0

همه چیز درباره کندرومالاسی کشکک

همه چیز درباره کندرومالاسی کشکک

کندرومالاسی کشکک یا «زانوی دونده» در اثر نرم شدن غضروف کاسه زانو ایجاد می شود. در بین ورزشکاران جوان رایج است، همچنین ممکن است افراد مسن مبتلا به آرتروز زانو را نیز تحت تاثیر قرار دهد. در این پست از مجله اینترنتی جیران قصد داریم به بررسی همه چیز درباره کندرومالاسی کشکک بپردازیم.

کندرومالاسی اغلب به عنوان یک آسیب ناشی از استفاده بیش از حد در ورزش دیده می شود و گاهی اوقات استراحت چند روزه از تمرین می تواند نتایج خوبی داشته باشد. در موارد دیگر، تراز نادرست زانو علت است و استراحت ساده باعث تسکین نمی شود. علائم زانوی دونده درد زانو و احساس ساییدن است، اما بسیاری از افرادی که به آن مبتلا هستند هرگز به دنبال درمان پزشکی نیستند.

چه چیزی باعث کندرومالاسی کشکک می شود؟

کاسه زانو شما معمولاً در جلوی مفصل زانو قرار دارد. هنگامی که زانوی خود را خم می کنید، پشت کاسه زانو روی غضروف استخوان ران یا استخوان ران در زانو می لغزد. تاندون ها و رباط ها کاسه زانو شما را به استخوان ساق پا و عضله ران می چسبانند. هنگامی که هر یک از این اجزا به درستی حرکت نکند، می تواند باعث ساییده شدن کاسه زانو به استخوان ران شود. این مالش غیرطبیعی می‌تواند منجر به زوال کشکک و در نتیجه کندرومالاسی کشکک یا زانوی دونده شود.

حرکت نامناسب کاسه زانو ممکن است ناشی از:

 • تراز ضعیف به دلیل یک بیماری مادرزادی
 • عضلات همسترینگ و چهار سر ران ضعیف (به ترتیب عضلات پشت و جلوی ران شما)
 • عدم تعادل عضلانی بین ادکتورها و ابدکتورها (عضلات بیرون و داخل ران شما)
 • استرس مکرر به مفاصل زانو، مانند دویدن، اسکی یا پریدن
 • ضربه یا ضربه مستقیم به کاسه زانو

چه کسانی در معرض خطر کندرومالاسی کشکک هستند؟

عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن است خطر ابتلا به کندرومالاسی کشکک را افزایش دهد.

سن

نوجوانان و جوانان در معرض خطر بالایی برای ابتلا به این بیماری هستند. در طول جهش رشد، ماهیچه ها و استخوان ها به سرعت رشد می کنند، که ممکن است به عدم تعادل ماهیچه های کوتاه مدت کمک کند.

ارتباط جنسی

زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به زانوی دونده هستند، زیرا آنها معمولاً دارای توده عضلانی کمتری نسبت به مردان هستند. این می تواند باعث قرارگیری غیر طبیعی زانو و همچنین فشار جانبی (جانبی) بیشتر بر روی کاسه زانو شود.

کف پای صاف

داشتن کف پای صاف ممکن است فشار بیشتری به مفاصل زانو وارد کند تا قوس‌های بلندتر.

مصدومیت قبلی

آسیب قبلی به کاسه زانو، مانند دررفتگی، می تواند خطر ابتلا به زانوی دونده را افزایش دهد.

سطح فعالیت بالا

اگر سطح فعالیت بالایی دارید یا ورزش های مکرر انجام می دهید که به مفاصل زانو فشار وارد می کند، این می تواند خطر مشکلات زانو را افزایش دهد.

آرتروز

زانوی دونده همچنین می تواند نشانه ای از آرتریت باشد، وضعیتی که باعث التهاب مفصل و بافت می شود. التهاب می تواند مانع از عملکرد صحیح کاسه زانو شود.

علائم کندرومالاسی کشکک چیست؟

کندرومالاسی کشکک معمولاً به صورت درد در ناحیه زانو ظاهر می شود که به عنوان درد کشکک رانی شناخته می شود. ممکن است هنگام خم کردن یا دراز کردن زانوی خود احساس ساییدن یا ترک خوردن داشته باشید. درد ممکن است پس از نشستن طولانی مدت یا در حین فعالیت هایی که فشار شدیدی به زانوهای شما وارد می کند، مانند ایستادن طولانی مدت یا ورزش، بدتر شود.

اگر درد زانو دارید که در عرض چند روز بهبود نمی یابد، با پزشک خود صحبت کنید.

تشخیص و درجه بندی کندرومالاسی کشکک

پزشک شما به دنبال نواحی تورم یا حساسیت در زانوی شما خواهد بود. آنها همچنین ممکن است ببینند که چگونه کاسه زانو شما با استخوان ران شما هماهنگ می شود. ناهماهنگی می تواند نشان دهنده کندرومالاسی کشکک باشد. پزشک شما همچنین ممکن است فشار مقاومتی را روی کاسه زانو کشیده شما اعمال کند تا حساسیت و شدت آن را تعیین کند.

