0

روش جلوگیری از رنگ دادن لباس

روش جلوگیری از رنگ دادن لباس

روش جلوگیری از رنگ دادن لباس

رنگ پس دادن لباس به لباس دیگر از مشکلاتی است که معمولا گریبان‌گیر همه ما می‌شود. در این مقاله سایت تفریحی جیران قصد دارد با ارائه راهکارهای مناسب و نکات خانه‌داری به شما کمک کند تا در صورت قاطی شدن رنگ لباس‌ها با یکدیگر با استفاده از روش‌های مناسب این مشکل را برطرف کنید. علاوه براین چند روش جلوگیری از رنگ دادن لباس را نیز به شما پیشنهاد خواهد داد پس با ما همراه باشید.

روش جلوگیری از رنگ دادن لباس
لباس رنگ گرفته را چطور پاک کنیم؟

رنگ پس دادن لباس به لباس دیگر یکی از بزرگترین مشکلاتی است که در حین شستشو لباس‌ها رخ می‌دهد. استفاده از راهکارهای مناسب می‌تواند ما را از این دردسر بزرگ نجات دهد. در این قسمت قبل از ارائه راهکارها، لباس‎‌های رنگ گرفته را به سه دسته لباس‌های سفید، لباس‌های رنگی و لباس‌های مشکی تقسیم‌ می‌کند و برای هرکدام از آن‌ها چندین ایده کاربردی را به شما معرفی خواهد کرد.

هنگامی که متوجه رنگ پس دادن لباس به لباس دیگر می‌شوید، بهتر است قبل از خشک شدن لباس در واقع همان‌طور خیس این مشکل را برطرف کنید. هرگز صبر نکنید لباس خشک شود، چون رنگ در این صورت در لباس تثبیت شده و هرگز پاک نمی‌گردد.

چگونه لباس سفید رنگ گرفته را تمیز کنیم ؟

اگر لباس‌های سفید و یا روشن شما دچار رنگ گرفتگی شود، راحت‌تر از لباس‌های رنگی می‌توان این دردسر را برطرف نمود.

 1. شست و شوی مکرر برای از بین بردن رنگ پس داده به لباس روشن

قاطی شدن رنگ در لباس‌های نخی سفید مخصوصا لباس‌های زیر را می‌توان با چندین بار شستشوی آن‌ها با آب گرم و مواد شوینده به تدریج از بین برد.
رنگ پس دادن لباس به لباس سفید را با شسشتوی مکرر با آب گرم و مواد شوینده می‌توان به تدریج از بین برد.

 1. استفاده از سرکه سفید برای پاک کردن لباس رنگ گرفته

اگر با استفاده از آب گرم و مواد شوینده قاطی شدن رنگ لباس برطرف نشد، می‌توانید از سرکه سفید استفاده کنید. یک یا دو استکان سرکه سفید را با مواد شوینده لباس سفید قاطی کرده و در ماشین لباسشویی بریزید. البته می‌توانید در یک تشت این مخلوط را هم تهیه کرده و لباس رنگ گرفته را به مدت ۲۴ ساعت در این محلول خیس کنید تا قاطی شدن رنگ لباس برطرف گردد.
یک روش موثر دیگر برای پاک کردن رنگ پس داده شده به لباس سفید استفاده از سرکه سفید و مواد شوینده است.

 1. استفاده از آبلیمو برای پاک کردن لباس سفید رنگ گرفته

استفاده از آبلیمو یکی دیگر از روش‌های موثر برای قاطی شدن رنگ لباس سفید است، برای استفاده از این شیوه، ظرفی را پر از آب کرده و تکه‌‌های از لیموترش را درون آب بگذارید و صبر کنید که آب به جوش بیاید. پس از جوش آمدن آب، شعله را خاموش کرده و لباس را به مدت یک تا دو ساعت در این محلول قرار دهید. پس از گذراندن این مدت، آب را تعویض کرده و مقداری مایع ظرفشویی به همراه آب گرم در آن بریزید و پس از نیم ساعت لباس را از محلول خارج کرده و مطابق معمول آن را بشویید. لکه‌های ناشی از قاطی شدن رنگ لباس کاملا از بین می‌روند.
یکی دیگر از راهکارهای مناسب برای رنگ پس دادن لباس به لباس دیگر، استفاده از آب جوش و لیمو است. کافی است لباس رنگ گرفته را در داخل آب داغ و لیموهای برش داده شده بگذارید.

 1. استفاده از سفیدکننده بر پایه اکسیژن برای پاک کردن لباس سفید رنگ گرفته

اگر هیچکدام از شیوه‌های گفته شده در قسمت‌های قبل مشکل رنگ پس دادن لباس به لباس سفید را حل نکرد، از سفید کننده‌ها بر پایه اکسیژن برای برطرف کردن این دردسر استفاده کنید.

راه شناخت سفیدکننده‌ها بر پایه اکسیژن توجه به عنوان آن‌هاست. سفیدکننده‌ها بر پایه اکسیژن معمولا در کنارشان از لغت‌های OXO یا Oxi یا Oxygen استفاده می‌گردد. برای لباس‌های کاملا سفید می‌توان از سفیدکننده‌ها بر پایه کلر نیز استفاده نمود. اما سفیدکننده‌ها بر پایه اکسیژن به لباس کمتر آسیب می‌رسانند و قاطی شدن رنگ لباس را هم بهتر برطرف می‌کنند.

سفیدکننده بر پایه کلر را می‌توان برای رنگ پس دادن لباس به لباس سفید استفاده نمود.

طریقه استفاده از سفید کننده برای از بین بردن مشکل قاطی شدن رنگ لباس به این گونه است که ابتدا لباس را به مدت ۲۰ دقیقه در آب گرم و سفید کننده قرار می‌دهید، سپس آن را می‌شویید. اگر رنگ گرفتگی برطرف نشده‌بود، می‌توانید لباس رنگ گرفته را یک شب تا صبح در محلول سفیدکننده با توجه به دستوری که در پشت بطری وجود دارد، قرار دهید. لباس کاملا سفید و براق خواهد شد.
هرگز برای لباس‌های رنگی از سفیدکننده ‌بر پایه کلر استفاده نکنید، بهتر است برای از بین بردن قاطی شدن رنگ لباس از سفیدکننده‌ها بر پایه اکسیژن کمک بگیرید.

 1. استفاده از ترکیب جوش شیرین و سفید کننده برای پاک کردن لباس سفید رنگ گرفته

یکی دیگر از روش‌های مناسب برای برطرف کردن قاطی شدن رنگ لباس استفاده از دو تا سه لیتر آب و یک فنجان کوچک جوش شیرین است. لباس سفید رنگ گرفته را یک شب تا صبح در این محلول خیس کنید. سپس به مدت ۲۰ دقیقه، آن را در سفیدکننده قرار دهید. پس از اتمام این مدت زمان، دوباره لباس خود را بشویید تا کاملا تمیز گردد.
رنگ پس دادن لباس به لباس سفید را می‌توان با ترکیب جوش شیرین و سفیدکننده نیز برطرف نمود. کافی است لباس را در محلول جوش شیرین به مدت زمان طولانی خیس کرده، سپس در سفیدکننده به مدت ۲۰ دقیقه قرار دهید. لباس شما دوباره سفید و بی‌نقص می‌گردد.

 1. استفاده از مخلوط آب و هیدروژن پراکسید برای پاک کردن لباس سفید رنگ گرفته

لباس رنگ گرفته را به مدت ۳۰ دقیقه در مخلوط آب و هیدروژن پراکسید به مقدار مساوی قرار دهید. بهتر است قبل از قرار دادن کامل لباس در این محلول یک قسمت نامحسوس از لباس خود را در این محلول گذاشته و مطمئن شوید که هیدروژن پراکسید به لباس شما هیچ آسیبی نمی‌رساند.

 

چگونه لباس رنگی خود را پاک کنیم؟

لباس‌های رنگی معمولاً بیشتر به یکدیگر رنگ پس می‌دهند، ما در ادامه چند شیوه کاربردی برای رنگ پس دادن لباس به لباس رنگی را معرفی خواهیم کرد.:

 1. پاک کردن لباس رنگی یا سفید رنگ گرفته با چای سبز

یکی از ویژگی‌های چای سبز، خاصیت پاک کنندگی آن است. چای سبز دم کرده یک راهکار مناسب برای رنگ پس دادن لباس به لباس سفید و رنگی است. کافی است، لباس رنگ گرفته را به مدت ۱۵ دقیقه با مواد شوینده و آب سرد بشویید. سپس در تشتی پر از آب داغ و دو یا سه لیوان چای سبز دم کرده، لباس را به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید. پس از گذراندن این زمان آن را از تشت خارج کرده و بر روی بند پهن کنید و بر روی قسمت‌های رنگ گرفته لباس نمک بپاشید و ۲۰ دقیقه صبر کنید. پس از اتمام این زمان، دوباره لباس را با مواد شوینده معمولی بشویید. مشکل قاطی شدن رنگ لباس کاملا برطرف می‌گردد.
یک راهکار مناسب برای رنگ پس دادن لباس به لباس‌های رنگی و یا سفید، استفاده از دم کرده چای سبز است. تا حالا به این شیوه فکر کرده‌اید؟

 1. استفاده از سرکه سفید

اگر می‌خواهید از روشی استفاده کنید که به لباس شما اصلا آسیبی نرسد، بهتر است از محلول سرکه سفید، مواد شوینده و آب داغ استفاده کنید. این محلول می‌تواند به راحتی لباس را به مانند روز اولش تمیز و عاری از رنگ گرفتگی کند.

سرکه سفید، آب داغ و مواد شوینده یک روش موثر و بدون آسیب برای حل کردن مشکل رنگ پس دادن لباس به لباس رنگی است.
 • استفاده از سفیدکننده بر پایه اکسیژن
دکوراسیون با رنگ سفید: آشنایی با انواع رنگ سفید در دکوراسیون

برچسب لباس را بررسی کنید، چنانچه اجازه استفاده از سفید کننده بر پایه اکسیژن داشته باشد، می‌توان از این محلول برای رفع قاطی شدن رنگ لباس رنگی استفاده کرد.

بهتر است برای اینکه سفیدکننده بهتر عمل کند و قاطی شدن رنگ لباس به راحتی از بین برود، قبل از استفاده از آن یک شبانه روز لباس را در محلول آب و جوش شیرین قرار دهید.

راهکارهای مناسب برای از بین بردن رنگ دادن لباس مشکی چیست؟

لباس‌های رنگ تیره مخصوصا مشکی به بدن رنگ می‌دهند. رنگ‌دهی لباس‌ها معمولا به علت عدم تثبیت رنگ آن‌هاست.

 • لباس‌ها را بر اساس رنگ تفکیک کنید

بهتر است برای اینکه از رنگ پس دادن لباس به لباس دیگر جلوگیری کنید، لباس‌های مشکی و رنگی و سفید را از یکدیگر جدا کنید. مخصوصاً لباس‌های مشکی را جداگانه بشویید.

 • تنظیمات لباس‌شویی خود را بر روی آب سرد قرار دهید

یکی از روش‌های بسیار مناسب برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس به لباس دیگر، شستن لباس‌ها با آب سرد است. بنابراین تنظیمات ماشین لباسشویی خود را بر روی آب سرد قرار دهید. علاوه بر این برای شستن لباس‌های ظریف از دور کندتر استفاده کرده تا رنگ پس دادن لباس‌ها کمتر اتفاق بیافتد.

شستشو با آب سرد (Cold Wash) یکی از روش‌های موثر برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس به لباس دیگر است.
 • لباس نو مشکی را قبل از استفاده بشویید

لباس‌های مشکی معمولا در بار اول شستشو بسیار رنگ پس می‌دهند و بهتر است آن‌ها را جداگانه قبل از استفاده با آب سرد بشویید. این کار رنگ لباس را تثبیت کرده و از رنگ پس دادن لباس به لباس دیگر نیز جلوگیری می‌کند.

شستن لباس‌های مشکی قبل از پوشیدن یکی از راه‌های جلوگیری از رنگ دادن لباس به بدن شما است. با این کار رنگ لباس هم تثبیت می‌گردد.
 • میزان پایداری رنگ لباس را بررسی کنید

برای اینکه میزان رنگ‌دهی لباس‌های مشکی را متوجه شوید، بهتر است لباس را به مدت نیم ساعت در ظرفشویی پر شده از آب و صابون قرار دهید. اگر لباس بسیار رنگ داد، پس در حین شستشو نیاز به مراقبت بیشتر دارد. بهتر است به صورت دستی شسته شود و زیاد آن را چنگ نزد.

یکی دیگر از شیوه‌ها برای تثبیت رنگ لباس، بررسی میزان پایداری رنگ آن است؛ بهتر است لباس مشکی را درون آب و صابون در ظرفشویی قرار دهید و میزان پایداری رنگ آن را بررسی کنید.
 • سایش و اصطکاک پارچه‌ها را کاهش دهید

سایش لباس‌ها به یکدیگر باعث رنگ پس دادن لباس به لباس دیگر می‌گردد، بهتر است قبل از شستن لباس‌های مشکی و تیره، آن‌ها را پشت و رو کنید و سپس بشویید. این کار باعث می‌شود که اصطکاک لباس‌ها به یکدیگر کمتر شود.

بهتر است لباس‌های مشکی را قبل از شستن پشت و رو کرده و زیپ و یا دکمه آن‌ها را ببندید تا میزان سایش یا اصطکاک آن‌ها با یکدیگر کمتر شود.
 • از ورقه‌های جذب رنگ استفاده کنید

ورقه‌های جذب رنگ یک روش بسیار مناسب برای از بین بردن رنگ پس دادن لباس به لباس دیگر است. این ورقه‌ها را در مغازه‌های لوازم شوینده می‌توانید پیدا کنید. ورقه‌های جذب رنگ قادر هستند هر رنگی که پس داده شده را به خود جذب کرده و مانع از خراب شدن رنگ لباس می‌گردند.

 • برچسب لباس مشکی را قبل از شستن بررسی کنید

بهتر است قبل از شستشوی لباس مشکی برچسب یا تگ لباس را بررسی کنید تا اطلاعات بیشتری از نحوه شستشوی آن پیدا کنید.

 • لباس‌های مشکی را به صورت صحیح خشک کنید

برای تثبیت رنگ لباس‌ها بهتر است از خشک‌کن ماشین لباس شویی استفاده نکنید؛ می‌توانید آن‌ها را در حمام پهن کرده و یا به روش سنتی در معرض نور خورشید قرار دهید. اما اگر مجبور به استفاده از خشک‌کن ماشین‌لباسشویی هستید، بهتر است آن را در دور کم و بدون گرما تنظیم کنید. این کار گرمای میان لباس‌ها را محدود کرده و از رنگ پس دادن لباس به لباس دیگر جلوگیری می‌کند. پس از اتمام کار خشک‌کن هم بلافاصله لباس‌ها را روی رخت آویز و یا طناب در معرض نور آفتاب قرار دهید.

سعی کنید از خشک‎کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید. خشک‌کن باعث رنگ پس دادن لباس به لباس دیگر می‌گردد. بهتر است که لباس‌ها را به روش سنتی و یا در حمام و… خشک کنید.

سخن آخر

نکته مهمی که در قسمت انتهایی این بحث به آن اشاره می‌کنیم این است که رنگ پس دادن لباس به لباس دیگر در برخی اوقات قابل کنترل نیست و به رنگ کردن نادرست لباس در هنگام تولید و کیفیت پایین رنگ کردن بر می‌گردد، گاهی نیز شیوه رنگ کردن لباس در هنگام تولید نادرست بوده، شاید هم از تثبیت کننده‌های مناسب در هنگام تولید استفاده نشده ‌است. تنها راه این است که این لباس‌ها را به صورت جداگانه و یا دستی بشویید.


بیشتر بخوانید: ته چین اسفناج گلستانی


 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

مشاهده بیشتر