sanseveria sp

خانواده: Liliaceae

گیاهی بومی مناطق گرمسیری آفریقای جنوبی است و بصورت بوته ای رشد می کند. دارای انواع سبز یا ابلق با نوار زرد یا کرمی در لبه برگهاست و همگی دارای ریزوم هستند. این گیاه به سایه و خشکی مقاوم است. انواع سانسوریا و تکثیر و درمان از بخش گیاهان سایت تفریحی جیران همراه باشید.

انواع سانسوریا و تکثیر و درمان

انواع سانسوريا:

Sanseveria Cylinderica: این گونه دارای برگهای استوانه ای و کشیده می باشد.

Sanseveria Stuckyi: دارای ساقه ای کوتاه و خزنده می باشد برگهای آن استوانه ای

و ارتفاع برگ ۹ سانتیمتر است.


موارد پیشنهادی


Sanseveria Trifaciata: این گونه از سایر گونه ها محبوبیت بیشتری دارد. دارای ای سرنیزه ای و گوشتی می باشد. ارتفاع برگها ۱۴۰ سانتیمتر است و رنگ برگ سبز تیره و دارای رگه های عرضی سفید مایل به خاکستری می باشد.

 Sanseveria Lauranti: بیشترین سانسوریا در ایران می باشد. گونه ای است با برگهای

سبز دارای نوارهای روشن و شمشیری شکل با حاشیه طلائی.

Sanseveria Hahni: این گونه پا کوتاه بوده و دارای برگهای چرمی و خاکستری رنگ می باشد.

خواص بتانیکی: گیاهی است دارای ریزوم از خانواده لاله Liliaceae

برگها: گیاهی برگ زینتی است و تنوع زیادی در اندازه برگ و رنگ برگ در این گیاه وجود دارد. برگها در سانسوریا ضخیم، مستقیم، سخت و شمشیر مانند می باشد. نوع ابلق آن محبوبیت بیشتری دارد.

گل: گل آن جذاب نبوده ولی بصورت معطر می باشد.

ساقه: ساقه در این گیاه وجود ندارد و برگها مستقیم از سطح خاک خارج می شود. ولی دارای زیرزمینی بنام ریزوم می باشد که برگها مستقیما از روی این ساقه های زیرزمینی خارج می شود و برای تکثیر از آنها استفاده می شود.

ریشه: صورت زرد رنگ می باشد که از روی ریزوم منشعب می گردد.

شرایط نگهداری سانسوریا:

این گیاه را می توان در شرایط مختلف نور، آب و خاک پرورش داد. این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم بوده و در نقاط مختلف منزل می توان آنرا نگهداری کرد. در مناطقی که دارای سرمای زمستانه نمی باشد می توان این گیاه را در باغهای صخره ای کشت نمود.

دما: گیاهی است که در هوای گرم و در درجه حرارت ۲۵-۱۸ درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد ولی به دمای زیر صفر حساس می باشد.

نور: این گیاد عموما در محلهای روشن رشد خوبی دارد ولی در محلهای کم نور منازل تیز این گیاه را نگهداری کرد.6

آبیاری: این گیاه نسبت به بیماریهای قارچی حساس می باشد لذا بهتر است در آبیاری این گیاه دقت کنید. در فصل زمستان چنانچه این گیاه در جای خنک نگهداری شود از دادن آب زیاد به آن خودداری کنید زیرا آب زیاد سبب پوسیدگی ریشه می شود ولی در فصل تابستان به آب بیشتری نیاز دارد.

خاک: این گیاه را می توان در اکثر خاكها پرورش داد، ولی بهترین رشد را در خاکهای شنی لومی دارد که ترکیب خاکی آن ۲ قسمت خاکبرگ پوسیده و یک قسمت خاک لومی می باشد.

روش تکثیر:

 قلمه برگ: برگها را به قسمتهایی به طول ۱۰ سانتیمتر بریده و در دمای ۲۰-۱۸ درجه بصورت عمودی در محیط کشت (ماسه) قرار می دهیم که ریشه و جوانه نابجا از محل بریده شده برگ ظاهر می گردد. بهتر است روی قلمه ها را با صفحه شیشه ای یا پلاستیک بپوشانیم که باعث زودتر ریشه دار شدن آنها می شود. این روش تکثیر بسیار راحت است ولی چنانچه از گونه هایی استفاده گردد که دارای حاشیه طلایی هستند كیاهان جدید ایجاد شده دارای حاشیه طلایی نیستند.

تقسیم بوته و جدا کردن ریزوم : تقسیم بوته در این گیاه در فصل بهار صورت می گیرد. زمانیکه ارتفاع برکھا بلند شد و گلدان به صورت پر درآمد و ریزوم تمام گلدان را اشغال کرد گیاه پایه مادری را از گلدان خارج نموده و سپس با استفاده از چاقو یا قیچی باغبانی قسمت زیرمینی گیاه را به چند قسمت تقسیم می کنیم. سپس هر دو یا سه گیاهچه را در یک گلدان جداگانه و با ترکیب خاکی مناسب کشت می کنیم. مزیت این روش در این است که در ارقام ابلق که دارای حاشیه طلایی می باشد گیاهان جدید نیز که ایجاد می گردند دارای حاشیه طلایی خواهند بود.

عوارض و درمان:

در صورتیکه برگها بصورت رنگ پریده در آمده باشند و نقوش خود را از دست داده

.علت آن کافی نبودن نور است و یا اینکه گیاه به تغذیه مصنوعی نیاز دارد که برای علاج او را به محل روشن تر منتقل می کنند و از تغذیه مصنوعی استفاده می شود که ۲ گرم ازت .۲ گرم فسفات و ۲ گرم پتاس را در ۱۰۰۰ سی سی آب حل کرده و ۳ هفته یکبار هر بار ۱۰۰

سی سی می دهیم.

۲) وجود زخمهای قهوه ای روی برگها: علت آبیاری بیش از اندازه بوده و برای علاج اجازه می دهیم سطح خاک خشک شود و سپس آبیاری را انجام می دهیم همچنین زهکش ته گلدان باید بررسی شود.

۳) در صورتیکه برگها قهوه ای و خشک شود: علت آن هوای گرم است یا اینکه گیاه تشنه است که گلدان را آبیاری کرده و به محل خنک تر منتقل می کنیم.

۴) در صورتیکه برگها بد شکل شده باشند و حاشیه آنها به صورت جویده شده در آید: علت آن حشره آفت است و برای علاج هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سم پاشی می کنیم.

۵) در صورتیکه برگهای تازه ایجاد شده به حالت نرم و آبکی در آید و حالت افتادگی در آنها ایجاد گردد: علت آن تغذیه بیش از اندازه است و علاج آن با توقف تغذیه انجام می شود، در پاییز و زمستان تغذیه صورت نگیرد.

وجود زخمهای پنبه ای شکل و سفید رنگ روی برگ: علت آن وجود حشره آفت است و و اینکه محل زخم را با پنبه آغشته به محلول سم پاک کرده و همچنین گیاه را با سم حشره کش سیستمیک با نفوذی هر دو هفته یکبار سم پاشی می کنیم.

۷) در صورتیکه حاشیه برک

صورتیکه حاشیه برگ دارای لکه های قهوه ای و خشک شده باشند: علت تماس رد با محل گرم است و باید محل گیاه را تغيير داد.

۸) دیده شدن نقاط قهوه ای رنگ بر روی گیاه بصورت زنگ مانند: علت استفان اندازه از مواد براق کننده است و برای علاج با پارچه مرطوب سطح برگها را پاک می کنیم تانیان علائم رفع شود.

۹) در صورتیکه برگها سیاه رنگ شده و به حالت آبکی در آمده باشند: علت بین نوع در برگهاست و علاج آن در فصل سرد و در شبهای سرد گیاه را در نزدیک پنجره نگه نداریم.

۱۰) در صورتیکه برگها از قسمت قاعده پوسیده شوند: علت آبیاری زیاد است و خاک حالت با تلاقی پیدا می کند و برای علاج آبیاری را متوقف نموده و آبیاری بعدی را زمانی انجام می دهیم که سطح خاک خشک شده باشد و آبیاری با میزان کمتری انجام گیرد همچنین زهکش ته گلدان را بررسی نموده و در صورت گرفتگی اقدام به باز نمودن زه کش کنیم.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + شانزده =

مشاهده بیشتر