پس از آن، پزشک شما ممکن است هر یک از آزمایشات زیر را برای کمک به تشخیص و درجه بندی درخواست کند:

 • اشعه ایکس برای نشان دادن آسیب استخوان یا علائم ناهماهنگی یا آرتریت
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای مشاهده سایش و پارگی غضروف
 • معاینه آرتروسکوپی، یک روش کم تهاجمی برای تجسم داخل زانو که شامل قرار دادن آندوسکوپ و دوربین در مفصل زانو است.

درجه بندی

چهار درجه وجود دارد که از درجه ۱ تا ۴ را شامل می شود که شدت زانوی دونده را مشخص می کند. درجه ۱ کمترین شدت را دارد، در حالی که درجه ۴ بیشترین شدت را نشان می دهد.

شدت درجه ۱ نشان دهنده نرم شدن غضروف در ناحیه زانو است.
درجه ۲ نشان دهنده نرم شدن غضروف همراه با ویژگی های غیر طبیعی سطح است. این معمولاً شروع فرسایش بافت را نشان می دهد.
درجه ۳ نازک شدن غضروف همراه با زوال فعال بافت را نشان می دهد.
درجه ۴، شدیدترین درجه، نشان دهنده قرار گرفتن در معرض استخوان با بخش قابل توجهی از غضروف تخریب شده است. قرار گرفتن در معرض استخوان به این معنی است که مالش استخوان به استخوان احتمالاً در زانو رخ می دهد.

گزینه های درمانی برای کندرومالاسی کشکک

هدف از درمان کاهش فشار روی کاسه زانو و مفاصل است. استراحت، تثبیت و یخ زدن مفصل ممکن است اولین خط درمان باشد. آسیب غضروفی که منجر به زانوی دونده می شود اغلب می تواند با استراحت خود را ترمیم کند.

پزشک ممکن است چندین هفته داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن را برای کاهش التهاب اطراف مفصل تجویز کند. اگر تورم، حساسیت و درد باقی بماند، گزینه‌های درمانی زیر ممکن است بررسی شوند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی با تمرکز بر تقویت عضلات چهارسر ران، همسترینگ، اددکتورها و ابدکتورها می تواند به بهبود قدرت و تعادل عضلانی شما کمک کند. تعادل عضلانی به جلوگیری از ناهماهنگی زانو کمک می کند.

معمولاً تمرینات غیر تحمل کننده وزن مانند شنا یا دوچرخه سواری توصیه می شود. علاوه بر این، تمرینات ایزومتریک که شامل سفت کردن و رها کردن ماهیچه های شما می شود می تواند به حفظ توده عضلانی کمک کند.

عمل جراحی

جراحی آرتروسکوپی ممکن است برای بررسی مفصل و تعیین ناهماهنگی زانو ضروری باشد. این جراحی شامل قرار دادن دوربین از طریق یک برش کوچک در مفصل شما می باشد. یک روش جراحی ممکن است مشکل را برطرف کند. یکی از روش های رایج، رهاسازی جانبی است. این عمل شامل بریدن برخی از رباط‌های شما برای کاهش تنش و امکان حرکت بیشتر است.

سایر گزینه های جراحی ممکن است شامل صاف کردن پشت کاسه زانو، کاشت پیوند غضروف، یا جابجایی محل قرار دادن عضله ران باشد.

نکاتی برای پیشگیری از کندرومالاسی کشکک

شما می توانید با پیروی از این توصیه ها به کاهش خطر ابتلا به زانوی دونده کمک کنید:

 • از فشار مکرر به کاسه زانو خودداری کنید. اگر مجبورید زمانی را روی زانوهای خود بگذرانید از زانوبند استفاده کنید.
 • تعادل عضلانی را با تقویت عضلات چهارسر ران، همسترینگ، رباینده و اددکتور ایجاد کنید.
 • کفش هایی را بپوشید که با افزایش قوس کف پای صاف را اصلاح می کنند. این مقدار فشار وارد شده به زانوها را کاهش می دهد و ممکن است کاسه زانو را مجدداً تنظیم کند.

در نهایت، وزن اضافی بدن ممکن است به زانوهای شما فشار وارد کند. حفظ وزن بدن سالم می تواند به کاهش فشار از روی زانوها و سایر مفاصل کمک کند. شما می توانید با کاهش مصرف قند و چربی، خوردن مقدار زیادی سبزیجات، میوه ها و غلات کامل و ورزش حداقل ۳۰ دقیقه در روز، پنج بار در هفته، اقداماتی را برای کاهش وزن انجام دهید.


بیشتر بخوانید: درمان صدا دادن زانو با ورزش


 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر