0

آموزش کاشت لوبیا سبز در گلدان

آموزش کاشت لوبیا سبز در گلدان

آموزش کاشت لوبیا سبز در گلدان

با آموزش کاشت لوبیا سبز در گلدان از بخش گیاهان سایت تفریحی جیران همراه باشید.
کاشت لوبیا سبز در گلدان نیاز به خاک حاصلخیز و کود چند منظوره دارد. آبیاری منظم، نور فراوان و دمای 18 تا 25 درجه از شرایط محیطی مورد نیاز کاشت لوبیا سبز در گلدان است. از هنگام کاشت لوبیا سبز تا برداشت محصول 50 تا 60 روز طول میکشد.

برای کسانی که علاقه‌مند به باغبانی و پرورش گیاه هستند، هیچ‌چیز قشنگ‌تر از داشتن باغچه‌ای از سبزی‌های خانگی دست‌پرورده خودشان نیست. یکی از سبزی‌های مفید و پرمصرف در آشپزی لوبیا سبز است. کاشت لوبیا سبز هم در باغچه و هم در گلدان امکان‌پذیر است. در ادامه با شیوه کاشت لوبیا سبز در گلدان آشنا شوید.

آموزش کاشت لوبیا سبز در گلدان

روش کاشت لوبیا سبز در گلدان

مراحل کاشت لوبیا سبز در گلدان به شرح زیر هست:
 1. گلدان مناسبی را انتخاب و آن را با خاک حاصلخیز و کود چندمنظوره پرکنید. توجه داشته باشید که خاک از زهکش مناسب برخوردار باشد، به این منظور مقداری ماسه نیز به خاک اضافه کنید.
 2. بهترین زمان برای کاشت لوبیا سبز اوایل بهار است. البته در محیط کاشانه به دلیل شرایط ثابت محیط ازنظر دما کاشت این گیاه در مواقع دیگر سال نیز ممکن است.
 3. در خاک گلدان حفره‌هایی به عمق 3 تا 4 سانتیمتر ایجاد کنید. سوراخ‌ها باید حداقل 2 سانتی‌متر باهم فاصله داشته باشند.
 4.  بذر لوبیا سبز را در حفره‌ها بکارید و سپس روی آن را با ملایمت با خاک پرکنید و بلافاصله آبیاری کامل انجام دهید.
 5. گلدان را  بر روی لبه پنجره‌ای که آفتاب‌گیر است، قرار دهید تا جوانه بزند.
 6. بعد از تقریباً ۳ هفته میتوانید جوانه‌های گیاه لوبیا سبز خود را مشاهده کنید. در  این زمان گیاه آماده انتقال به گلدان بزرگ‌تر است.
 7. پس از رشد نسبی بوته‌های لوبیا سبز ، گیاهان کوچک‌تر و ناسالم را از گلدان حذف کنید.
 8. بعد از مدتی لازم است از یک قیم برای گیاه استفاده کنید. به این منظور یک حصار و یا داربست در کنار بوته‌های لوبیا سبز قرار دهید. آن‌ها زمانی که شروع به رشد می‌کنند، به پایه نیاز دارند.
 9. در حدود 50 تا 60 روز بعد از کاشت لوبیا سبز در گلدان، شما می‌توانید محصول خود را برداشت کنید.
 10. با توجه به اینکه اکثر افراد از غلاف‌های تازه لوبیا سبز استفاده می‌کنند بنابراین دقت کنید زمانی که غلاف‌ها به رشد نهایی خود ازنظر طولی رسیدند، برداشت گیاه را شروع کنید که این زمان حدوداً 10 تا 14 روز بعد از گلدهی گیاه است.
 11. می‌توانید برداشت لوبیا سبز را در چندین مرحله به فاصله 3 تا 5 روز انجام  دهید. غلاف‌های این گیاه را باید در اوایل صبح یا عصر بدون ضربه و آسیب برداشت کنید.

آموزش کاشت لوبیا سبز در گلدان


بیشتر بخوانید: آموزش کاشت اسفناج در گلدان


گیاه‌شناسی لوبیا سبز

لوبیا سبز گیاهی یک‌ساله است و کاشت و پرورش این گیاه از زمان های گذشته در بسیاری از مناطق جهان رایج بوده است. ساقه این گیاه ناصاف و خشن و بندبند و در نوع پابلند آن پیچنده هست. در نوع پاکوتاه ساقه‌ها ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر رشد می‌کنند. برگ لوبیا سبز ، مرکب بوده و از چند برگچه خشن که دارای کرک‌های سخت می‌باشند تشکیل می‌یابد . گل لوبیا سبز ، در رنگ‌های : سفید ، صورتی و بنفش کم‌رنگ دیده می‌شود که تعدادی از ۲ تا ۸ گل به‌صورت خوشه به هر شاخه چسبیده‌اند .
دانه‌های این گیاه در داخل غلاف کشیده و شمشیری شکل به حالت آویزان به ساقه قرار دارند که در گونه‌های مختلف لوبیا سبز ، رنگ و اندازه آن‌ها متفاوت هست . بعضی از انواع لوبیا سبز، غلاف نرم و گوشتی قابل‌خوردن دارند و در بعضی دیگر غلاف‌ها سخت بوده قابل‌خوردن نیستند .
بذر لوبیا سبز ، به شکل قلوه‌ای هست و در مواردی به‌صورت کُروی و یا بیضوی شکل دیده می‌شود . مصرف لوبیا سبز ، در غذاها بسیار متداول است و چون دارای مواد غذائی فراوان هست یکی از مهم‌ترین سبزی‌های مورد مصرف غذائی تلقی می‌شود .

شرایط محیطی موردنیاز لوبیا سبز

خاک: لوبیا سبز به خاک حاصلخیز، سبک و با زهکشی خوب نیاز دارد.

نور: لوبیا سبز به نور زیاد برای رشد نیاز دارد و قرار گرفتن در سایه باعث کوتولگی و کاهش عملکرد لوبیا می‌گردد، بنابراین برای کاشت لوبیا سبز در گلدان و در محیط آپارتمان آ نرا در پرنورترین قسمت مانند تراس و پنجره جنوبی قرار دهید.

دما:  دمای مناسب برای رشد و نمو كافی گیاه لوبیا سبز بین 18 تا 25 درجه سانتی‌گراد و برای جوانه زدن 15 درجه سانتی‌گراد است.

آبیاری: آبیاری منظم به رشد مناسب بوته‌های لوبیا سبز کمک زیادی می‌کند. در هنگام آبیاری توجه داشته باشید که خاک گلدان حالت غرقابی و ایستابی پیدا نکند چرا که گیاه لوبیا سبز حساسیت زیادی به آب ایستادگی در پای ساقه و ریشه دارد.

امیدواریم شما هم این گیاه زیبا و پرفایده را در خانه بکارید و از داشتن گلدانی سرسبز و محصولی سالم لذت ببرید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − سیزده =

مشاهده بیشتر