0

آموزش شستن کفش در ماشین لباسشویی

آموزش شستن کفش در ماشین لباسشویی

آموزش شستن کفش در ماشین لباسشویی

اگر شما هم جزو افرادی هستید که نمی‌دانند شستن کفش در ماشین لباسشویی، کاری ممکن است، ما اینجاییم تا این خبر خوش را به شما بدهیم: دیگر نیازی نیست برای شستن همه کفش‌هایتان با دست ساعت‌ها وقت و انرژی بگذارید. بسیاری از مدل‌های مختلف کفش قابل شست و شو در لباسشویی هستند و شما می‌توانید با انجام این کار، هم در وقت و هم در هزینه صرفه جویی کنید. بنابراین اگر در یک روز بارانی به پیاده روی رفته باشید، اگر فرزندتان از مدرسه با کفش‌های گلی برگشته است و یا اگر در هر شرایط مشابهی، خودتان را گرفتارِ یک جفت کفش کثیف می‌بینید، اصلاً نگران نشوید؛ شستن کفش با ماشین لباسشویی امری کاملاً شدنی و نسبتاً راحت است. آموزش شستن کفش در ماشین لباسشویی را از بخش نکات خانه داری سایت تفریحی جیران همراه ما باشید.

 

آموزش شستن کفش در ماشین لباسشویی

آیا اصولاً شستن کفش در ماشین لباسشویی کار درستی است؟

شستن کفش با ماشین لباسشویی، دست یا خشکشویی؟ مسئله این است! قبل از این که به سراغ راهنمای شستن کفش با ماشین لباسشویی برویم، بهتر است این سوال را جواب بدهیم که آیا اصولا شستن کفش در ماشین لباسشویی کار درستی است یا عمر کفش‌های ما را کوتاه می‌کند؟

واقعیت این است که امکان شستن هر کفشی با ماشین لباسشویی، به جنس و نوع آن کفش بستگی دارد و هیچ جواب کلی و قطعی‌ برای این سوال وجود ندارد. بهترین این کار این است که در مرحله اول لیبل یا همان برچسب اطلاعات نگهداری و شست و شوی کفش‌ خود را بررسی کنید.

اما به طور کلی بیشتر متخصصین می‌گویند که بهتر است کفش‌هایی از جنس حیوانی مثل چرم، جیر و یا نوبوک، با ماشین لباسشویی شسته نشوند، زیرا آب و رطوبت بالا می‌تواند به این نوع کفش‌ها آسیب جدی وارد کند. بنابراین بهترین کار این است که برای شست و شوی کفش چرم یا جیر از مواد پاک‌کننده مخصوص استفاده کنید و یا آن‌ها را به یک خشکشویی معتمد بسپارید. همچنین کفش‌هایی از سایر جنس‌های ظریف و آسیب پذیر مثل ساتن، ابریشم و …. که تزئین هم شده‌اند، باید با احتیاط بیشتر و تریجحاً با دست یا با خشکشویی تمیز شوند.

اما بسیاری از انواع و مدل‌های دیگر کفش به راحتی قابل شستن در ماشین لباسشویی هستند. مثلا شستن کفش‌های کتانی نایکی یا شستن کفش اسکیچرز در ماشین لباسشویی کاملا امکان پذیر است. اصولا شستن بیشتر کفش‌های ورزشی یا کفش کودکان در ماشین لباسشویی کار راحتی است، زیرا این نوع کفش‌ها اکثرا از جنس کتان، نایلون و پلی استر ساخته شده‌اند و این جنس‌ها قابلیت شست و شو در ماشین لباسشویی را دارا هستند. بعضی از کفش‌های جنس pu یا pvc هم می‌توانند در ماشین لباسشویی شسته شوند، بنابراین اگر کفشی از این جنس دارید، حتماً لیبل اطلاعات آن را بررسی کنید تا در صورت امکان آن را در ماشین بشویید و به خشکشویی ندهید.

ضمنا فراموش نکنید که اگر روی برچسب نگهداری کفش‌ شما عبارت “شست و شو با دست” یا “hand wash only”  نوشته شده است، ممکن است باز هم بتوانید آن را با برنامه شست و شوی دستی که در برخی  ماشین‌ها تعبیه شده بشویید.

