0

مناسبترین نور برای اتاق خواب کودک

نور اتاق خواب کودک

در این پست از مجله اینترنتی جیران قصد داریم به معرفی مناسبترین نور برای اتاق خواب کودک بپردازیم.

تاثیر چراغ خواب در ضعف بینایی کودکان

تاثیر چراغ خواب در ضعف بینایی کودکان
استفاده از چراغ خواب برای اتاق کودکان معمولا برای جلوگیری از ترس آنها استفاده می شود.اما نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که ضعف بینایی کودکان از عوارض استفاده چراغ خواب می باشد.

مضرات چراغ خواب بر بینایی

در بسیاری از خانواده ها برای جلوگیری از ترس شبانه کودکان (و حتی بعضی بزرگسالان) از تاریکی و برای افزایش روشنایی محیط داخلی منزل از چراغ خواب استفاده می کنند. استفاده از این نور مصنوعی شبانه ممکن است مشکلاتی هم در پی داشته باشد.
نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان داده است که امکان کاهش قدرت بینایی در کودکانی که هنگام خواب شبانه، چراغ خواب در اتاق شان روشن است بیشتر از کودکان و نوزادانی است که در تاریکی مطلق می خوابند. این تحقیقات که روی 479 کودک 2 تا 16 ساله انجام شد، نشان داد که کودکانی که قبل از 2 سالگی عادت به خوابیدن در اتاق روشن را داشتند امکان ضعیف شدن بینایی چشم شان 5 برابر بیشتر از سایر کودکان بود.
بچه ها و چراغ خواب
دکتر ریچارد استون، یکی از چشم پزشکان موسسه چشم پزشکی پنسیلوانیا، معتقد است که خطر ابتلا به نزدیک بینی در بین کودکانی که در دوران نوزادی از خوابیدن در محیط های کاملا تاریک محروم بودند، خیلی بیشتر از کودکانی است که در تاریکی مطلق می خوابیدند. حالا اگر فرزند شما خیلی از تاریکی می ترسد و این ترس را بهانه ای برای تنها خوابیدن در اتاق خودش کرده،
ما چند پیشنهاد برایتان داریم:
• کودکان زیر 2 سال کمتر مفهوم ترس را درک می کنند، بنابراین نیازی به روشن گذاشتن چراغ خواب در اتاق آنها نیست.
 • برای فرزندان بالاتر از 2 سال تان چراغ خواب های تایمرداری که بعد از 30 تا 90 دقیقه خاموش می شوند را خریداری کنید. در این صورت چراغ بعد از به خواب رفتن کودکان به طور اتوماتیک خاموش می شود.
نور اتاق کودک

نکاتی در مورد استفاده از چراغ خواب در اتاق کودکان

• اگر از چراغ خواب های معمولی استفاده می کنید، بعد از اینکه از خواب بودن فرزندتان مطمئن شدید، به اتاقش بروید وچراغ خواب را خاموش کنید.
 نور آبی بهتر است
دکتر ماریانا فیلگویرو، پژوهشگر، بر اساس تحقیقاتی که روی افراد مختلف انجام داده به این نتیجه رسیده است که در بین چراغ خواب های فراوان موجود در بازار، آنهایی که نور آبی ملایم دارند، از بقیه بهترند. او می گوید:«هرچند ساعت بیولوژیک بدن طوری تنظیم شده که بهتر است خواب شبانه در تاریکی مطلق باشد اما افراد بالای 50 سال و افراد مبتلا به آلزایمری که از اختلال خواب هم رنج می برند، بد نیست که در ساعات اولیه خواب شان از یک چراغ خواب با رنگ آبی استفاده کنند.» هورمون ملاتونین هورمونی است که شب ها در اثر تاریک شدن محیط در بدن ترشح می شود و حس خواب آلودگی را به فرد القا می کند.
حال اگر در طول شب از چراغ خواب هایی با رنگ های زرد یا سفید استفاده شود ترشح این هورمون به 30 تا 50 درصد و در صورت استفاده از چراغ های آبی رنگ، این ترشح به 60 تا 65 درصد می رسد. بنابراین این چراغ های زرد و سفیدرنگ، اختلال خواب را در افراد 50 تا 80 ساله تشدید می کند. هر چند که به گفته دکتر فیلگویرو، استفاده از نور آبی هنگام خواب آرام بخش است اما او همچنین عنوان می کند که استفاده از چراغ‏خواب  حتی با نور آبی باید تنها در 90 دقیقه اولیه و نه در کل مدت خواب باشد.
برخی افراد اعتقاد دارند چراغ خواب هایی که از خود نور سفید یا زرد ساطع می کنند موجب آسیب دیدن پوست و افزایش احتمال ابتلا به سرطان می شوند. دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو، با اطمینان می گوید:«نه تنها چراغ خواب، بلکه هیچ چراغ دیگری به اندازه ای نور ماورای بنفش ندارد که برای پوست مضر باشد.»
نور اتاق کودک

7 توصیه درباره چراغ خواب

1 – از چراغ خواب های سقفی یا دیواری که بالای تخت نصب می شوند و نورهای سفید، زرد و قرمز دارند، استفاده نکنید. استفاده از این چراغ خواب ها در طولانی مدت احتمال ابتلا به اختلال خواب را افزایش می‏دهد.
2 – از چراغ خواب های حباب دار یا انواع رومیزی آنها که اطراف اش با پارچه پوشیده شده است، استفاده کنید.
3 – در صورت امکان از قرار دادن چراغ‏خواب داخل اتاق خودداری کنید. در غیر این صورت، بهتر است آن را پایین تخت بگذارید و از کم نورترین چراغ موجود در بازار استفاده کنید.
4 – از چراغ خواب هایی که طیف های مختلفی از نور را در اتاق پخش می کنند یا مدام خاموش و روشن می شوند، استفاده نکنید؛ چون با این کار، به جای رسیدن به آرامش هنگام خواب، بیشتر عصبی می شوید.
5 – سعی کنید چراغ‏خواب  را در آشپزخانه یا پذیرایی نصب کنید تا اگر نیمه های شب هم احتیاج به رفت و آمد در منزل پیدا کردید برخورد با وسایل منزل شما را به دردسر نیندازد یا ترس از تاریکی برایتان مشکل ساز نشود.
6 – از شمع به جای چراغ‏خواب  استفاده نکنید. آتش سوزی در اثر افتادن شمع روی فرش یا رخت خواب یکی از رایج ترین علل آتش سوزی های خانگی است.
7 – از چراغ خواب هایی که روکش سیم شان از بین رفته استفاده نکنید زیرا ممکن است در صورت برخورد دست تان با سیم برق بدون روکش هنگام خواب دچار برق گرفتگی شوید.
با چراغ خواب مخالفم
به طورکلی توصیه می‏شود محل خواب افراد تاریک باشد و از چراغ‏خواب استفاده نشود. به طور طبیعی در ساعات پایانی روز با تاریک شدن هوا ترشح هوررمون ملاتونین که به هورمون خواب هم معروف است در بدن افزایش پیدا می‏کند. این هورمون به خواب راحت کمک می‏کند و در بهبود کیفیت خواب موثر است.
قرار گرفتن افراد در معرض هر نوع نور مصنوعی موجب کاهش ترشح این هورمون و تاثیر نامطلوب بر کیفیت خواب می‏شود. روشن بودن چراغ‏خواب  نیز به دلیل اینکه هنگام تاریکی نور را افزایش می‏دهد و موجب کاهش ترشح هورمون ملاتونین در بدن می‏شود روی کیفیت خواب تاثیر به سزایی دارد و موجب کاهش کیفیت خواب می‏شود. به همین دلیل توصیه می‏شود هنگام خواب از چراغ خواب استفاده نشود.
گاهی وقت‏ها افراد مجبور به روشن گذاشتن چراغ‏خواب و روشن نگه‏داشتن فضای خانه هستند. به عنوان مثال برخی از خانواده ها به دلایل مختلفی مانند راه رفتن فرزندان در خواب، ترس خود کودک از تاریکی یا حتی شیردادن به نوزاد مجبور به روشن گذاشتن چراغ‏خواب  هستند، بنابراین به همه افرادی که به هر دلیل مجبور به خوابیدن با چراغ روشن هستند توصیه می شود که از چراغ خواب هایی با کمترین نور ممکن استفاده کنند. چراغ خواب را در نزدیکی محل خواب قرار ندهند و دورترین فاصله ممکن نسبت به محل خواب را برای قرار دادن چراغ خواب انتخاب کنند. توصیه دیگر اینکه اگر مجبور به روشن نگه‏داشتن فضای اتاق و استفاده از چراغ خواب هستند هنگام خواب از چشم بند استفاده کنند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر