0

مزایا و معایب استفاده از هورمون رشد

مزایا و معایب استفاده از هورمون رشد

مزایا و معایب استفاده از هورمون رشد

با مزایا و معایب استفاده از هورمون رشد از بخش دانستنی های سایت تفریحی جیران همراه باشید.

هورمون رشدی که به طور غیر طبیعی وارد بدن شود می‌تواند مزایا و معایب گوناگون داشته باشد. از جمله مزایای این نوع هورمون‌ها رشد غضروف و استخوان‌ها و نیز گاهی مصارف پزشکی است و از جمله معایب آن می‌توان به عدم تأثیر جدی بر روی عملکرد ورزشی، درد مفاصل و … اشاره کرد.
مزایا و معایب استفاده از هورمون رشد

ما انسان‌ها دوست نداریم پیر شویم. در واقع ما همیشه به دنبال میانبر هستیم تا بتوانیم به اهداف مورد نظرمان از جمله جلوگیری از پیر شدن خودمان برسیم. به همین دلیل است که نباید از وجود تعداد بی شمار محصولات ضد پیری و محصولات سازنده عضلات تعجب کنیم. اگر شما به خصوص در مواقع آخر شب تلویزیون خود را روشن کنید می‌توانید تعداد زیادی از عناوین تبلیغاتی را مشاهده کنید که تلاش می‌کنند هورمون رشد را به عنوان یک اکسیر جوانی به شما بفروشند اما آیا واقعا چنین مکمل‌هایی جواب می‌دهد؟

 

مزایای هورمون رشد چیست؟

۱- هورمون رشد پروتئینی است که به طور طبیعی در غده هیپوفیز شما ترشح می‌شود. این هورمون از کودکی تا دوران بزرگسالی شما ایجاد شده و هر چه به سمت پیری حرکت می‌کنید میزان ترشح آن کمتر می‌شود. این هورمونی است که سبب رشد و تقویت فیزیکی بدن شما می‌شود. همچنین سطح این هورمون در طول روز و در شرایطی مانند ورزش، آسیب عضلانی و استراحت کم و زیاد می‌گردد.

۲- همه می‌دانیم که هورمون رشد تأثیرات بسیاری بر بدن دارد. در دوران جوانی این هورمون باعث رشد استخوان و رشد غضروف می‌شود. این هورمون همچنین در همه افراد باعث بهبود تولید پروتئین، افزایش قند خون، کاهش فعالیت انسولین شده و مصرف چربی بدن می‌گردد.

۳-دلایل پزشکی گوناگونی می‌تواند باعث شود تا برای کسی هورمون رشد تجویز شود که از جمله آن می‌توان به انواع نادر سندروم نشانگان پرادرویلی و نیز به طور معمول‌تر برای بیماری‌هایی مانند نارسایی کلیه، سندروم نشانگان ترنر، کودکانی که به دلایلی کوچک به دنیا می‌آیند، جراحت‌های ماهیچه‌ای حاصل از بیماری ایدز و نیز کمبود هورمون رشد اشاره کرد. به خاطر داشته باشید که در صورت وجود چنین مشکلات پزشکی استفاده از این هورمون نیازمند تجویز پزشک و البته استفاده در سطح کنترل شده است.

معایب استفاده از هورمون رشد چیست؟

۱- حدود ۳۰ درصد کسانی که از هورمون رشد استفاده می‌کنند عوارض جانبی مانند درد مفاصل، ورم، سندروم نشانگان مجرای مچ دستی، احتباس آب، فشار خون بالا و بزرگ شدن سینه در آقایان را گزارش می‌کنند. اثرات هرکدام از این عوارض جانبی  به شدت بر روی فعالیت روزانه شما تأثیر می‌گذارد و باید به آن توجه شود.

معایب استفاده از هورمون رشد چیست؟

۲-این مکمل‌های ضد پیری و حجم دهنده به عضله‌ها در تبلیغاتشان به شما قول می‌دهند که شما شاهد رشد بهتر عضلات، انرژی بیشتر و عملکرد بهتر در ورزش خواهید بود، اما آیا واقعا این قول‌ها عملی هستند؟ محققان حدود ۴۴ تحقیق بر روی استفاده از هورمون رشد در ورزش انجام داده‌اند. شرکت کنندگان به طور متوسط ۲۷ ساله بوده و به لحاظ فیزیکی تناسب اندام خوبی داشته‌اند. ۸۵ درصد از این افراد مرد بوده‌اند و حدود ۳۰۳ شرکت کننده از تزریق هورمون رشد و ۱۳۷ نفر از پلاسیبو استفاده کرده بودند.
۳-در حدود ۲۰ روز بعد از تزریق افرادی که هورمون رشد تزریق کرده بودند حدود ۴.۶ پوند به طور متوسط به حجم بدون چربی بدنشان افزوده شده بود. اگرچه به نظر این نتیجه مثبت به نظر می‌رسد، اما نکته اینجاست که این افزایش حجم تأثیری بر روی عملکرد آن‌ها نداشته است. در واقع تحقیقات نشان داد این هورمون در نهایت بر روی قدرت و یا ظرفیت تمرین تأثیر مثبت ملموسی نداشته است. شرکت کنندگان همچنین شاهد این بودند که سریع‌تر خسته می‌شدند و مایعات بیشتری داخل بدنشان نسبت به کسانی که از پلاسیبو استفاده کرده بودند حبس می‌شد.

۴- نکته دیگری که تبلیغ کنندگان محصولات ضد پیری به درستی مدعی آن هستند این است که هورمون رشد در بزرگسالی کاهش می‌یابد. زمانی که مردان پا به سن می‌گذارند سطح این هورمون کاهش می‌یابد، اما این کاهش درباره تستوسترون و سولفات دی هیدرو اپی آندرسترون (DHEA) نیز صادق است. خانم‌ها نیز شاهد کاهش استروژن خواهند بود، اما تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از مکمل‌های استروژن ریسک بالایی دارد و در کل استفاده از آنان ارزش بالایی ندارد!

۵- مردان مسن با میانگین سنی ۶۵ که از هورمون رشد استفاده کرده باشند شاهد کاهش مقدار کلی کلسترول خواهند بود، اما تغییری در مقدار کلسترول بد آنها، ظریفت هوازی و حجم استخوان ایجاد نمی‌شود. به هر حال در این مقاله به لیست عوارض جانبی استفاده از این هورمون اشاره شد. تحقیقاتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد در مورد سرطان مطلبی نگفته‌اند، اما تحقیقات دیگری وجود دارند که ادعا می‌‌کنند استفاده از چنین مکمل‌هایی خطر ابتلا به سرطان پروستات و به طور کلی سرطان را در افراد افزایش می‌دهد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 8 =

مشاهده بیشتر