اگر لیبل نگهداری کفش‌تان در اثر استفاده زیاد کفش کمرنگ شده و قابل خواندن نیست، می‌توانید به وبسایت شرکت تولید کننده کفش هم سری بزنید. به خصوص در وب سایت‌های اکثر برندهای رایج کفش، توضیحاتی درباره مراقبت از کفش‌ها داده شده است.

مثلا در وبسایت برند اسکیچرز، درباره شستن کفش اسکیچرز در ماشین لباسشویی گفته شده است که تقریبا تمامی‌کفش‌های پیاده روی و دویدن اسکیچرز که رویه یا قسمت چرمی‌ ندارند، قابل شست و شو در ماشین لباسشویی هستند. اما شستن کفش اسکیچرز در ماشین لباسشویی باید با آب حداکثر ۳۰ درجه و در کیسه مخصوص شست و شو انجام شود.

قبل از شستن کفش با ماشین لباسشویی، باید حتما به دستورالعمل‌های ذکر شده روی برچسب مراقب و نگهداری آن توجه شود.

نحوه شستن کفش ورزشی در ماشین لباسشویی

 • پیش از شستن کفش کتانی در ماشین لباسشویی، از شب قبل کمی‌ جوش شیرین داخل کفش‌هایتان بریزید. جوش شیرین بوی نامطبوع داخل کفش را به خوبی جذب می‌کند. روز بعد این جوش شیرین را خالی کنید.
از روز قبل کمی‌ جوش شیرین داخل کفش کتانی خود بریزید تا بوی داخل کفش را بگیرد.
 • گل و لای و یا کثیفی‌های درشت کف کفش را با دست و یا یک برس، به خوبی پاک کنید.
کثیفی‌های درشت چسبیده به کف کفش را پاک کنید تا داخل ماشین و یا داخل شلنگ تخلیه آب جمع نشوند.
 • بندها و کفی کفش‌ خود را در بیاورید. در غیر این صورت ممکن است بندها در هم گره بخورند و کار شما را سخت‌تر کنند. بندهای کفش را می‌توانید در یک کیسه جداگانه داخل ماشین بشویید، اما کفی کفش را باید با دست بشویید. می‌توانید از ترکیب آب گرم و مایع شوینده برای شستن کفی و از بین بردن بوی نامطبوع آن استفاده کنید. پس از شست و شو آن را در هوای آزاد بگذارید تا خشک شود.
قبل از شستن کفش با ماشین لباسشویی، بندها و کفی آن را حتما در بیاورید.
 • قبل از این که کفش کتانی خود را داخل ماشین بیندازید؛ ۴ الی ۶ حوله قدیمی‌ هم داخل ماشین بیندازید. این کار باعث می‌شود وزن دیگ ماشین متعادل باشد و کفش‌ها هم در حین چرخیدن محفظه ماشین، به در و دیوار آن برخوردن نکرده و سر و صدا ایجاد نکنند. همچنین در صورت تمایل می‌توانید برای محافظت بیشتر کفش کتانی‌ خود را در کیف یا کیسه توری مخصوص شست و شو بیندازید. این کار الزامی نیست، اما بیشتر شرکت‌های تولیدکننده کفش آن را توصیه می‌کنند و حتی می‌گویند که اگر امکان تهیه کیسه مخصوص را ندارید، از یک روبالشتی قدیمی به جای آن استفاده کنید.
ترجیحا کفش کتانی خود را داخل کیف توری مخصوص داخل ماشین بشویید.
 • در انتخاب برنامه برای شستن کفش در ماشین لباسشویی دقت کنید. بیشتر ماشین‌ها برنامه مخصوص شستن کفش کتانی دارند. ترجیحاً از مایع شوینده و آب سرد برای شستن کفش‌هایتان استفاده کنید و دور خشک کن ماشین را هم با سرعت پایین تنظیم کنید.

برای شستن کفش با ماشین لباسشویی از برنامه‌های مخصوص با تنظیمات ملایم استفاده کنید.

 • برای خشک کردن کفش‌ها به هیچ عنوان از ماشین خشک کن حرارتی استفاده نکنید. این حرارت می‌تواند چسب نگهدارنده کفش را از بین ببرد و یا باعث کوچک شدن کفش‌ها شود. به جای این کار، پس از شستن کفش‌ها در ماشین لباسشویی، آن‌ها را در فضایی خنک و دارای تهویه قرار دهید تا در معرض هوا خشک شوند. پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان زمانی کفش‌هایتان را بشویید که فرصت کافی برای خشک شدن‌شان داشته باشید. اما اگر به هر دلیل عجله دارید، می‌توانید با استفاده از پنکه و قرار دادن چند حوله داخل کفش، خشک شدن آن را تسریع کنید.
خشک کردن پس از شستن کفش در ماشین لباسشویی باید در هوای آزاد (و نه با خشک کن حرارتی) انجام شود.

نحوه شستن کفش “پارچه‌ای یا نایلونی” در ماشین لباسشویی

 • ابتدا کف کفش‌ها را چند بار به هم بزنید تا آشغال‌ها و کثیفی‌های درشت (در صورت وجود داشتن) از آن‌ها بریزند. کف کفش‌ها را با یک مسواک و کمی‌ آب گرم و مایع شوینده تمیز کرده و سپس آب بکشید.

بندها و کفی کفش‌ خود را در بیاورید و کفی کفش را با دست با آب گرم و مایع شوینده بشویید. پس از شست و شو آن را در هوای آزاد بگذارید تا خشک شود.

قبل از شستن کفش با ماشین لباسشویی، بندها و کفی آن را حتما در بیاورید.

قبل از این که کفش کتانی را داخل ماشین بیندازید؛ ۴ الی ۶ حوله قدیمی‌ هم داخل ماشین بیندازید. این کار باعث می‌شود وزن دیگ ماشین متعادل باشد و کفش‌ها هم در حین چرخیدن محفظه ماشین، به در و دیوار آن برخوردن نکرده و سر و صدا ایجاد نکنند. همچنین در صورت تمایل می‌توانید برای محافظت بیشتر کفش پارچه‌ای را در کیف توری مخصوص شست و شو بیندازید.

ترجیحا کفش‌ها و بندهایش را داخل کیف توری مخصوص داخل ماشین بشویید.

لازم است که در انتخاب برنامه برای شستن کفش در ماشین لباسشویی بسیار دقت کنید. بیشتر ماشین‌ها برنامه مخصوص شستن کفش دارند. ترجیحا از مایع شوینده و آب سرد برای شستن کفش‌هایتان استفاده کنید و دور خشک کن ماشین لباسشویی خود را هم با سرعت پایین تنظیم کنید.

بهتر است برای شستن کفش با ماشین لباسشویی از آب حدود ۴۰ الی ۳۰ درجه و دور پایین خشک کن (مثلا ۴۰۰ الی ۶۰۰) استفاده کنید.

برای خشک کردن کفش‌ها به هیچ عنوان از ماشین خشک کن حرارتی استفاده نکنید. این حرارت می‌تواند چسب نگهدارنده کفش را از بین ببرد و یا اینکه باعث کوچک شدن کفش‌ها شود. به جای این کار، پس از شستن کفش‌ها در ماشین لباسشویی، آن‌ها را در فضایی خنک و دارای تهویه قرار دهید تا در معرض هوا خشک شوند. پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان زمانی کفش‌هایتان را بشویید که فرصت کافی برای خشک شدن‌ آن‌ها داشته باشید. اما اگر به هر دلیل عجله دارید، می‌توانید با استفاده از پنکه و قرار دادن چند روزنامه داخل کفش، خشک شدن آن را تسریع کنید.

کفش‌ها را برای خشک شدن، مستقیم زیر نور آفتاب قرار ندهید. نور آفتاب می‌تواند چسب دور کفش را خراب کرده و روی رنگ کفش پارچه‌ای تاثیر بگذارد.

برنامه‌های مناسب برای شستن کفش در ماشین لباسشویی از برندهای مختلف

شستن کفش در ماشین لباسشویی بوش

در راهنمای وب سایت بوش گفته شده است که شستن کفش در ماشین لباسشویی بوش کاملا امکان پذیر است. اما همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، فقط کفش‌هایی از جنس سنتتیک مثل پلی استر یا نایلون باید در ماشین لباسشویی بوش شسته شود. از شستن کفش چرم یا جیر در لباسشویی اکیدا خودداری کنید.

آیا ماشین لباسشویی درب از بالا خوب است یا درب از جلو ؟

همچنین توصیه شده است که برای شستن کفش در ماشین لباسشویی بوش، تا حد امکان کفش‌ها را درون کیسه توری مخصوص قرار دهید تا در حین کار کردن ماشین، کفش‌ها داخل درزها و لاستیک‌های داخل ماشین گیر نکنند.

برای شستن کفش در ماشین لباسشویی بوش درجه حرارت آب را حدودا زیر ۳۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید تا رنگ کفش‌ها با آب گرم آسیب نبیند. برای مثال برنامه Sport, Fitness آب با دمای ۳۰ درجه سانتیگراد و دور خشک کن ۸۰۰ را به شما می‌دهد و می‌توانید برای شستن کفش در ماشین لباسشویی بوش از آن استفاده کنید.

بیشتر بدانید راهنمای کامل آشنایی با کلمات روی ماشین لباسشویی

همچنین در صورتی که کفش‌ شما ظریف است و می‌خواهید با حداکثر احتیاط شسته شود، بهتر است از برنامه handwash که در برخی مدل‌ها با نام wool مشخص شده، برای شستن کفش در ماشین لباسشویی بوش خود استفاده کنید. در این حالت با وجود اینکه درجه حرارت آب و دور خشک کن مانند همان دور  Sport, Fitness تنظیم می‌شود، بیشتر زمان کار ماشین به خیس خوردن کفش اختصاص داده شده و با شدت کمتری کفش‌ها را در خود می‌چرخاند.

برنامه‌های Hand Wash و Sport, Fitness مناسب برای شستن کفش در ماشین لباسشویی بوش است

 

شستن کتانی در ماشین لباسشویی سامسونگ

بر اساس راهنمای وبسایت اصلی شرکت سامسونگ، شستن کتانی در ماشین لباسشویی سامسونگ کاملا امکان پذیر است. اما توصیه می‌شود که در زمان شستن کتانی در ماشین لباسشویی سامسونگ حتما چند حوله قدیمی‌ هم در کنار کفش‌ها داخل ماشین انداخته شود تا تعادل سیکل ماشین حفظ شود و ظرفیت آن تا حد معقولی پر شود.

در برخی از مدل‌ها برای شستن کتانی در ماشین لباسشویی سامسونگ از برنامه Outdoor Care استفاده می‌شود. این برنامه در واقع برای شستن وسایل ورزشی، کوهنوردی و اسکی ضد آب استفاده می‌شود.

همچنین اگر روی برچسب کفش شما عبارت Handwash ذکر شده است، برخی از مدل‌ها، دارای برنامه Hand Wash هستند که از این برنامه هم می‌توانید برای شستن کتانی در ماشین لباسشویی سامسونگ استفاده کنید و کفش‌های خیلی ظریف و حساس خود را با آن بشویید. این برنامه معمولا تنظیمات ملایمی‌ دارد.

شستن کتانی در ماشین لباسشویی سامسونگ با برنامه‌های Outdoor Care و یا Hand Wash به راحتی ممکن است.

برنامه شستشوی کفش در ماشین لباسشویی ال جی

اگر برای شستن کفش با ماشین لباسشویی، از برند ال جی استفاده می‌کنید، باید بدانید که برنامه شستشوی کفش در ماشین لباسشویی ال جی، برنامه Sportswear است. زمانی که ماشین خود را روی این برنامه تنظیم می‌کنید، دستگاه به طور خودکار درجه حرارت آب را روی ۴۰ درجه و درجه چرخش خشک کن را روی ۸۰۰ تنظیم می‌کند.

این برنامه شستشوی کفش در ماشین لباسشویی ال جی معمولا با همین تنظیمات برای اکثر کفش‌های کتانی و ورزشی مناسب است.

برنامه شستشوی کفش در ماشین لباسشویی ال جی با برنامه Sportswear به راحتی امکان‌پذیر است.

چرا کفش‌ها بو می‌گیرند؟

بیشتر افراد وقتی متوجه می‌شوند که اصولا کفش‌ آنها در وهله اول بو می‌گیرد، با مراقبت بیشتر از این اتفاق جلوگیری می‌کنند. مهم‌ترین دلیل بو گرفتن کفش‌ها (به خصوص کفش‌های ورزشی) استفاده زیاد است. کفش‌هایی که زیاد پوشیده می‌شوند، عرق را از پا جذب کرده و اگر هوا نخورند، بو می‌گیرند. اگر چند جفت کفش ورزشی دارید، بهتر است هر روز یکی از آن‌ها را بپوشید تا دیرتر دچار بوی نامطبوع شوند.

یکی دیگر از دلایل بوی نامطبوع کفش، جوراب نپوشیدن و هوا نخوردن داخل کفش است. برخی از جنس‌ها مثل چرم اصلا اجازه نفس کشیدن به پای شما نمی‌دهند. معمولا عرق پا در این نوع کفش‌ها می‌ماند و باعث بو گرفتن‌ آن‌ها می‌شود.

برای اینکه کفش‌هایتان دیر به دیر کثیف شوند و بو بگیرند، بهتر است از پودرهای مخصوص جاذب بو در کفش استفاده کنید. همچنین در صورت امکان گاهی کفی کفش‌های خود را بیرون آورده و در هوای آزاد بگذارید تا کمی هوا بخورند.
عرق کردن پا و هوا نخوردن داخل کفش، از مهم‌ترین دلایل بوی نامطبوع کفش‌ها هستند.

روش‌های جایگزین شستن کفش در ماشین لباسشویی

اگر نمی‌توانید کفش‌هایتان را در ماشین لباسشویی بشویید، یا اصلا نمی‌خواهید احتمال خطری برای آسیب رساندن به آن‌ها را تحمل کنید، هیچ جای نگرانی نیست. چند راه برای اینکه بتوانید کفش‌ها را با دست تمیز کنید نیز وجود دارد. می‌توانید یکی از روش‌های زیر را امتحان کنید:

 

کفش پارچه‌ای را با دست بشویید

اگر کفش پارچه‌ای ظریفی دارید که نمی‌خواهید آن را با لباسشویی بشویید، می‌توانید از محلولی متشکل از یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی و دو فنجان آب گرم برای شستن آن استفاده کنید. به سادگی این محلول را با یک مسواک روی سطح کفش بزنید، سپس آن را با یک حوله یا دستمال کاغذی پاک کنید تا خشک شود. می‌توانید کفی کفش را هم با همین محلول بشویید.

شستن کفش پارچه‌ای با دست به جای شستن کفش با ماشین لباسشویی

 

کفش چرم را با سرکه تمیز کنید

اگر با کفش‌های چرمی‌ سر و کار دارید، می‌توانید از محلولی متشکل از آب خنک و سرکه سفید مقطر به میزان مساوی استفاده کنید. یک پارچه را در محلول فرو کنید، پارچه را روی کل سطح کفش‌ها بکشید و در نهایت بگذارید در معرض هوا خشک شود.

تمیز کردن کفش چرم با سرکه به جای شستن کفش با ماشین لباسشویی

بوزدایی کردن کفش‌های کثیف

برای از بین بردن بوی ناخوشایند کفش هم روش‌های ساده‌ای وجود دارد. می‌توانید به سادگی داخل کفش مقداری جوش شیرین بپاشید و بگذارید یک شب بماند تا بوی داخل کفش را بگیرد.

بوزدایی کفش‌ها با استفاده از جوش شیرین به راحتی ممکن است.

جمع بندی

 • کفش‌های چرم، جیر، رسمی‌ (پاشنه دار) و چکمه‌ها را به هیچ عنوان با ماشین لباسشویی نشویید.
 • همیشه برچسب نگهداری کفش‌تان را برای دستورالعمل شست و شو بررسی کنید.
 • اگر به کفش‌هایتان گل و لای و یا آشغال‌هایی مثل برگ چسبیده است، اول آن‌ها را پاک کرده و سپس شستن کفش در ماشین لباسشویی را انجام دهید.
 • بند کفش‌ها را جداگانه در ماشین لباسشویی بشویید.
 • کفی کفش را با دست و آب و صابون بشویید.
 • به هیچ عنوان از آب داغ برای شستن کفش در ماشین لباسشویی استفاده نکنید.
 • به هیچ عنوان از حرارت بالا برای خشک کردن کفش استفاده نکنید.
 • به هیچ عنوان از نرم کننده برای شستن کفش در ماشین لباسشویی استفاده نکنید.
 •  ترجیحا از آب سرد و نهایتا از آب ولرم برای شستن کفش استفاده کنید تا چسب کفش‌ها باز نشده و تغییر رنگ هم ندهند.
 • اگر در زمان خشک شدن کفش‌ها کمی‌ روزنامه یا یک حوله داخل کفش بگذارید، هم به سریع‌تر خشک شدن آن کمک می‌کند و هم برای نگه داشتن فرم اصلی کفش مفید و موثر است. 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر