0

برای ترشی معده چی بخوریم

برای ترشی معده چی بخوریم

برای ترشی معده چی بخوریم

در این پست از سایت تفریحی جیران قصد داریم به سوال بسیاری از کاربران که پرسیده بودند برای ترشی معده چی بخوریم، پاسخ دهیم.

بسیاری از غذاها می توانند به کاهش ناراحتی معده و تسکین علائمی مانند گاز معده، حالت تهوع یا نفخ کمک کنند، از جمله برخی گیاهان، ادویه ها و میوه ها برای این امر بسیار مفید می باشند. برخی از غذاها نیز ممکن است راحت تر تحمل شوند و می توانند به جلوگیری از کم آبی بدن کمک کنند.

تقریباً همه هر از گاهی دچار ناراحتی معده می شوند. علائم شایع عبارتند از تهوع، سوء هاضمه، استفراغ، نفخ، اسهال یا یبوست می باشند.

دلایل بالقوه زیادی برای ناراحتی معده وجود دارد و درمان ها بسته به علت اصلی آن متفاوت است. خوشبختانه، انواع غذاها می توانند ناراحتی معده را برطرف کنند و به شما کمک کنند تا سریعتر احساس بهتری داشته باشید.

در این پست ما می خواهیم به معرفی بهترین غذاها برای ناراحتی معده بپردازیم:

۱. زنجبیل

۲. بابونه

۳. نعناع

۴. شیرین بیان

۵. دانه کتان

۶. پاپایا

۷. موز سبز

۸. مکمل های پکتین

۹. کربوهیدرات هایی با قابلیت تخمیر پایین

۱۰. غذاهای غنی از پروبیوتیک

۱۱. کربوهیدرات های ملایم

۱۲. مایعات شفاف با الکترولیت ها

 

۱. زنجبیل می تواند حالت تهوع و استفراغ را تسکین دهد

حالت تهوع و استفراغ از علائم شایع ناراحتی معده است.

زنجبیل، یک ریشه خوراکی معطر با گوشت زرد روشن، یک درمان طبیعی رایج برای این علائم است.

مردم می توانند زنجبیل را به صورت خام، پخته، خیسانده شده در آب داغ یا به عنوان مکمل میل کنند. این در همه اشکال موثر است.

این یک درمان طبیعی رایج برای تهوع صبحگاهی است، نوعی حالت تهوع و استفراغ که ممکن است در دوران بارداری رخ دهد.

بررسی یک مطالعه، شامل بیش از ۵۰۰ فرد باردار، نشان داد که مصرف روزانه ۱ گرم زنجبیل با ۵ برابر کمتر تهوع و استفراغ در دوران بارداری مرتبط است.

زنجبیل همچنین برای کسانی که تحت شیمی درمانی یا جراحی بزرگ قرار می گیرند مفید است زیرا این درمان ها می تواند باعث تهوع و استفراغ شدید شود.

مصرف روزانه ۱ گرم زنجبیل قبل از انجام شیمی درمانی یا جراحی می تواند شدت این علائم را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

برخی افراد حتی از زنجبیل به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماری حرکت استفاده می کنند. می تواند به کاهش شدت علائم تهوع و سرعت زمان بهبودی کمک کند.

این که چگونه کار می‌کند کاملاً درک نشده است، اما فرض بر این است که زنجبیل سیگنال‌های سیستم عصبی در معده را تنظیم می‌کند و سرعت تخلیه معده را افزایش می‌دهد و در نتیجه حالت تهوع و استفراغ را کاهش می‌دهد.

زنجبیل به طور معمول بی خطر است، اما سوزش سر دل، درد معده و اسهال می تواند در دوزهای بالاتر از ۵ گرم در روز رخ دهد.

زنجبیل می تواند به کاهش تهوع و استفراغ کمک کند، به خصوص زمانی که با بارداری، جراحی، شیمی درمانی یا بیماری حرکت همراه باشد.

۲. بابونه ممکن است استفراغ را کاهش دهد و ناراحتی روده را تسکین دهد

خواص درمانی گیاه بابونه بسیار زیاد است. بابونه، گیاهی با گل‌های سفید کوچک، یک درمان سنتی برای ناراحتی معده است. افراد می توانند بابونه خشک شده را در چای دم کرده یا به صورت خوراکی به عنوان مکمل مصرف کنند.

از لحاظ تاریخی، مردم از بابونه برای درمان مشکلات روده ای مختلف، از جمله گاز، سوء هاضمه، اسهال، حالت تهوع و استفراغ استفاده کرده اند.

با این حال، علیرغم استفاده گسترده از آن، تنها تعداد محدودی از مطالعات از اثربخشی آن برای شکایات گوارشی حمایت می کنند.

یک مطالعه کوچک نشان داد که مکمل‌های بابونه شدت استفراغ را پس از درمان‌های شیمی‌درمانی کاهش می‌دهد، اما مشخص نیست که آیا این اثرات مشابه روی انواع دیگر استفراغ خواهد داشت یا خیر.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که عصاره بابونه با کاهش اسپاسم روده و کاهش میزان آب ترشح شده به مدفوع، اسهال را در موش ها تسکین می دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا ببینیم آیا این موضوع در مورد انسان ها نیز صدق می کند.

بابونه همچنین معمولاً در مکمل های گیاهی که سوء هاضمه، گاز، نفخ و اسهال و همچنین قولنج را در نوزادان تسکین می دهد، استفاده می شود. برای رفع نفخ معده می توانید به لینک پست مراجعه نمایید.

با این حال، از آنجایی که بابونه یکی از بسیاری از گیاهان دیگر در این فرمول ها است، دشوار است که بدانیم آیا اثرات مفید آن از بابونه است یا از ترکیبی از گیاهان دیگر.

اگرچه اثرات تسکین دهنده روده بابونه به طور گسترده ای شناخته شده است، تحقیقات هنوز نشان نداده است که چگونه به تسکین ناراحتی معده کمک می کند.

بابونه یک درمان رایج برای ناراحتی معده و روده است، اما تحقیقات بیشتری برای درک نحوه عملکرد آن مورد نیاز است.

۳. نعناع ممکن است علائم سندرم روده تحریک پذیر را تسکین دهد

برای برخی افراد، سندرم روده تحریک پذیر یا IBS باعث ناراحتی معده می شود. IBS یک اختلال مزمن روده است که می تواند باعث درد معده، نفخ، یبوست و اسهال شود.

در حالی که کنترل IBS ممکن است دشوار باشد، مطالعات نشان می دهد که نعناع ممکن است به کاهش این علائم ناراحت کننده کمک کند.

مصرف روزانه کپسول های روغن نعناع به مدت حداقل دو هفته می تواند به طور قابل توجهی درد معده، گاز و اسهال را در بزرگسالان مبتلا به IBS کاهش دهد.

محققان بر این باورند که روغن نعناع با شل کردن ماهیچه‌های دستگاه گوارش، کاهش شدت اسپاسم روده که می‌تواند باعث درد و اسهال شود، عمل می‌کند.

در حالی که این تحقیق امیدوارکننده است، مطالعات اضافی باید مشخص کند که آیا برگ نعناع یا چای نعناع اثرات درمانی یکسانی دارند.

نعناع فلفلی برای اکثر افراد بی خطر است، اما برای کسانی که دارای ریفلاکس شدید، فتق هیتال، سنگ کلیه یا کبد و اختلالات کیسه صفرا هستند، احتیاط توصیه می شود، زیرا ممکن است این شرایط را بدتر کند.

نعناع، ​​به ویژه زمانی که به عنوان روغن نعناع مصرف شود، ممکن است به کاهش درد معده، نفخ، گاز و اسهال برای مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر کمک کند.

۴. شیرین بیان می تواند سوء هاضمه را کاهش دهد و ممکن است به پیشگیری از زخم معده کمک کند

شیرین بیان یک درمان محبوب برای سوء هاضمه است و همچنین ممکن است از زخم معده دردناک جلوگیری کند.

به طور سنتی، مردم ریشه شیرین بیان را به طور کامل مصرف می کردند. امروزه، آن را به عنوان مکملی به نام شیرین بیان دگلیسیریزینه (DGL) در دسترس است.

DGL نسبت به ریشه شیرین بیان معمولی ارجحیت دارد زیرا دیگر حاوی گلیسیریزین نیست، یک ماده شیمیایی طبیعی در شیرین بیان که می تواند باعث عدم تعادل مایعات، فشار خون بالا و سطوح پایین پتاسیم در صورت مصرف زیاد شود.

مطالعات حیوانی و لوله آزمایش نشان می دهد که DGL با کاهش التهاب پوشش معده و افزایش تولید مخاط برای محافظت از بافت ها در برابر اسید معده، درد و ناراحتی معده را تسکین می دهد.

این ممکن است به ویژه برای افرادی که ناراحتی معده ناشی از اسید معده بیش از حد یا رفلاکس اسید معده را تجربه می کنند مفید باشد.

مکمل های DGL همچنین ممکن است به تسکین درد معده و سوء هاضمه ناشی از زخم معده ناشی از رشد بیش از حد باکتری معروف به هلیکوباکتر پیلوری کمک کند.

چندین مطالعه نشان داده‌اند که مکمل‌های DGL می‌توانند رشد بیش از حد هلیکوباکتر پیلوری را از بین ببرند، علائم را کاهش دهند و حتی بهبود زخم معده را بهبود بخشند.

به طور کلی، شیرین بیان یک گیاه تسکین دهنده برای دستگاه روده است و می تواند به کاهش التهاب و عفونت هایی که ممکن است به ناراحتی معده کمک کند، کمک کند.

ریشه شیرین بیان دگلیسیریزینه (DGL) می تواند برای تسکین درد معده و سوء هاضمه ناشی از زخم یا رفلکس اسید مفید باشد.

۵. دانه کتان یبوست و درد معده را برطرف می کند

بذر کتان که به نام بزرک نیز شناخته می شود، دانه ای کوچک فیبری است که می تواند به تنظیم حرکات روده و تسکین یبوست و درد شکم کمک کند.

از نظر بالینی، یبوست مزمن کمتر از سه بار دفع در هفته است. این می تواند با درد و ناراحتی شکم همراه باشد.

بذر کتان، چه به عنوان کنجاله بذر کتان آسیاب شده یا روغن بذر کتان، ممکن است علائم ناراحت کننده یبوست را تسکین دهد.

بزرگسالان مبتلا به یبوست که حدود یک اونس (۴ میلی لیتر) روغن بذر کتان در روز به مدت دو هفته مصرف می کردند، حرکات روده و قوام مدفوع بهتری نسبت به قبل داشتند.

مطالعه دیگری نشان داد کسانی که هر روز کلوچه بذر کتان می‌خورند، هر هفته ۳۰ درصد بیشتر از زمانی که کلوچه کتان مصرف نمی‌کردند، اجابت مزاج داشتند.

مطالعات حیوانی فواید اضافی دانه کتان از جمله پیشگیری از زخم معده و کاهش اسپاسم روده را نشان داده است. با این حال، مطالعات هنوز این یافته ها را در انسان تکرار نکرده اند.

پودر دانه کتان و روغن بذر کتان می تواند به تنظیم حرکات روده و رفع یبوست در انسان کمک کند. مطالعات حیوانی نشان می دهد که آنها همچنین ممکن است از زخم معده و اسپاسم روده جلوگیری کنند، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۶. پاپایا می تواند هضم را بهبود بخشد و ممکن است برای زخم ها و انگل ها موثر باشد

پاپایا، که به نام پنجه پا نیز شناخته می شود، یک میوه گرمسیری شیرین با گوشت نارنجی است که برخی از آن به عنوان یک درمان طبیعی برای سوء هاضمه استفاده می کنند.

پاپایا حاوی پاپائین است، یک آنزیم قدرتمند که پروتئین های موجود در غذایی که می خورید را تجزیه می کند و هضم و جذب آنها را آسان تر می کند.

برخی از افراد آنزیم های طبیعی کافی برای هضم کامل غذای خود تولید نمی کنند، بنابراین مصرف آنزیم های اضافی مانند پاپائین ممکن است به تسکین علائم سوء هاضمه کمک کند.

تحقیقات زیادی در مورد فواید پاپائین انجام نشده است، اما حداقل یک مطالعه نشان داد که مصرف منظم کنسانتره پاپایا باعث کاهش یبوست و نفخ در بزرگسالان می شود.

پاپایا همچنین در برخی از کشورهای غرب آفریقا به عنوان یک درمان سنتی برای زخم معده رایج است. تعداد محدودی از مطالعات حیوانی این ادعاها را تأیید می کند، اما تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

در نهایت، دانه‌های پاپایا ممکن است به از بین بردن انگل‌های روده نیز کمک کنند، انگل‌هایی که می‌توانند در روده زندگی کنند و باعث ناراحتی شدید شکمی و سوء تغذیه شوند.

چندین مطالعه نشان داده اند که دانه ها دارای خواص ضد انگلی هستند و می توانند تعداد انگل های دفع شده در مدفوع کودکان را افزایش دهند.

کنسانتره پاپایا ممکن است به تسکین یبوست، نفخ و زخم معده کمک کند، در حالی که دانه ها ممکن است به از بین بردن انگل های روده کمک کنند.

۷. موز سبز به تسکین اسهال کمک می کند

ناراحتی معده ناشی از عفونت یا مسمومیت غذایی اغلب با اسهال رخ می دهد.

جالب توجه است، چندین مطالعه نشان داده اند که دادن موز پخته و سبز رنگ به کودکان مبتلا به اسهال می تواند به کاهش میزان، شدت و مدت زمان حملات کمک کند.

در واقع، یک مطالعه نشان داد که افزودن موز پخته و سبز تقریباً چهار برابر بیشتر از رژیم غذایی مبتنی بر برنج به تنهایی در از بین بردن اسهال مؤثر است.

اثرات ضد اسهالی قوی موز سبز به دلیل نوع خاصی از فیبر موجود در آن است که به نشاسته مقاوم معروف است.

انسان نمی تواند نشاسته مقاوم را هضم کند، بنابراین از طریق دستگاه گوارش تا روده بزرگ، قسمت نهایی روده، ادامه می یابد.

هنگامی که در روده بزرگ قرار می گیرند، باکتری های روده نشاسته را تخمیر می کنند تا اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید کنند، روده ها را تحریک می کند تا آب بیشتری جذب کند و مدفوع را سفت کند.

در حالی که این نتایج چشمگیر هستند، مطالعات بیشتری لازم است تا ببینیم آیا موز سبز همان اثرات ضد اسهالی را در بزرگسالان دارد یا خیر.

علاوه بر این، از آنجایی که نشاسته های مقاوم با رسیدن موز به قند تبدیل می شوند، مشخص نیست که آیا موز رسیده حاوی نشاسته مقاوم کافی برای داشتن همان اثرات است یا خیر.

ناراحتی معده گاهی می تواند با اسهال همراه باشد. موز سبز حاوی نوعی فیبر به نام نشاسته مقاوم است که در تسکین این نوع اسهال در کودکان بسیار موثر است. تحقیقات بیشتری در بزرگسالان مورد نیاز است.

۸. مکمل های پکتین می توانند از اسهال و دیس بیوز جلوگیری کنند

هنگامی که یک حشره معده یا بیماری ناشی از غذا باعث اسهال می شود، مکمل های پکتین می توانند به سرعت بخشیدن به بهبودی کمک کنند.

پکتین نوعی فیبر گیاهی است که به مقدار زیاد در سیب و مرکبات وجود دارد. این به شکل ایزوله به عنوان یک محصول غذایی یا مکمل موجود است.

انسان نمی‌تواند پکتین را هضم کند، بنابراین در دستگاه روده باقی می‌ماند، جایی که در سفت کردن مدفوع و جلوگیری از اسهال بسیار مؤثر است.

در واقع، یک مطالعه نشان داد که ۸۲٪ از کودکان بیمار که روزانه مکمل های پکتین مصرف می کنند، در عرض ۴ روز از اسهال خود بهبود می یابند، در حالی که تنها ۲۳٪ از کودکانی که مکمل های پکتین مصرف نمی کنند.

پکتین همچنین با افزایش رشد باکتری های خوب در دستگاه گوارش، ناراحتی معده را تسکین می دهد.

گاهی اوقات، افراد به دلیل عدم تعادل باکتری ها در روده، علائم ناراحت کننده ای مانند گاز، نفخ یا درد شکم پیدا می کنند.

این می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد، اما به ویژه پس از عفونت های روده، پس از مصرف آنتی بیوتیک ها، یا در طول دوره های استرس زیاد رایج است.

مکمل‌های پکتین می‌توانند با افزایش رشد باکتری‌های خوب و کاهش رشد باکتری‌های مضر به تعادل مجدد روده و کاهش این علائم کمک کنند.

در حالی که مکمل‌های پکتین در تسکین اسهال و ارتقای تعادل سالم باکتری‌های روده موثر هستند، مشخص نیست که آیا غذاهای طبیعی غنی از پکتین فواید مشابهی خواهند داشت یا خیر.

پکتین، نوعی فیبر گیاهی که در سیب و مرکبات یافت می‌شود، ممکن است به کوتاه کردن مدت اسهال و ترویج باکتری‌های سالم روده کمک کند.

۹. کربوهیدرات هایی با قابلیت تخمیر پایین ممکن است گاز، نفخ و اسهال را کاهش دهند

برخی از افراد در هضم کربوهیدرات های معروف به فودمپ ها مشکل دارند: الیگوساکاریدهای قابل تخمیر، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلی ال ها.

فودمپ های هضم نشده وارد روده بزرگ می شوند، جایی که باکتری های روده آنها را تخمیر می کنند و باعث ایجاد گاز بیش از حد و نفخ می شوند. آنها همچنین آب را جذب می کنند که باعث اسهال می شود.

بسیاری از افراد مبتلا به مشکلات گوارشی، به ویژه آنهایی که IBS دارند، متوجه می شوند که اجتناب از غذاهای با سطوح بالای فودمپ می تواند به کاهش گاز، نفخ و اسهال آنها کمک کند.

مروری بر ۱۰ مطالعه تصادفی‌سازی و کنترل‌شده نشان داد که رژیم‌های غذایی با فودمپ کم این علائم را در ۵۰ تا ۸۰ درصد از افراد مبتلا به IBS تسکین می‌دهند.

در حالی که همه افراد مبتلا به مشکلات گوارشی در هضم کربوهیدرات های معروف به فودمپ ها مشکل ندارند، کار با متخصص تغذیه ممکن است به شما کمک کند تعیین کنید که آیا هر یک از آنها برای شما مشکل ایجاد می کند یا خیر.

برخی از افراد در هضم کربوهیدرات های قابل تخمیر معروف به فودمپ مشکل دارند و با مصرف رژیم غذایی کم فودمپ احساس بهتری دارند.

۱۰. غذاهای غنی از پروبیوتیک می توانند حرکات روده را تنظیم کنند

گاهی اوقات ناراحتی معده می تواند ناشی از دیس بیوز، عدم تعادل در نوع یا تعداد باکتری در روده شما باشد.

خوردن غذاهای غنی از پروبیوتیک ها، باکتری هایی که برای روده شما مفید هستند، ممکن است به اصلاح این عدم تعادل و کاهش علائم گاز، نفخ، یا حرکات نامنظم روده کمک کند.

غذاهای حاوی پروبیوتیک که برای سلامت روده مفید هستند عبارتند از:

ماست: چندین مطالعه نشان داده‌اند که خوردن ماست حاوی کشت‌های باکتری زنده و فعال می‌تواند هم یبوست و هم اسهال را تسکین دهد.
دوغ: دوغ می تواند به کاهش اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک کمک کند و همچنین ممکن است به تسکین یبوست کمک کند.
کفیر: نوشیدن ۲ فنجان (۵۰۰ میلی لیتر) کفیر در روز به مدت یک ماه می تواند به افراد مبتلا به یبوست مزمن کمک کند حرکات منظم روده را تجربه کنند.
سایر غذاهایی که حاوی پروبیوتیک هستند عبارتند از میسو، ناتو، تمپه، کلم ترش، کیمچی و کومبوچا، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین تأثیر آنها بر سلامت روده مورد نیاز است.

غذاهای غنی از پروبیوتیک، به ویژه محصولات لبنی تخمیر شده، ممکن است به تنظیم حرکات روده کمک کنند و یبوست و اسهال را تسکین دهند.

۱۱. کربوهیدرات های ملایم ممکن است قابل تحمل تر باشند

کربوهیدرات های ملایم مانند برنج، بلغور جو دوسر، کراکر و نان تست ممکن است به افراد مبتلا به ناراحتی معده کمک کند.

در حالی که مردم معمولاً این غذاها را توصیه می کنند، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد آنها واقعاً به تسکین علائم کمک می کنند.

با این حال، بسیاری از مردم گزارش می‌دهند که وقتی احساس خوبی ندارید، نگهداری از این غذاها آسان‌تر است.

در حالی که کربوهیدرات های ملایم ممکن است در طول یک بیماری خوش طعم تر باشند، مهم است که رژیم غذایی خود را در اسرع وقت گسترش دهید. محدود کردن بیش از حد رژیم غذایی ممکن است شما را از دریافت ویتامین ها و مواد معدنی کافی برای بهبودی بدنتان باز دارد.

بسیاری از افراد مبتلا به ناراحتی معده تحمل کربوهیدرات های ملایم را آسان تر از سایر غذاها می دانند، اما شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد آنها واقعاً علائم را تسکین می دهند.

۱۲. مایعات شفاف با الکترولیت ها می توانند از کم آبی بدن جلوگیری کنند

هنگامی که استفراغ یا اسهال همراه با ناراحتی معده باشد، کم آبی بدن آسان است.

استفراغ و اسهال باعث می شود بدن شما الکترولیت ها را از دست بدهد، مواد معدنی که تعادل مایعات بدن را حفظ می کنند و سیستم عصبی شما را به درستی کار می کنند.

یک فرد اغلب می تواند کم آبی خفیف و از دست دادن الکترولیت ها را با نوشیدن مایعات شفاف و خوردن غذاهایی که به طور طبیعی حاوی الکترولیت هستند، مانند سدیم و پتاسیم، درمان کند.

آب، آب میوه، آب نارگیل، نوشیدنی‌های ورزشی، آبگوشت و کراکرهای نمکی راه‌های عالی برای بازگرداندن از دست دادن مایعات و عدم تعادل الکترولیت‌های مرتبط با کم‌آبی خفیف هستند.

اگر کم آبی شدید باشد، نوشیدن یک محلول آبرسانی مجدد حاوی نسبت ایده آل آب، قندها و الکترولیت ها ممکن است ضروری باشد.

نوشیدن مایعات کافی و جبران الکترولیت های از دست رفته برای هر کسی که از استفراغ یا اسهال رنج می برد، مهم است.

نتیجه گیری

غذاهای زیادی وجود دارند که می توانند به تسکین ناراحتی معده کمک کنند.

گیاهان و ادویه هایی مانند زنجبیل، بابونه، نعناع و شیرین بیان دارای خواص طبیعی تسکین دهنده معده هستند، در حالی که میوه هایی مانند پاپایا و موز سبز می توانند هضم را بهبود بخشند.

اجتناب از غذاهای با FODMAP بالا به برخی از افراد کمک می کند گاز، نفخ و اسهال را از بین ببرند، در حالی که غذاهای پروبیوتیک مانند ماست و کفیر می توانند به تنظیم حرکات روده کمک کنند.

هنگامی که استفراغ یا اسهال همراه با ناراحتی معده است، مطمئن شوید که الکترولیت ها را هیدراته و دوباره پر کنید. همچنین ممکن است حفظ کربوهیدرات های ملایم آسان تر باشد.

در حالی که هر از گاهی احساس ناراحتی معده بسیار رایج است، خوردن این غذاها می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید و در مسیر بهبودی قرار بگیرید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 8 =

مشاهده بیشتر