0

7 مورد از بدترین غذاهای مغز

7 مورد از بدترین غذاهای مغز

7 مورد از بدترین غذاهای مغز

با معرفی 7 مورد از بدترین غذاهای مغز شما از بخش رژیم و تغذیه سایت تفریحی جیران همراه باشید.

مغز شما احتمالاً مهمترین ارگان بدن شماست. مطمئنا ، چندین چند عضو دیگر وجود دارند که شما نمی توانید بدون آنها زندگی کنید ، اما مغز همه آنها را کنترل می کند و نه تنها قلب شما را وادار به تپش می کند و ریه های شما همواره نفس می کشد ، بلکه مخزن همه چیزهایی است که شما را به وجود می آورد. تمام افکار ، احساسات و خاطرات شما در مغز منشا یا ساکن هستند.

بدیهی است ، نگه داشتن این عضو حیاتی و شاد و سالم بسیار مهم است. تغذیه مناسب می تواند به معنای تفاوت بین سر روشن با احساس هدف و سر مه آلود با احساس ناامیدی باشد. به عنوان یک عادت مادام العمر ، غذا خوردن سالم نیز سرعت کاهش شناختی مربوط به پیری را کاهش می دهد و خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد.


موارد پیشنهادی


یک مغز افسرده ضعف در توانایی تصمیم گیری درست به منظور بهبود را ندارد.

اگر می دانید عادت های بدی دارید ، وقت آن است که شروع به اصلاح آن کنید. مغز شما مانند یک بار دیگر رژیم غذایی گسترده ای را ترمیم نمی کند ، و حتی اگر می دانید این انتخاب صحیحی است ، شما برای حفظ آن تلاش خواهید کرد. در عوض ، 7 مورد زیر را یک به یک از رژیم غذایی خود حذف کنید ، یک تغییر تدریجی ایجاد کنید که از سلامت مغز شما برای طولانی مدت محافظت می کند. ساده ترین مورد برای ترک احتمالاً شماره 7 است.

1. چربی های ترانس

7 مورد از بدترین غذاهای مغز

خبر خوب این است که همه چربی ها برای شما بد نیستند. با این حال ، نوع خاصی از چربی به نام چربی ترانس اثر مخربی بر مغز دارد. چربی های ترانس به طور طبیعی در محصولات حیوانی از جمله گوشت و لبنیات یافت می شوند ، اما حتی اینها به اندازه چربی های ترانس تولید شده صنعتی که در انواع غذاهای بسته بندی شده یافت می شوند ، مشکل ساز نیستند.

در غیر این صورت به عنوان روغن هیدروژنه شناخته می شود، افرادی که مقدار زیادی چربی ترانس را به شکل مارگارین، کالاهای پخته شده خریداری شده، چیپس و کراکر، وعده های غذایی یخ زده و کنسرو شده و نوشیدنی های خامه ای مصرف می کنند، خطر بیشتری برای آلزایمر و زوال عقل دارند. مطالعات نشان داده اند که مصرف زیاد چربی های ترانس همچنین منجر به افت شناختی زودرس ، کاهش حجم مغز و حافظه ضعیف تر می شود.

 

2. نوشیدنی های قندی

7 مورد از بدترین غذاهای مغز

7 مورد از بدترین غذاهای مغز

نوشیدنی های قندی مانند نوشابه ، نوشیدنی های ورزشی ، نوشیدنی های انرژی زا و حتی آب میوه دارای ارزش غذایی کم و شاید بدون ارزش غذایی هستند. مصرف منظم نوشیدنی های قندی می تواند منجر به یکسری اختلالات جسمی شود، از جمله دیابت نوع 2، فشار خون بالا، کلسترول بالا و  بیماری آلزایمر یا زوال عقل.

مقدار زیادی فروکتوز، یک شیرین کننده تمیز شده با مگا که در بسیاری از نوشیدنی های قندی یافت می شود، نشان می دهد که توانایی یادگیری، حافظه، عملکرد کلی مغز و شکل گیری نورون های جدید در مغز را کاهش می دهد. همچنین ممکن است منجر به افزایش التهاب در مغز شود که بر انواع عملکرد مغز تأثیر منفی می گذارد.

3. کربوهیدراتهای تصفیه شده

7 مورد از بدترین غذاهای مغز

کربوهیدراتهای تصفیه شده محصولاتی هستند که با دانه های فرآوری شده تولید می شوند. ممکن است آنها لزوماً شیرین نباشند اما خیلی سریع به قند بدن شما تجزیه می شوند. دلیل این امر است که فرآیند پالایش همه فیبر و مواد غذایی را از دانه اصلی خارج می کند. یک وعده غذایی سرشار از کربوهیدراتهای تصفیه شده نشان دهنده یک بار گلیسمی بالا است که قند خون شما را تقویت می کند.

این باعث می شود همه موارد مشابه به نظر برسد که شما قند مستقیم خورده اید از جمله اختلال در حافظه، التهاب و خطر بیشتر ابتلا به زوال عقل. مطالعات نشان داده است کودکانی که رژیم های غذایی کم کربوهیدرات های تصفیه شده مصرف می کنند، در تست های هوش غیر کلامی نمره کمتری دارند و افراد سالخورده که بیش از 58٪ کالری روزانه خود را در کربوهیدراتهای تصفیه شده مصرف می کنند، دو برابر خطر نقص روحی و زوال عقل نسبت به افرادی که بیشتر غلات سبوس دار، میوه و سبزیجات مصرف می کنند، دارند.

4. غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده

7 مورد از بدترین غذاهای مغز

غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده مواد غذایی مهم را از کل مواد غذایی حذف کرده و آن را با قند، چربی و نمک جایگزین می کنند. این رژیم به اصطلاح غربی ماست، که به راحتی و غذاهای سریع متکی به غذاهای خانگی آهسته پخته شده است و ما آن را بدست می آوریم – مردم مشغول کار هستند و گاهی اوقات تهیه سس، پاستا و کالاهای پخته شده خود ممکن نیست.

با این وجود ، طبخ هر چه سریعتر با غذاهای مغذی و پرمغذی بسیار مهم است ، زیرا رژیم غذایی غربی به دلیل ایجاد تجمع چربی در اطراف اندام های حیاتی بد است. این به نوبه خود با آسیب رسیدن به بافت مغز و کاهش حجم مغز همراه است. همچنین ممکن است باعث ایجاد اختلال در سد خونی مغزی ، غشایی شود که وظیفه محافظت از مغز در برابر مواد مضر را بر عهده دارد.

5. الکل

7 مورد از بدترین غذاهای مغز

احتمالاً جای تعجب ندارد که الکل می تواند به مغز آسیب برساند.

مصرف مزمن الکل تمایل به کوچک شدن مغز و مختل کردن انتقال دهنده های عصبی که مغز شما برای برقراری ارتباط استفاده می کند، مختل می شود. افرادی که مشروبات الکلی مصرف می کنند همچنین غالباً دچار کمبود ویتامین B1 هستند که می تواند منجر به ایجاد سندرم کرزاکوف شود. این سندرم مسئول آسیب شدید مغزی است که باعث از بین رفتن حافظه ، سردرگمی ، بی نظمی و از بین رفتن متناوب بینایی می شود.

6. ماهی زیاد در عطارد

7 مورد از بدترین غذاهای مغز

به طور کلی ماهی یک رژیم غذایی سالم است. در ماهی چربی اشباع کم است اما حاوی اسیدهای چرب امگا 3 سالم و همچنین ویتامین B12 ، روی ، آهن و منیزیم است. با این حال ، برخی از ماهی ها جیوه زیاد دارند که یک ماده آلاینده فلزات سنگین و سم عصبی است. جیوه برای مدت طولانی در بافت حیوانات (از جمله انسان) ذخیره می شود.

ماهی هایی که طولانی تر زندگی می کنند و درنده هستند بیشترین غلظت جیوه را در گوشت خود دارند.

به این دلیل است که تا زمانی که زندگی می کنند ، ماهی های دیگری را مصرف می کنند که دارای جیوه کمتری است. در طول عمر این ماهی ها می توانند سطح جیوه 1 میلیون برابر غلظت آب را که شنا می کنند جمع کنند. بهتر است از مصرف ماهی تن ، ماهی شمشیری ، پرتقال خشن ، شاه ماهی خال مخالی ، کوسه و ماهی کاشی به طور جدی اجتناب کنید و یا مصرف این ماهی ها را محدود کنید تا از اختلال در انتقال دهنده های عصبی مغزتان جلوگیری کنید.

7. آسپارتام

7 مورد از بدترین غذاهای مغز

متأسفانه ، با جایگزین کردن آن با شیرین کننده مصنوعی- خصوصاً آسپارتام ، نمی توان از مضرات قند زیاد جلوگیری کرد. در حالی که تولید کنندگان این قند جایگزین، سوگند می خورند که مصرف آن بی خطر است ، چندین مطالعه آسپارتام را به مشکلات رفتاری و شناختی مرتبط کرده اند. به عنوان یک عامل استرس زا شیمیایی ، می تواند اثرات مخربی در توانایی یادگیری و تنظیم احساسات ایجاد کند.

در یک مطالعه ، فقط 8 روز رژیم غذایی پرمصرف آسپارتام باعث شده است که شرکت کنندگان در تست های ذهنی نمره کمتری داشته و احساس تحریک و افسردگی بیشتری کنند. مطالعه دیگری نشان داد افرادی که نوشابه های رژیمی زیادی می نوشند ، که قند را با شیرین کننده مصنوعی جایگزین می کنند ، خطر ابتلا به زوال عقل یا سکته مغزی دارند. در حال حاضر ، FDA می گوید که آسپارتام بی خطر است ، اما برچسب های هشدار دهنده بر روی محصولاتی که حاوی آن هستند نیز الزامی می کند.

نتیجه

7 مورد از بدترین غذاهای مغز

شکی نیست که رژیم غذایی شما در طول زندگی نقش بسزایی در سلامت مغز دارد. اجتناب یا کاهش جدی از مصرف 7 غذای موجود در لیست ما می تواند هر روز و همچنین در آینده با افزایش خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل ، توانایی های شناختی شما را بهبود بخشد.

به طور کلی ، هرچه غذاهای کامل سالم تری بخورید، از مغز شما بهتر محافظت می شود و یک مغز سالم به شما یادآوری می کند که چه کار خوبی می کنید که رژیم غذایی سالمی را برای خود انتخاب می کنید. در پایان ، ارزش آن را دارد که بتوانید به زندگی خود نگاهی بیاندازید و هنوز هم تمام خاطرات خوب خود را به یاد داشته باشید.


بیشتر بخوانید


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

مشاهده بیشتر