0

ارتباط صبحانه نخوردن و کاهش یادگیری در مدرسه

ارتباط صبحانه نخوردن و کاهش یادگیری در مدرسه

ارتباط صبحانه نخوردن و کاهش یادگیری در مدرسه

سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: کودکانی که صبحانه نمی‌خورند در طول ساعاتی که در مدرسه هستند با کاهش یادگیری، کاهش تمرکز حواس در کلاس درس، خستگی و بی‌حوصلگی مواجه می‌شوند. ارتباط صبحانه نخوردن و کاهش یادگیری در مدرسه را از بخش سلامت سایت تفریحی جیران همراه باشید.

ارتباط صبحانه نخوردن و کاهش یادگیری در مدرسه
دکتر زهرا عبداللهی با بیان این مطلب اظهار داشت:‌ کمبودهای تغذیه‌ای در این سنین از جمله کمبود ریزمغذی‌ها مانند آهن و روی می‌تواند منجر به کاهش قدرت قدرت یادگیری و افت تحصیلی در دانش‌آموزان شود.


موارد پیشنهادی


وی افزود: دانش آموزان درسنین رشد هستند و به همین دلیل برنامه غذایی روزانه آنها باید به گونه‌ای تنظیم شود که مواد مغذی مورد نیاز برای رشد جسمی و کارایی ذهنی تأمین شود.

وی تصریح کرد: در برنامه غذایی روزانه دانش آموزان پنج گروه غذایی اصلی شامل نان و غلات ( برنج ، ماکارونی) که عمدتاً انرژی مورد نیاز روزانه را تأمین می کنند، گروه شیر و مواد لبنی برای تأمین کلسیم، فسفر، بخشی از پروتئین و ویتامین‌های گروه ب، گروه گوشت و تخم‌مرغ و حبوبات برای تامین پروتئین مورد نیاز جهت رشد و افزایش حجم عضلات، گروه میوه‌ها و گروه سبزی‌ها برای تأمین ویتامین‌ها، املاح معدنی و فیبر به مقدار کافی گنجانده شود.

این متخصص تغذیه ابراز داشت:‌ مصرف موادغذایی چرب و پرنمک و شیرین که در موادی مانند نوشابه‌های گازدار، آب میوه‌های صنعتی، شیرینی و شکلات،‌ آب نبات‌ها، چیپس و پفک وجود دارد، به این دلیل که فاقد ارزش غذایی بوده و می تواند زمینه را برای بروز کمبودهای تغذیه‌ای، چاقی و اضافه وزن، فشارخون و چربی خون بالا فراهم کند، توصیه نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: حتما میان وعده مناسب و سالم مانند میوه، لقمه‌های خانگی مثل نان و پنیر، نان و تخم مرغ، شیر، انواع تنقلات سنتی از قبیل نخود، کشمش، برگه‌ها و انواع مغزها استفاده شود. میان وعده‌ها فقط برای رفع احساس گرسنگی نیستند و بخشی از انرژی و مواد مغذی مورد نیاز بدن را برای این گروه سنی باید تامین کنند.

دکتر عبداللهی گفت: محصولات غذایی مثل چیپس، پفک و محصولات مشابه، نوشابه های گازدار، یخمک که ارزش غذایی ندارند، لواشک آلو و آلوچه‌هایی که فاقد بسته بندی و پروانه ساخت از وزارت بهداشت هستند جایی در میان وعده‌های سالم و باکیفیت تغذیه‌ای ندارند .


بیشتر بخوانید:


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر