0

نحوه پاکسازی پوست در منزل

نحوه پاکسازی پوست در منزل

نحوه پاکسازی پوست در منزل

با نحوه پاکسازی پوست در منزل از بخش زیبایی سایت تفریحی جیران همراه باشید.

نحوه پاکسازی پوست در منزل

پاکسازی پوست چیست

پیلینگ Peeling به معنی برداشتن قشر سطحی از روی پوست است. این عمل پاکسازی پوست یا لایه برداری پوست (پیلینگ) گفته می شود که توسط این عمل یک لایه سطحی از سلولهای مرده پوست که حاوی جوش، جای جوش و لکه های قهوه ای روی پوست بوده، برداشته می شود. در نتیجه این عمل، مشکلات پوستی مانند کدر بودن، زبر بودن، منافذ باز و چروک های ریز از بین رفته و پوست حالتی شاداب و باطراوت پیدا می کند. امروزه پاکسازی پوست یا لایه برداری پوست با لیزر بسیار مورد استفاده متخصصین پوست قرار می گیرد ولی همچنان برخی از خانمها برای رفع این مشکل از کرم لایه بردار پوست استفاده می کنند و یا بدنبال تهیه یک لایه بردار قوی پوست بدن هستند تا مشکلات پوست خود را برطرف کنند.


موارد پیشنهادی


تاریخچه لایه برداری پوست

از زمانهای گذشته جلوگیری از روند پیر شدن پوست از طریق حفظ و نگهداری جوانی و سلامت پوست یکی از دغدغه های فکری بشر بوده است. چرا که پوست اولین جایی است که مورد قضاوت دیگران قرار می گیرد. سابقه استفاده از اسید های زیبایی و استفاده از شیر حمام (اسید لاکتیک) توسط کلئوپاترا و یا استفاده رومیان از وان شراب به اعصار گذشته باز می گردد. استفاده از مواد سوزاننده در پاپیروس بدست آمده از 3500 سال پیش از مبداء تاریخ مصر نقل شده است. ولی نخستین اقدام عملی به دهه1870و زمان Unon باز می گردد که خمیری تهیه کرد که از آن به منظور پاکسازی پوست صورت چرب و خشک استفاده می شد. در اواخر دهه 30 در ایالات متحده «آنتوانت لاگاس» اقدام به پیلینگ با فنل کرد. وی از روش پدرش که پزشکی فرانسوی بود برای بهبود اسکار های ناشی از جراحات جنگ پیروی می کرد.

فواید لایه برداری یا پاکسازی پوست

در عصر حاضر و با پیشرفت زندگی صنعتی و آلودگی های محیطی و از همه مهمتر نازک شدن رو به ازدیاد لایه اوزون که خود نقش بسزایی در فیلتر طیف سوء اشعه ماوراء بنفش خورشیدی بازی می کند و متاسفانه پوست انسان در این میان از همه اعضاء آدمی در دسترس تر و آسیب پذیرتر است، بنابراین نیاز مبرمی به حفاظت از این عوامل مضر زیست محیطی دارد. از عوارض سوء تابش اشعه فرابنفش می توان به بدخیمی های پوستی، لکه های پوستی، کک و مک، تلانژکتازی (گشاد شدن عروق) ، کراتوزهای آفتابی، تغییر رنگ پوست و ایجاد چین و چروک در پوست اشاره نمود. برای درمان پوستهای آسیب دیده مجموعه ای از روشها به نام پیلینگ صورت می گیرد که موجب تصحیح بسیاری از مشکلات در اپیدرم و یا درم می شود و حتی در مواردی ممکن است لایه برداری برای جای جوش هم مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین فواید پاکسازی پوست صورت را نباید دست کم بگیرید.

برای پاکسازی پوست به مواد زیر نیاز دارید:

 • پاک کننده و شستشو دهنده صورت بر اساس نوع پوست

 • شیرپاک کن

 • اسکراب صورت

 • دستگاه بخار صورت (یا کتری را پر از آب کرده و با بخار آن پوست را تمیز کنید)

 • تونر

 • مرطوب کننده

 • ماسک صورت بر اساس نوع پوست

 • گلاب

 • پنبه

 • پاک کننده جوش سرسیاه

 • کش موی پارچه ای

 • یخ یا آب یخ

 • حوله نرم

راهنمای گام به گام پاکسازی صورت در خانه

گام 1: پاکسازی

گم 2: اسکراب

گام 3: بخار پوست

گام 4: استفاده از ماسک صورت

گام 5: تونر زدن

گام 6: استفاده از مرطوب کننده

گام 1: پاکسازی

صورت خود را با آب بشویید. یک ماده پاکسازی کننده را به آرامی روی صورت، گردن و پشت گوش ها مالیده و سپس با آب بشویید.  با حوله صورت را خشک کنید شیرپاک کن را روی تمام قسمت های پوست صورت مالیده و پس با پنبه آن را از روی پوست تمیز کنید. این روش حفره ها را باز می کند. می توانید از شیرپاک کن و پاک کننده های مختلف استفاده کنید.

گام 2: اسکراب

پس از تمیز کردن پوست باید پوست مرده را از روی صورت تمیز کرده، حفره ها را بسته و پوست را تمیز کنید.  پوست را خیس کرده و با حرکات مدور اسکراب را بمالید. به پوست فشار آورید اما نه زیاد. چند دقیقه با اسکراب پوست را ماساژ دهید. با یک حوله تمیز صورت را شسته و خشک کنید.  اسکراب زدن شما را ریلکس کرده و پوست را برای مراحل دیگر پاکسازی آماده می کند. می توانید از مواد پاکسازی کننده آماده استفاده کرده یا با مخلوط لیمو و شکر اسکراب تهیه کنید.


حتماً بخوانید: درمان فلج با بادرنجبویه


گام 3: بخوردادن پوست در خانه

زمان آن رسیده که صورت را بخار دهید. در صورت داشتن دستگاه می توانید از آن استفاده کنید. همچنین می توانید یک ظرف آب را روی دما گذاشته و جوش دهید. یک حوله روی سرتان انداخته و صورت را بخار دهید. چند سانتی متر از آب جوش فاصله داشته و حدود 5 دقیقه پوست را بخار دهید.

حالا یک پاک کننده جوش سرسیاه را برداشته و جوش سرسفید و سرسیاه پوست را تمیز کنید یا آب سرد صورت را شسته یا با مالیدن یخ روی جوش های سرسیاه و سرسفید پوست را آرام کرده و حفره ها را ببندید. با حوله صورت تان را خشک کنید.

گام 4: استفاده از ماسک صورت

این بهترین قسمت است زیرا پوست را آرام کرده و تغذیه رسانی می کند. می توانید از ماسک های بازار استفاده کرده یا ماسک خانگی تهیه کنید. مراقب باشید که ماسک مناسب پوست خود را انتخاب نمایید. در صورت داشتن پوست چرب یا ترکیبی، ماسک مناسب انتخاب کنید تا روغن اضافی پوست را گرفته و حفره ها را بسته نگه دارد.

اگر پوست تان خشک است، از ماسک میوه های مرطوب کننده و آبرسان (موز، پاپایا، گوجه فرنگی و غیره) استفاده کنید. ماسک بادام و خیار می تواند بهترین گزینه باشد. ماسک صورت پوست را نرم و سالم می کند. ماسک را روی صورت گذاشته و بگذارید 20 تا 30 دقیقه بماند و خشک شود. چند پنبه را خیس کرده و روی چشم ها قرار دهید. سرانجام صورت را با آب سرد شسته و با حوله خشک کنید.

گام 5: تونر زدن

با کمک یک تونر میزان pH پوست را متعادل کنید. آن را به نوک انگشتان به خورد پوست داده و بگذارید خشک شوند. یک گزینه در دسترس و مفید به جای تونر گلاب است. آب خیار هم می تواند گزینه خوبی باشد. می توانید این مواد را در بطری اسپری ریخته و در صورت نیاز روی پوست اسپری کنید. تونر حفره ها را بسته، پوست را تازه کرده و آن را آبرسانی می کند.

گام 6: استفاده از مرطوب کننده

گام آخر بهترین و آرامش بخش ترین روش است. کمی مرطوب کننده را به پوست مالیده و با ضربات آرام پوست را ماساژ دهید. بگذارید به طور طبیعی روی پوست بنشیند. پوست تان نرم و درخشان خواهد شد. بر اساس نوع پوست از لوسیون یا کرم استفاده کنید. ژل بدون چسبندگی یا کرم برای پوست ترکیبی و چرب گزینه خوبی است. کرم چرب هم برای پوست خشک مناسب است.

نکات لازم برای پاکسازی رضایت بخش در خانه

 • هرشب پیش از خواب پوست را پاکسازی کنید. در این  صورت شب پوست استراحت کرده و روز بعد پوست سالم و شادابی خواهید داشت.

 • همیشه محصول مناسب برای پوست را انتخاب کنید. در غیر این صورت کل تلاش تان به هدر می رود.

 • اگر محصولی برای پوست تان مضر است از آن استفاده نکنید.

 • لوازم و حوله های خود را تمیز و ضدعفونی شده نگه دارید.

 • بهتر است از پاک کننده، کرم، اسکراب و ماسک خانگی استفاده کنید زیرا شاید از کیفیت محصولات بازار خبر نداشته باشید.

فواید پاکسازی پوست

 • این روش پوست را تمیز کرده و آن را سالم و درخشان می کند.

 • پوست را تغذیه رسانی کرده و گردش خون آن رافعال می کند.

 • جوش، آکنه و حساسیت پوستی را کاهش می دهد.

 • برنزه بودن پوست را کاهش می دهد. پوست را جوان کرده و چربی و عرق را از بین می برد.


بیشتر بخوانید: آنچه باید درباره ماسک صورت بدانید


نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

مشاهده بیشتر