0

معرفی 15 گیاه با اثر ضد ویروسی

معرفی 15 گیاه با اثر ضد ویروسی

از زمان های قدیم، گیاهان دارویی به عنوان درمان طبیعی برای بیماری های مختلف از جمله عفونت های ویروسی استفاده می شده است. در این پست از سایت تفریحی جیران قصد داریم به معرفی 15 گیاه با اثر ضد ویروسی بپردازیم.

به دلیل غلظت ترکیبات گیاهی قوی، بسیاری از گیاهان به مبارزه با ویروس ها کمک می کنند و مورد علاقه پزشکان طب طبیعی هستند.

در عین حال، فواید برخی از گیاهان تنها توسط تحقیقات انسانی محدود پشتیبانی می شود، بنابراین باید آنها را با یک دانه نمک مصرف کنید.

در اینجا ۱۵ گیاه با فعالیت ضد ویروسی قوی آورده شده است.

۱. پونه کوهی

پونه کوهی گیاهی محبوب در خانواده نعناع است که به دلیل خواص دارویی چشمگیرش شناخته شده است. ترکیبات گیاهی آن، که شامل کارواکرول است، خاصیت ضد ویروسی دارد.

در یک مطالعه لوله آزمایشی، هم روغن پونه کوهی و هم کارواکرول جدا شده، فعالیت نوروویروس موش (MNV) را در عرض ۱۵ دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض کاهش دادند.

MNV بسیار مسری است و علت اصلی آنفولانزای معده در انسان است. این بسیار شبیه به نورویروس انسانی است و در مطالعات علمی استفاده می شود زیرا رشد نوروویروس انسانی در محیط های آزمایشگاهی بسیار دشوار است.

همچنین نشان داده شده است که روغن پونه کوهی و کارواکرول فعالیت ضد ویروسی در برابر ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV-۱) نشان می دهند. روتاویروس، یک علت شایع اسهال در نوزادان و کودکان؛ و ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) که باعث عفونت های تنفسی می شود.

۲. مریم گلی

مریم گلی نیز یکی از اعضای خانواده نعناع، ​​یک گیاه معطر است که از دیرباز در طب سنتی برای درمان عفونت های ویروسی استفاده می شده است.

خواص ضد ویروسی مریم گلی بیشتر به ترکیباتی به نام سافیسینولید و مریم گلی نسبت داده می شود که در برگ و ساقه گیاه یافت می شود.

تحقیقات لوله آزمایش نشان می دهد که این گیاه ممکن است با ویروس نقص ایمنی انسانی نوع ۱ (HIV-۱) که می تواند منجر به ایدز شود، مبارزه کند. در یک مطالعه، عصاره مریم گلی به طور قابل توجهی از فعالیت HIV با جلوگیری از ورود ویروس به سلول های هدف جلوگیری کرد.

همچنین نشان داده شده است که مریم گلی با HSV-۱ و ایندیانا وزیکولوویروس که حیوانات مزرعه مانند اسب، گاو و خوک را آلوده می کند، مبارزه می کند.


بیشتر بخوانید: خواص مریم گلی چیست؟


۳. ریحان

بسیاری از انواع ریحان، از جمله انواع شیرین و مقدس، ممکن است با برخی عفونت های ویروسی مبارزه کنند.

به عنوان مثال، یک مطالعه لوله آزمایش نشان داد که عصاره ریحان شیرین، از جمله ترکیباتی مانند آپیژنین و اسید اورسولیک، اثرات قوی بر علیه ویروس‌های هرپس، هپاتیت B و انتروویروس از خود نشان می‌دهد.

نشان داده شده است که ریحان مقدس، همچنین به عنوان تولسی شناخته می شود، ایمنی را افزایش می دهد، که ممکن است به مبارزه با عفونت های ویروسی کمک کند.

در یک مطالعه ۴ هفته ای بر روی ۲۴ بزرگسال سالم، مکمل ۳۰۰ میلی گرم عصاره ریحان مقدس به طور قابل توجهی باعث افزایش سطح سلول های T کمک کننده و سلول های کشنده طبیعی شد، که هر دو سلول های ایمنی هستند که به محافظت و دفاع از بدن شما در برابر عفونت های ویروسی کمک می کنند.

۴. رازیانه

رازیانه گیاهی با طعم شیرین بیان است که ممکن است با ویروس های خاصی مبارزه کند.

یک مطالعه لوله آزمایشی نشان داد که عصاره رازیانه اثرات ضد ویروسی قوی علیه ویروس‌های هرپس و پاراآنفلوآنزا نوع ۳ (PI-۳) که باعث عفونت‌های تنفسی در گاو می‌شود، از خود نشان داد.

علاوه بر این، ترانس آنتول، جزء اصلی اسانس رازیانه، اثرات ضد ویروسی قدرتمندی را در برابر ویروس های تبخال نشان داده است.

بر اساس تحقیقات حیوانی، رازیانه همچنین ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و التهاب را کاهش دهد، که به همین ترتیب ممکن است به مبارزه با عفونت های ویروسی کمک کند.

۵. سیر

سیر یک درمان طبیعی محبوب برای طیف گسترده ای از بیماری ها، از جمله عفونت های ویروسی است.

در مطالعه‌ای روی ۲۳ فرد بزرگسال مبتلا به زگیل‌های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، استفاده از عصاره سیر در نواحی آسیب‌دیده دو بار در روز، زگیل‌ها را در همه آن‌ها پس از ۱ تا ۲ هفته از بین می‌برد.

علاوه بر این، مطالعات قدیمی‌تر در لوله‌های آزمایش نشان می‌دهد که سیر ممکن است دارای فعالیت ضد ویروسی در برابر آنفولانزای A و B، HIV، HSV-۱، پنومونی ویروسی و رینوویروس باشد که باعث سرماخوردگی می‌شود. با این حال، تحقیقات فعلی وجود ندارد.

مطالعات حیوانی و لوله آزمایش نشان می‌دهد که سیر با تحریک سلول‌های ایمنی محافظ، که ممکن است در برابر عفونت‌های ویروسی محافظت کند، پاسخ سیستم ایمنی را افزایش می‌دهد.

۶. بادرنجبویه

بادرنجبویه یک گیاه لیمو است که معمولا در چای و چاشنی استفاده می شود. همچنین به دلیل خواص دارویی آن مورد تحسین قرار گرفته است.

عصاره بادرنجبویه منبع غلیظی از اسانس های قوی و ترکیبات گیاهی است که دارای فعالیت ضد ویروسی هستند.

تحقیقات لوله آزمایش نشان داده است که دارای اثرات ضد ویروسی بر علیه آنفولانزای پرندگان (آنفولانزای پرندگان)، ویروس‌های هرپس، HIV-۱ و انتروویروس ۷۱ است که می‌تواند باعث عفونت‌های شدید در نوزادان و کودکان شود.

۷. نعناع فلفلی

نعناع دارای خواص ضد ویروسی قوی است و معمولاً به چای، عصاره ها و تنتورهایی که برای درمان طبیعی عفونت های ویروسی هستند، اضافه می شود.

برگ ها و اسانس های آن حاوی ترکیبات فعالی از جمله منتول و رزمارینیک اسید هستند که دارای فعالیت ضد ویروسی و ضد التهابی هستند.

در یک مطالعه لوله آزمایشی، عصاره برگ نعناع فعالیت ضد ویروسی قوی در برابر ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) نشان داد و سطوح ترکیبات التهابی را به طور قابل توجهی کاهش داد.

۸. رزماری

رزماری اغلب در آشپزی استفاده می شود، اما به همین ترتیب به دلیل ترکیبات گیاهی متعددی که دارد، از جمله اسید اولئانولیک، کاربردهای درمانی نیز دارد.

اسید اولئانولیک فعالیت ضد ویروسی در برابر ویروس های تبخال، HIV، آنفولانزا و هپاتیت در مطالعات حیوانی و لوله آزمایش نشان داده است.

به علاوه، عصاره رزماری اثرات ضد ویروسی را در برابر ویروس های تبخال و هپاتیت A که بر کبد تأثیر می گذارد نشان داده است.

۹. اکیناسه

اکیناسه به دلیل خواص چشمگیر برای ارتقای سلامتی، یکی از پرمصرف ترین مواد در طب گیاهی است. بسیاری از قسمت های گیاه از جمله گل ها، برگ ها و ریشه های آن برای درمان های طبیعی استفاده می شود.

در واقع، اکیناسه پورپوره، گونه‌ای که گل‌های مخروطی شکل تولید می‌کند، توسط بومیان آمریکا برای درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها، از جمله عفونت‌های ویروسی استفاده شد.

چندین مطالعه لوله آزمایش نشان می دهد که انواع خاصی از اکیناسه، از جمله E. pallida، E. angustifolia، و E. purpurea، به ویژه در مبارزه با عفونت های ویروسی مانند تبخال و آنفولانزا موثر هستند.

به طور قابل‌توجه، تصور می‌شود که E. purpurea دارای اثرات تقویت‌کننده سیستم ایمنی نیز باشد، و به ویژه برای درمان عفونت‌های ویروسی مفید است.

۱۰. سامبوکوس

سامبوکوس خانواده ای از گیاهان است که به آن سنجد نیز می گویند. سنجد محصولات مختلفی مانند اکسیر و قرص ساخته می شود که برای درمان طبیعی عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی استفاده می شود.

یک مطالعه بر روی موش ها نشان داد که آب غلیظ آقطی تکثیر ویروس آنفولانزا را سرکوب می کند و پاسخ سیستم ایمنی را تحریک می کند.

علاوه بر این، در بررسی ۴ مطالعه بر روی ۱۸۰ نفر، مکمل‌های آلدربری به میزان قابل توجهی علائم تنفسی فوقانی ناشی از عفونت‌های ویروسی را کاهش می‌دهند.

۱۱. شیرین بیان

شیرین بیان قرن ها است که در طب سنتی چینی و سایر روش های طبیعی استفاده می شود.

گلیسیریزین، لیکوئیریتیژنین و گلابرین تنها برخی از مواد فعال موجود در شیرین بیان هستند که دارای خواص ضد ویروسی قوی هستند.

مطالعات لوله آزمایش نشان می‌دهد که عصاره ریشه شیرین بیان در برابر HIV، RSV، ویروس‌های هرپس، و ویروس کرونای شدید مرتبط با سندرم تنفسی حاد (SARS-CoV)، که باعث یک نوع جدی پنومونی می‌شود، مؤثر است.

۱۲. گون

گون گیاهی گلدار است که در طب سنتی چینی رایج است. این ماده دارای پلی ساکارید گون (APS) است که دارای ویژگی های قابل توجهی در تقویت سیستم ایمنی و ضد ویروسی است.

مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که گون با ویروس های تبخال، هپاتیت C و ویروس H۹ آنفلوانزای پرندگان مبارزه می کند.

به علاوه، مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد که APS ممکن است از سلول های آستروسیت انسانی، فراوان ترین نوع سلول در سیستم عصبی مرکزی، از عفونت با تبخال محافظت کند.

۱۳. زنجبیل

محصولات زنجبیل، مانند اکسیر، چای و قرص‌ها، داروهای طبیعی محبوبی هستند – و دلیل خوبی هم دارند. زنجبیل به دلیل غلظت بالای ترکیبات گیاهی قوی، فعالیت ضد ویروسی چشمگیری دارد.

تحقیقات لوله آزمایش نشان می دهد که عصاره زنجبیل دارای اثرات ضد ویروسی علیه آنفولانزای مرغی، RSV، و کلسیویروس گربه (FCV) است که با نورویروس انسانی قابل مقایسه است.

علاوه بر این، ترکیبات خاص موجود در زنجبیل، مانند جینجرول و زینجرون، از تکثیر ویروس جلوگیری می‌کنند و از ورود ویروس‌ها به سلول‌های میزبان جلوگیری می‌کنند.

۱۴. جینسینگ

جینسینگ که در انواع کره ای و آمریکایی یافت می شود، ریشه گیاهان خانواده پاناکس است. از مدت ها قبل در طب سنتی چینی استفاده می شود، نشان داده شده است که به ویژه در مبارزه با ویروس ها موثر است.

در مطالعات حیوانی و لوله آزمایشی، عصاره جینسنگ قرمز کره ای اثرات قابل توجهی در برابر RSV، ویروس های تبخال و هپاتیت A نشان داده است.

بعلاوه، ترکیبات موجود در جینسینگ به نام جین سنوزیدها دارای اثرات ضد ویروسی علیه هپاتیت B، نوروویروس و کوکساکی ویروس ها هستند که با چندین بیماری جدی مرتبط هستند – از جمله عفونت مغز به نام مننگوآنسفالیت.

۱۵. قاصدک

قاصدک ها به طور گسترده ای به عنوان علف های هرز در نظر گرفته می شوند، اما برای خواص دارویی متعدد، از جمله اثرات بالقوه ضد ویروسی مورد مطالعه قرار گرفته اند.

تحقیقات لوله آزمایش نشان می‌دهد که قاصدک ممکن است با هپاتیت B، HIV و آنفولانزا مبارزه کند.

علاوه بر این، یک مطالعه در لوله آزمایش اشاره کرد که عصاره قاصدک از تکثیر دنگی، یک ویروس منتقله از پشه که باعث تب دنگی می‌شود، جلوگیری می‌کند. این بیماری که می‌تواند کشنده باشد، علائمی مانند تب بالا، استفراغ و درد عضلانی را ایجاد می‌کند.

نتیجه گیری

گیاهان دارویی از زمان های قدیم به عنوان درمان طبیعی استفاده می شده است.

گیاهان رایج آشپزخانه مانند ریحان، مریم گلی و پونه کوهی، و همچنین گیاهان کمتر شناخته شده مانند گون و سامبوکوس، دارای اثرات ضد ویروسی قوی در برابر ویروس های متعددی هستند که باعث عفونت در انسان می شوند.

افزودن این گیاهان قدرتمند به رژیم غذایی خود با استفاده از آنها در دستور العمل های مورد علاقه خود یا درست کردن آنها در چای آسان است.

با این حال، به خاطر داشته باشید که بیشتر تحقیقات در لوله های آزمایش و حیوانات با استفاده از عصاره های غلیظ انجام شده است. بنابراین، مشخص نیست که آیا دوزهای کوچک این گیاهان همان اثرات را دارند یا خیر.

اگر تصمیم به مصرف عصاره، تنتور یا سایر محصولات گیاهی دارید، برای اطمینان از استفاده ایمن با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر