0

9 نکته برای پیشگیری از سرطان پروستات

9 نکته برای پیشگیری از سرطان پروستات

پروستات ، اندامی که در زیر مثانه قرار دارد ، منی تولید می کند. سرطان پروستات دومین سرطان شایع در بین مردان در ایالات متحده است. از هر 9 مرد 1 نفر در طول زندگی خود مبتلا به سرطان پروستات می شوند. با مجله اینترنتی جیران همراه باشید تا با 9 نکته برای پیشگیری از سرطان پروستات آشنا شوید.

خطر ابتلا به سرطان پروستات با افزایش سن به تدریج افزایش می یابد. حدود 60 درصد از کل سرطان های پروستات در ایالات متحده در مردان 65 سال به بالا تشخیص داده می شود. به ندرت پیش می آید که مردان قبل از 40 سالگی به سرطان پروستات مبتلا شوند.

هیچ پیشگیری مطلق از سرطان پروستات وجود ندارد ، اما شواهد نشان می دهد رژیم غذایی نقش کلیدی دارد. برای خواندن نکات رژیم غذایی و اطلاعات بیشتر به خواندن ادامه دهید.

1. گوجه فرنگی و سایر غذاهای قرمز بخورید

گوجه فرنگی ، هندوانه و سایر غذاهای قرمز رنگ روشن خود را مدیون آنتی اکسیدان قوی به نام لیکوپن هستند. برخی از مطالعات اخیر نشان می دهد مردانی که از این میوه و محصولات گوجه فرنگی استفاده می کنند در مقایسه با افرادی که مصرف نمی کنند ، کمتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند. با این حال ، موسسه تحقیقات سرطان آمریکا هشدار می دهد که مطالعات ارتباط گوجه فرنگی با پیشگیری از سرطان پروستات محدود و در حال انجام است.

یک مطالعه در سال 2018 در اسپانیا نشان داد که پختن گوجه فرنگی جذب لیکوپن را برای بدن شما آسان می کند. هرچه گوجه قرمز تر باشد ، بهتر است زیرا لیکوپن در هنگام رسیدن تجمع می یابد. این بدان معناست که گوجه فرنگی های کم رنگ و خریداری شده از فروشگاه که خیلی زود چیده می شوند نسبت به گوجه فرنگی های رسیده دارای لیکوپن کمتری هستند.

2. قدرت میوه ها و سبزیجات را بشناسید

مواد مغذی و ویتامین های موجود در میوه ها منبع و سبزیجات منبع معتبر ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. سبزیجات سبز حاوی ترکیباتی هستند که به بدن شما در تجزیه مواد سرطان زا به نام سرطان زا کمک می کند. رژیم غذایی غنی از مواد مغذی نیز ممکن است به کاهش سرعت گسترش سرطان کمک کند.

خوردن میوه و سبزیجات در طول روز نسبت به غذای فوری فرآوری شده احتمال این بیماری را کمتر می کند.


موارد پیشنهادی


3. سویا و چای را در نظر بگیرید

یک ماده مغذی به نام ایزوفلاونها با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط بوده است ، حداقل در یک بررسی 2014 از مطالعات کنترل شده ایزوفلاون ها در موارد زیر یافت می شوند:

 • توفو (ساخته شده از دانه سویا)
 • نخود
 • عدس
 • جوانه یونجه
 • بادام زمینی

محققان مدتهاست که رابطه بین چای سبز و خطر ابتلا به سرطان پروستات را مطالعه کرده اند ، اما نتایج متفاوتی دارد. یک منبع معتبر در سال 2008 نشان داد مردانی که چای سبز می نوشند یا مکمل های عصاره چای سبز مصرف می کنند ، در مقایسه با افرادی که این نوشیدنی را مصرف نمی کنند ، کمتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند.

یک بررسی 2010 در مورد مطالعات بالینی منبع معتبر نشان داد که تحقیقات سلولی و حیوانی ارتباط بین مواد اصلی چای سبز و کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات را تأیید می کند. وی خاطرنشان کرد که آزمایشات بالینی بیشتری بر روی انسان مورد نیاز است.

4. یک فنجان دیگر قهوه بریزید

عادت به خوردن قهوه با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است:

بر اساس یک بررسی بالینی در سال 2014 ، نوشیدن چهار تا پنج فنجان قهوه در روز می تواند شانس ابتلا به سرطان پروستات کشنده و درجه بالا را کاهش دهد.
صرف نظر از اینکه چند فنجان بنوشید ، هر سه فنجان قهوه که می نوشید می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات کشنده را تا 11 درصد کاهش دهد.
این یک رابطه دوز و پاسخ بین سرطان پروستات و قهوه را توصیف می کند. این بدان معناست که میزان سرطان، با نوشیدن قهوه بالا یا پایین می رود. این اثرات ممکن است به کسی که فقط یک فنجان گاه به گاه می خورد ، تسری ندهد.

با این حال ، دوزهای زیاد کافئین می تواند باعث مشکلات عمده سلامتی مانند ضربان قلب نامنظم و تشنج شود. کلینیک مایو از خوردن بیش از 400 میلی گرم کافئین در روز معادل چهار فنجان قهوه دم کرده هشدار می دهد.

طرز تهیه قهوه نیز می تواند یک عامل باشد. مطالعه ای در سال 2015 به بررسی قهوه دم کرده با فیلتر و قهوه جوشانده شد که از چنین فیلتری استفاده نمی کند. به نظر می رسد مردانی که قهوه جوشانده می نوشند در مقایسه با مردانی که قهوه می نوشند یا به هیچ وجه قهوه نمی نوشند ، کمتر دچار سرطان پروستات می شوند.

مواد شیمیایی کافستول و kahweol دارای توانایی های شناخته شده ای برای مبارزه با سرطان هستند. محققان معتقدند وقتی مواد قهوه از فیلتر کاغذی عبور می کنند ، این مواد شیمیایی به دام می افتند. قهوه جوشیده ممکن است به مواد شیمیایی ضد سرطان اجازه دهد تا در دمکرده روزانه شما باقی بمانند.

 

5. در مورد چربی انتخاب های خوبی داشته باشید

یک مطالعه 2014 معتقد است که ممکن است بین چربی های حیوانی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات ارتباطی وجود داشته باشد. علاوه بر گوشت ، چربی های حیوانی در گوشت خوک ، کره و پنیر یافت می شود. در صورت امکان ، چربی های گیاهی را جایگزین چربی های حیوانی کنید.

به جای آن:

 • روغن زیتون به جای کره
 • میوه به جای آب نبات
 • سبزیجات تازه به جای غذاهای بسته بندی شده
 • آجیل یا دانه به جای پنیر
 • همچنین ، پختن بیش از حد گوشت سرطان زا تولید می کند ، بنابراین مراقب باشید که گوشت خود را بیش از حد نپزید.

 

6. سیگار را ترک کنید

بیماران مبتلا به سرطان پروستات که سیگار می کشند بیشتر در معرض عود این بیماری هستند. افراد سیگاری همچنین بیشتر در معرض مرگ ناشی از سرطان پروستات هستند.

هنوز برای ترک دیر نیست در مقایسه با افراد سیگاری فعلی ، بیماران مبتلا به سرطان پروستات که سیگار را برای بیش از 10 سال ترک کردند ، خطر مرگ و میر یکسانی را داشتند که هرگز سیگار نمی کشیدند.

7. غذاهای بحث برانگیز را در نظر داشته باشید

ماهی و امگا 3

9 نکته برای پیشگیری از سرطان پروستات- اسید چرب ، معروف به امگا 3 ، ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات کمک کند. امگا 3 در ماهی های خاصی از جمله ساردین ، ​​ماهی تن ، ماهی خال مخالی ، قزل آلا و ماهی آزاد یافت می شود.

در سال 2013 تحقیقی انجام شد که نشان می داد مردان با غلظت بالای اسیدهای چرب امگا 3 در خون خود بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند.

با این حال ، تحقیقات بیشتری در سال 2015 با این منبع مشکلاتی را پیدا کرد و اظهار داشت که این مطالعه در واقع ارتباطی بین افزایش مصرف امگا 3 و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات ایجاد نکرده است.

بر اساس این اطلاعات بحث برانگیز ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین انتخاب را برای شما مورد بحث قرار دهد.

فولات

بر اساس انجمن سرطان آمریکا ، برخی از مطالعات بالینی در دهه 1990 نشان داد که سطح پایین فولات در خون شما می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

با این حال ، مکمل اسید فولیک ، نوعی فولات ساخته شده توسط انسان ، ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

فولات در بسیاری از غذاها از جمله سبزیجات سبز ، لوبیا ، غلات کامل و غلات غنی شده صبحانه یافت می شود. انجمن سرطان آمریکا دریافت مقادیر کافی فولات از طریق خوردن انواع این غذاها را توصیه می کند.

لبنیات

9 نکته برای پیشگیری از سرطان پروستات- محصولات لبنی یا رژیم های غذایی حاوی کلسیم با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است. با این حال ، مطالعات مختلط بوده و این خطر حداقل محسوب می شود.

 

8. برای ورزش وقت بگذارید

اضافه وزن یا چاقی با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است.

ورزش منظم می تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند. از جمله مزایای ورزش می توان به افزایش توده عضلانی و متابولیسم بهتر اشاره کرد. تلاش كردن:

 • پیاده روی
 • دویدن
 • دوچرخه سواری
 • شنا كردن
 • ورزش نباید خسته کننده باشد روال خود را تغییر دهید و دوستان خود را برای ورزش دعوت کنید. اگر سرگرم کننده باشد ، احتمالاً تمرین می کنید.

جالب است بدانید: خواص بی نظیر بامیه


9. با پزشک خود صحبت کنید

از پزشک خود در مورد خطر ابتلا به سرطان پروستات سوال کنید. برخی از نکات مورد بحث عبارتند از:

 • با افزایش سن باید چه آزمایشات غربالگری پزشکی را انجام دهید
 • سابقه سرطان در خانواده
 • توصیه های غذایی

اگر در حال شروع یک برنامه ورزشی جدید هستید یا علائم زیر را دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • ناراحتی در هر قسمت از لگن یا مقعد
 • مشکل در ادرار کردن
 • وجود خون در ادرار یا مایع منی

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

مشاهده بیشتر